V posledných rokoch sa i na Slovensku začala udomácňovať tradícia letných jazzových festivalov. I toto leto bolo na výber hneď niekoľko podujatí s lákavou dramaturgiou. Rozhodli sme sa Vám priniesť okrem reportáží i pohľad samotných usporiadateľov týchto podujatí.
Tibor Zelenay, OpenJazzFest:
Ako hodnotíte tento ročník?
„Šiesty ročník festivalu OJF hodnotíme ako jeden z najlepších, ako z pohľadu vyváženosti dramaturgie festivalu, tak z pohľadu atmosféry, počasia a organizácie.
Na festival prišlo veľmi veľa prvo - návštevníkov, u ktorých podľa odozvy zanechal festival po všetkých stránkach kladné dojmy a čo je najviac potešiteľné, tak viac ako polovica
účastníkov boli mladí ľudia do 35 rokov. Vďaka počasiu si návštevníci spojili účasť na festivale aj s pobytom pri vode, či už v stanovom mestečku, alebo v iných ubytovacích zariadeniach.
Z pohľadu organizátora môžeme byť nad mieru spokojní. Snáď len dúfať, že aj účasť bude ešte rásť.“
V čom bol aktuálny ročník iný oproti tým minulým?
„Tento ročník OJF nadviazal na predchádzajúce žánrovou pestrosťou účinkujúcich a tak isto skvelou atmosférou v amfiteátri medzi publikom. My vlastne ani netúžime aby bol iný,
len sa snažíme, aby bol stále tým pohodovým podujatím, ktoré sme začali pred 6 rokmi spolu s Mariánom Pavlovičom a ostatnými spolupracovníkmi budovať a aby si na ňom
každý návštevník našiel niečo, čo ho poteší a zaujme. Či už ide o ortodoxného jazzmana, alebo milovníka iných jazzových žánrov. To je našim cieľom.“
Ktorý z účinkujúcich mal podľa vás najväčšiu odozvu u návštevníkov?
„U jazzovo zameraných návštevníkov nepochybne NBS so Scotom Hamiltonom a Tingvall trio a u ostatných , ktorí nie sú žánrovo vymedzení mal najväčšiu odozvu aj vďaka svojmu bezprostrednému prejavu Raphael Wressnig, ktorý uzatváral piatkový večer.“
Aké máte plány s festivalom do budúcna?
„Čas ukáže, ako ďalej. Každý rok je organizácia takéhoto podujatia ťažšia a vzhľadom na stúpajúci počet podobných podujatí aj nároky na obsadenie festivalov stúpajú.
Chceli by sme však zachovať kontinuitu, ako žánrovú z pohľadu pestrosti, tak aj čo sa týka veľkosti podujatia.“
Jan Novotný, Martin Budaj, Mikulášsky jazzový festival:
Ako hodnotíte tento ročník?
„Určite pozitívne. Tešíme sa, že ľudia opäť prišli v hojnom počte, atmosféra bola ako vždy skvelá, čo napokon budete môcť vidieť aj z krátkeho video zostrihu, ktorý momentálne finalizujeme a zverejníme ho už v priebehu najbližších dní.“
V čom bol aktuálny ročník iný oproti tým minulým?
„Už po tretí krát sa náš festival konal v podobnom uvoľnenom štýle "garden party" na rovnakom mieste a predsa bol opäť iný. Tento rok dostali priestor predovšetkým muzikanti z domácej (slovenskej) scény a jediným zahraničným hosťom bol taliansky gitarista Ruggero Robin. Spočiatku to nebol zámer, no máme radosť, že to tak napokon vyšlo.“
Ktorý z účinkujúcich mal podľa vás najväčšiu odozvu u návštevníkov?
„V piatok to bol určite nesmierne melodický a energický jazz v podaní prešovského AMC Tria a a následná jam session spolu s kapelou Sama Hošeka. Sobotňajším highlightom bolo nepochybne Triango Petra Breinera, aj keď trojlístok pianistov Šrámek, Kováč, Krajňák v ničom nezaostávali a napokon všetci spolu jamovali do neskorej noci. No a v nedeľu si popri Triu Michala Bugalu sympatie návštevníkov svojim prejavom najviac získala jediná speváčka tohto ročníka, charizmatická Barbora Drahovská so skupinou Bloom.“
Aké máte plány s festivalom do budúcna?
„Pred sebou máme jubilejný desiaty ročník, na ktorý sa veľmi tešíme. V hlavách už máme niektoré mená z budúcoročného line-upu a tiež množstvo detailov, ktoré by sme radi vylepšili. Chceli by sme náš festival dostať opäť o úroveň vyššie. Je to tiež veľký záväzok voči našim návštevníkom a veríme, že sa nám aj vďaka podpore našich partnerov a sponzorov podarí pripraviť krásny a nezabudnuteľný festival.“
Jana Šargová, Mazal Tov!
Ako hodnotíte tento ročník?
„Festival MAZAL TOV! síce nie je jazzovým festivalom – jeho poslaním je približovať židovskú kultúru širokej verejnosti. Jazz má však v programe MAZAL TOV! pevné miesto – na prvom ročníku hosťovali americkí hudobníci Frank London a Paul Shapiro s triom PaCoRa, tohto roku bol headlinerom festivalu izraelský jazzman Avishai Cohen so svojím kvartetom. MAZAL TOV! 2013 navštívilo viac než 7000 divákov, čo predčilo naše očakávania.“
V čom bol aktuálny ročník iný oproti tým minulým?
„Program ponúkol viac koncertov, ktoré boli žánrovo pestré – znela klasická hudba, world music, klezmer, liturgická a duchovná židovská hudba a jazz. Zvolili sme kapacitne väčšie priestory a návštevníci ich zaplnili do posledného miesta.“
Ktorý z účinkujúcich mal podľa vás najväčšiu odozvu u návštevníkov?
„Najatraktívnejšie boli koncerty Breiner – Lenko – Lupták – Palúch s orchestrom Musica Cassovia, ktorý priniesol premiéry skladieb a aranžmánov Petra Breinera, Klezmer Night s Kaschauer Klezmer Band a Budapest Klezmer Band a napokon záverečný koncert Avishai Cohen Quartet, na ktorý prišli diváci nielen z Košíc a širokého okolia, ale aj zo zahraničia.“
Aké máte plány s festivalom do budúcna?
„Radi by sme prehĺbili spoluprácu s Festivalom židovskej kultúry v Krakove, ktorý je najväčším podujatím svojho druhu na svete s úctyhodnou dvadsaťtriročnou históriou. Hľadáme aj nové partnerstvá a spolupráce, aby sme mohli priniesť ešte lepší festival s kvalitným programom a širšou ponukou umeleckých žánrov. Festival má okrem umenia a zábavy aj pridanú hodnotu v podobe vzdelávania v oblasti židovskej kultúry. Aktuálne pripravujeme vzdelávací program MAZAL TOV!“
Peter Cagala, Trnavský jazyk
„10 ročník festivalu Trnavský jazzyk hodnotíme pozitívne, našou snahou bolo od začiatku priniesť návštevníkom atraktívny program, ktorý by dokázal osloviť aj fanúšikov iných žánrov. Oproti minulým ročníkom sme vytvorili Chillout zónu, návštevníci tak mali možnosť aj počas zvukových skúšok kapiel počúvať hudbu. Ťažko hovoriť o tom, ktorý z účinkujúcich mal najväčšiu odozvu. Peter Lipa, či Iva Bittová v piatok a v sobotu Zdenka Trvalcová, či saxofonista Soweto Kinch, ktorému sa na festivale tak páčilo, že si prebookoval letenku, aby mohol zostať o deň dlhšie a zúčastniť sa tak počas oboch večerov Jamm session, ktoré trvali do rána. Do budúcna by sme chceli samozrejme pritiahnuť na festival viac ľudí nielen z Trnavy, ale radi by sme sa dostali do širšieho povedomia a vytvoriť si tak stabilné miesto medzi letnými festivalmi.“