Víkend na Liptove patril jazzu
V dňoch 25. – 27. 2014 sa konal jubilejný, 10. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu. Organizátori festivalu sa rozhodli presunúť ho z nádvoria Čierneho Orla do kultúrneho a spoločenského centra Reduta, čo bolo, ako sa ukázalo, dobré rozhodnutie. Počasie bolo totiž počas víkendu nepredvídateľné.
1. deň festivalu
Organizátori s miernym oneskorením otvorili 10. ročník festivalu a na pódium pozvali zoskupenie Katarzia a jej frajeri.
Zoskupenie Katarzia a jej frajeri je paradoxne trochu mimo jazz a patrí niekde do kategórie folku či pesničkárstva.
Napriek tomu, autorka textov, speváčka a hráčka na gitaru Katarzia – Katarína Kubošiová so svojimi 'frajermi', Michalom Tolgyessym - hráčom na gitaru a Mariánom Slávkom – hráčom na bicie a po novom aj na klavír predviedli zaujímavý koncert, ktorý bol skvelým úvodom ďalších vystúpení. Myslím, že sa medzi divákmi nenašiel nikto, kto by namietal, že ich vystúpenie na jazzový festival nepatrí.
Po krátkej prestávke a opätovnom nazvučení a príprave pódia sa predstavili skvelí hráči na gitaru Chris Woods z Anglicka spolu s jeho hostiteľom, slovákom Stanom Počajim. Chris Woods predviedol štýl perkusnovej gitary a v spojení so stomp boxom dokázal vytvoriť zvuk celej kapely. Perkusnú gitaru predstavil, ako nástroj na tvorivé a emocionálne rozprávanie.
Stano Počaji, ktorý je na Slovensku známy z kapely Aftertee, zahral 2 úvodné sólo skladby a v závere si zahral spolu s Chrisom Woodom. Myslím si, že vystúpenie Chrisa Wooda a Stana Počajiho bolo vyvrcholením prvého dňa festivalu.
Záverečný koncert patril skupne Honest Talk z Nemecka.
Skupina je však kozmopolitným zoskupením hudobníkov z Poľska, Lotyšska, Bulharska, Nemecka a Ruska. Spoznali sa na štúdiách v Mníchove a hrajú spolu už od roku 2010 v zložení Jan Grinbert – altsaxofón, Michal Schreiner – vibrafón, Daniel Vasiliev – klávesy, Nikolaj Czarkowskij – kontrabas a Nevian Lenkov – bicie predviedli živý, energický street jazz.
2. deň festivalu
Druhý deň festivalu otvárala košická kapela Jazzabell v zložení Matej Lazár – klávesy, Filip Molčányi – saxofón, Vlado Mužák – kontrabas a Tomi Beneš – bicie.
Kapela vznikla v roku 2008 a pôvodne hrala ako trio, ale viac ako rok spolupracuje s hráčom na altsaxofón a klarinet Filipom Molčányim, vďaka čomu rozšírila farebnosť a zvuk svojej hudby.
Na koncerte predviedli pravoverný jazz, ale aj fusion, funk a latino či world music.
Vyvrcholením druhého festivalového večera bolo vystúpenie zoskupenia z Poľska – Slawek Jaskulke Trio, aj keď sa vystúpenie tria, ktoré bolo pôvodne plánované na záver večera, muselo presunúť. Skupina hrala v zložení Slawek Jaskulke – piano, Piotr Lemaňczyk – kontrabas a Tomasz Sowinňski – bicie.
Slawek Jaskulke, člen kvinteta Zbigniewa Namyslowskeho, legendy poľského jazzu má za sebou vystúpenia na veľkých svetových pódiách a na významných jazzových festivaloch.
Na poslednom koncerte sa predstavilo zoskupenie Sisa Fehér Quartet, speváčky Sisy Fehérovej z Košíc, ktoré sa pohybuje niekde na pomedzí jazzu, bluesu a alternatívy.
Formácia v zložení Sisa Fehérová – vokál, Federico De Vittor – piano, Matej Černý – kontrabas a Marek Urbánek – bicie predstavilo festivalovému publiku autorské skladby a hudbu plnú emócií a napätia vďaka energickému prejavu a zamätovému hlasu speváčky.
3. deň festivalu
Tretí deň jubilejného 10. ročníka Mikulášskeho jazzového festivalu nemohol otvoriť nik iný, ako jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej jazzovej scény, spevák a zakladateľ najstaršieho jazzového festivalu na Slovensku, Bratislavských jazzových dní (v októbri nás čaká jubilejný 40. ročník), Peter Lipa so svojim Bandom.
Peter Lipa Band sa predstavil v zložení Peter Lipa – vokál, Peter Lipa ml. – klávesy, Michal Žáček – saxofón, flauta, Michal Šimko – basgitara a Robert Rist – bicie. Vystúpenie Peter Lipa Band, sa pôvodne malo uskutočniť na námestí, ale kvôli počasiu bolo presunuté do priestorov kultúrneho a spoločenskéh centra Reduta. Spevák so svojou skupinou zahral svieži jazz, niekoľko skladieb s textami Milana Lasicu z albumu Návšteva po rokoch a nakoniec skvele prearanžovazné beatlesovky. Vystúpenie tejto zostavy bolo dramaturgicky dobrým štartom tretieho dňa festivalu.
Ďalšou kapelou bol Tentet Michala Motýľa, ktorého debutový album Sunflowers sa umietnil v hlasovaní poroty ceny Esprit ako druhý najlepší jazzový album za rok 2013.
Michal Motýľ Tentet sa predstavil v zložení Branislav Belorid – 1. trombón, Jozef Voroš – 2. trombón, Juraj Mitošinka – 3. trombón, Michal Motýľ – bastrombón, kompozícioa, Ondrej Juraši – trúbka, krídlovka, Nikolaj Nikitin – soprán a tenor saxofń, kompozícia, Erik Rothenstein – barytón saxofón, kompozícia, Matúš Jakabčic – gitara, kompozícia, Jozef Fečo – kontrabas a Peter Solárik – bicie.
Členovia tentetu sú známe jazzové osobnosti, ktoré majú za sebou mnohé kvalitné projekty a albumy. Vystúpenie neostalo nič dlžné ich povesti špičkových jazzmenov.
Predposledným koncertom festivalu bolo vystúpenie Martina Chodúra a jeho kvinteta Martin Chodúr Jazz Quintet v zložení Martin Chodúr – vokál, Vladimír Šmída – piano, Marcela Božíková – saxofón, Martin Friedl – kontrabas a Patrik Benek – bicie.
Martin Chodúr sa v Českom slávikovi v roku 2009 stal objavom roka a v tom istom roku sa stal víťazom Česko-Slovenskej Superstar. Vydal 2 CD a na festivale zazneli okrem jazzových štandardov aj jazzové verzie skladieb z jeho CD.
Nesporným vyvrcholením nielen posledného dňa, ale aj celého jubilejného 10. ročníka Mikulášskeho jazzového festivalu 2014 bol koncert Ondreja Krajňáka, Jozefa Feča a Michala Fedora, aj keď organizátori museli improvizovať, pretože museli narýchlo nájsť náhradu za Oskara Rózsu, ktorý nemohol pricestovať kvôli náhlemu ochoreniu. Jozef Fečo ho dokonale zastúpil a spolu s Ondrejom Krajňákom a Michalom Fedorom predviedli strhujúci jazz a ukázali publiku jeho najvýraznejšiu stránku - improvizáciu.
Hrali s veľkou chuťou a radosťou, koncert si užívali a pohodu a radosť z hudby sa im podarilo preniesť aj na divákov.
Ondrej Krajňák, jeden z najvýraznejších jazzových klaviristov na československej jazzovej scéne si za svoj skvelý album Forevernest, ktorý venoval slovenskému jazzmanovi Ernestovi Oláhovi, odniesol pomyselné tretie miesto ocenenia Esprit za najlepší slovenský jazzový album za rok 2013. Široká jazzová verejnosť ho pozná z účinkovania v zoskupeniach Three pianos s Klaudiusom Kováčom a Ľubomírom Šrámekom, či v Ondřej Štveráček Quartet a v mnohých ďalších jazzových projektoch. Michal Fedor je známy z pôsobenia v Andrej Šeban Band. Jozef Fečo je tiež známy z rôznych projektov, ale hlavne s pôsobenia v Ondřej Štveráček Quartet, kde hráva spolu s Ondrejom Krajňákom.
Vystúpenie týchto vynikajúcich jazzmanov bolo dokonalým záverom jubilejného 10. ročníka Mikulášskeho jazzového festivalu.
Text a foto: Peter Hladký