Projekt Ja som kultúra. Priestor pre živú kultúru pokračuje aj tento týždeň: Tu je prehľad koncertov
Hudobný projekt Ja som kultúra. Priestor pre živú kultúru má za sebou prvé 3 dni. Koncerty 6 kapiel z prostredia 3 slovenských klubov sledovalo na stránke www.jasomkultura.sk, facebooku Ja som kultúra a na sociálnych sieťach rôznych slovenských mediálnych portálov, kultúrnych inštitútov, klubov či samotných hudobníkov desaťtisíce divákov. K iniciatíve sa pridalo už takmer 40 spriatelených stránok na facebooku, ktoré cez crossposting priamo zdieľajú live premiéry koncertov. Počet priaznivcov neustále narastá. Projekt pokračuje ďalšou sériou koncertov aj tento týždeň.
Projekt odštartoval v piatok 4.12 koncertami košickej kapely Los Masakeros a dua Dennyiah v domácom kultúrnom centre Fuga. Pokračoval v sobotu, v Humennom v klube History s mladou prešovskou kapelou White Place a košickou pesničkárkou mnohých tvárí Eniesou. Záver víkendu patril návšteve piešťanského klubu La Musica v spoločnosti známeho jazzového saxofonistu Mila Suchomela, jeho hostí a hviezdnych slovenských bluesmanov, Ericha Boboša Procházku, Stana Počajiho, Juraja Schweigerta a ďalších výnimočných hudobníkov v rámci špeciálnej spolupráce kapiel Aftertee a Sitra Achra. Živá kultúra bude žiť aj ďalší týždeň.
V pondelok, 7.12. navštívime legendárnu prešovskú Christianiu. Večerom bude opäť sprevádzať moderátor Martin Valihora, tentokrát za prítomnosti svetoznámeho slovenského jazzového projektu AMC Trio, ktoré sa predvedie v netradičnej spolupráci s jednou z najvýraznejších osobností domácej popovej scény speváčkou Linou Mayer a všestranným multiinštrumentalistom, spevákom a hudobníkom Petrom Adamovom. Mladosť, zvedavosť a chuť experimentovať. O svoje hudobné svety obohatí pondelkový večer aj medzinárodné akustické duo Duška. Tvorí ho znamenitá jazzová speváčka Ági Kazai z Budapešti a gitarista a spevák Štefan Uhriňák z Košíc.
Utorok, 8.12., to bude doslovne pánska jazda. Na pódiu trenčianskeho Piano Clubu zažiari v reflektore svetiel nežný rocker Jerguš Oravec spolu so svojím energiou nadupaným 3JO-m, s basgitaristom Denisom Pagáčom a bubeníkom Matejom Rumanom. Druhou kapelou večera bude nemenej výrazný band točiaci sa okolo Juraja Zaujeca, ktorého fanúšikovia registrujú aj ako speváka, gitaristu a autora piesní v legendárnej kapele Modus. Pre utorkový večer mu budú kontrovať Adam Hudec na basgitaru, David Szabo na akordeón, na husle Marek Konček a za bicie sa posadí Štefan Bugala.
V stredu, 9.12., sa celý štáb presunie do nitrianskej Trafačky. Hovoríme o štábe, lebo okrem moderátora projektu Martina Valihoru, ktorý prináša živú kultúru do živých priestorov, po Slovensku cestuje produkčná, tím zvukárov, kameramanov a chalanov zodpovedných za streamingy. Za organizáciou koncertov nikdy nestoja len samotné kapely, ale veľký tím ľudí v podobe obslužného personálu. Večer v Nitre bude patriť jednej z najrešpektovanejších speváckych a skladateľských osobností na našej hudobnej scéne. Adriena Bartošová počas koncertu v rámci projektu Ja som kultúra. Priestor pre živú kultúru vystúpi spolu so svojimi hudobnými priateľmi. Na jednom pódiu sa ocitne so svojou dcérou, speváčkou Andreou Bučko, gitarovým virtuózom Pavlom Berezom, harfistkou Máriou Kmeťkovou, basgitaristom Martinom Gašparom a gitaristom Jurajom Burianom. Zostavu doplní Martin Valihora na bicie.
Večer v znamení významných hudobných osobností bude pokračovať. Na pódiu Adrienu vystrieda pán s nezameniteľným hlasom Marcel Palonder. Tento spevák, hudobník, skladateľ a producent si prešiel mnohými spoluprácami. V roku 1994 sa stal prvým spevákom zo strednej Európy, ktorý sa zúčastnil legendárneho hudobného festivalu Glastonbury s projektom Accident's Happen. Zastupoval Slovensko na Eurovision Song Contest v nórskom Osle a má za sebou spoluprácu aj s Marikou Gombitovou. V Nitre vystúpi v sprievode slovenských jazzových legiend. Za klavír si sadne Eugen Vizváry, basgitary sa chopí Juraj Griglák a na bicie zahrá Martin Valihora.
Štvrtok, 10.12., bude patriť mladým talentom. V novomestskom klube Za rampami vystúpia Ľudové Mladistvá a Katarína Máliková. Ľudové Mladistvá sú hudobný projekt skladateľa a klaviristu Martina Majla Štefánika. Originálny hudobný nápad kombinovať tradičnú ľudovú a folklórnu hudbu s prvkami jazzu, vážnou a modernou hudbou vznikol v roku 2015, keď sa Majlo pustil do prerobenia starej archívnej skladby “Ej, padá, padá rosička”. Výsledok je jedinečný a nezabudnuteľný. Svedčí o tom aj množstvo úspechov, ktoré kapela stihla za krátky čas dosiahnuť.
Katarína Máliková patrí medzi najvýraznejšie talenty slovenskej hudobnej scény. Jej debutový album Pustvopol (Slnko records, 2016) spôsobil zaslúžený rozruch doma aj v zahraničí. Na minuloročnej novinke Postalgia prekračuje hranice žánru world music a posúva sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku. V repertoári albumu zachováva krehkosť klavírnych aranžmánov a spevu, ktorý stále miestami odkazuje na „temný horehronský“ vokál, oveľa viac však počuť nové nástroje, syntetizátory, či napríklad inšpirácie škandinávskym synth-popom.
Dobrovoľné vstupné si môžete zakúpiť počas celého trvania projektu na Ticketportal a Predpredaj.sk. Svoju obľúbenú kapelu, klub, alebo samotný projekt Ja som kultúra. Priestor pre živú kultúru môžete podporiť aj priamo počas koncertov prostredníctvom QR kódu s transparentným účtom. Uvidíte ho na svojich obrazovkách počas každého z online koncertov. Kompletný program nájdete na www.jasomkultura.sk.
Zdroj: tlačová správa