Hev-Het Fest každoročne uvádza do života nové projekty, ktoré v danom čase vychádzajú pod krídlami pozoruhodného košického vydavateľstva Hevhetia. Nebude tomu inak ani tento rok a keďže festival putuje po slovenských mestách, po Košiciach a Bratislave sa 20. septembra zídu domáci i zahraniční hudobní priaznivci v nádherných priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín v Trnave.
Nový album bude prezentovať aj gitarista a skladateľ filmovej hudby David Kollar. David pravidelne spolupracuje so svetovou improvizačnou špičkou a mnohí majú v pamäti jeho projekty s Erikom Truffazom, Christianom Feneszom, Patom Mastelottom či Arvem Henriksenom. Nórsky trubkár Arve Henriksen inicioval aj tretí spoločný album dvojice nazvaný A Sense of Destiny, ktorý uzrie svetlo sveta práve počas Hev-Het Fest 2022 v Trnave.
Na trnavskom pódiu však bude Kollar prezentovať mystickú a jedinečnú fúziu komponovanej a improvizovanej, klasickej a digitálnej, východnej a západnej hudby neurčitého žánru či kultúrneho prostredia. To všetko v medzinárodnej zostave s americkým gitaristom, skladateľom a zvukovým dizajnérom Rickom Coxom a dvojicou trubkárov: Talianom Paolom Rainerim a špeciálnym hosťom – Francúzom Erikom Truffazom. David Kollar vydal viac ako 20 albumov a patrí k najaktívnejším slovenským hudobníkom a skladateľom. V hudobnej tvorbe využíva podnety z oblasti rockovej, jazzovej i klasickej hudby. S Rickom Coxom sa Kollar zoznámil počas pandémie a Coxa tvorba slovenského gitaristu oslovila natoľko, že ho pozval do Los Angeles, kde začali pracovať na spoločnom albume. V rámci týchto stretnutí nahrávali aj so svetoznámym skladateľom filmovej hudby Thomasom Newmanom. Coxa spája s Newmanom spolupráca na hudbe k filmom Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa, Hladá sa Nemo, Skyfall, Spectre, 1917 či Americká krása. V Trnave sa k trojici pripojí aj jedna z najvýraznejších osobností európskeho jazzu Erik Truffaz. S Kollarom ho spája dlhoročné priateľstvo i množstvo štúdiových či pódiových spoluprác. Prepojenie týchto štyroch rôznorodých osobností bude zaiste patriť ku kultúrnym udalostiam roka 2022.
Erika Truffaza si budú môcť návštevníci Hev-Het Festu vychutnať ešte raz a to v spolupráci s českým basgitaristom Pavlom Jakubom Rybom. Rybov album Smaller Wounds, na ktorom sa basgitarový virtuóz konfrontoval s legendárnym poľským hráčom na klávesových nástrojoch, Józefom Skrzekom (SBB, Breakout), vyšiel v roku 2002 vo formátoch CD i LP a bol vôbec prvým albumom novovzniknutého vydavateľstva Hevhetia. Viaceré známe Rybove skladby teraz zaznejú v nových aranžmánoch v medzinárodnej česko-francúzskej spolupráci.
Vynikajúci český bubeník Otto Hejnic patrí k stáliciam vydavateľstva Hevhetia a pätica albumov jeho tria v nemennom obsadení s klaviristom Ondrejom Krajňákom a kontrabasistom Josefom Fečom patrí k tomu najlepšiemu, čo môžeme na súčasnej európskej jazzovej scéne počuť. Vo svojom novom jazz-groove projekte Otto Hejnic Organism vsadil na newyorského hráča na Hammond organe Briana Charetta a britského tenorsaxofonistu Osiana Robertsa. Už názov spoločného debutu Beringia vzbudzuje očakávania. Putovanie do dávnych mýtických svetov, rozprestierajúcich sa medzi Áziou a Severnou Amerikou bude zvukovo podnetné a inšpiratívne hľadačské. Brian Charette patrí medzi absolútnu elitu hráčov na Hammond organe a už v roku 2014 ho časopis DownBeat označil za vychádzajúcu hviezdu. Osian Roberts pochádza z waleského Cardiffu, jazzový saxofón vyštudoval na Royal Academy of Music v Londýne. Je vyhľadávaným štúdiovým hráčom a spolupracoval napríklad s kontrabasistom Georgom Mrazom či klaviristom Cedarom Waltonom.
K prvým premiéram bude patriť česko-americký projekt Mirka Novak feat. Edward Miles, ktorí v Trnave predstavia svoj dlhoočakávaný debut Malbum. Speváčka a hlasová experimentátorka Mirka Novak prizvala na jeho nahrávanie viacerých českých umelcov – gitaristu a speváka Zdeňka Bínu z tria minus123minut, majstra sveta v loopingu En.Dru alebo improvizátorku Ridinu Ahmedovú. Projekt Malbum je unikátny už tým, že na ňom nenájdete žiadne slová ani hudobné nástroje. Improvizované skladby sú zostavené len z hlasových slučiek. V rámci aktuálneho turné Mirku Novak podporí afroamerický bubeník Edward Miles, s ktorým speváčka dlhodobo spolupracuje počas svojich projektov v Spojených štátoch.
Aktuálnu nahrávku s názvom The Long Bright Dark budú v Trnave prezentovať košický saxofonista Ján Kopčák a čiernohorský gitarista Pippo Corvino (alias Filip Gavranović). Obaja umelci sa spoznali na štúdiách na Umeleckej akadémii v rakúskom Grazi a už ich debutový projekt The Cigarette After (Hevhetia 2014) vyvolal priaznivé reakcie. Svoju novú nahrávku umelci charakterizujú ako ambientný koncert saxofónu a midi gitary s prienikom do rôznych štýlov a ich vystúpenie určite prinesie množstvo nečakaných momentov.
Súčasťou Hev-Het Festu 2022 bude aj prezentácia nového knižného titulu o významnom bardejovskom rodákovi, huslistovi a skladateľovi Bélovi Kélerovi. Neúnavným popularizátorom jeho tvorby je huslista Pavel Burdych, člen Československého komorného dua a práve on ako autor predstaví monografiu nazvanú Béla Kéler. Nové autorské CD bude v Trnave prezentovať aj slovenský skladateľ experimentálnej hudby a hudobník, hudobný estetik a vysokoškolský pedagóg, organizátor nekonvenčných hudobných, umeleckých a vedeckých podujatí, Július Fujak.
V priestoroch trnavskej Synagógy prebehne vernisáž objektov maliara Dušana Scholtza, inšpirované životom a tvorbou Ľudovíta Felda. Jej súčasťou bude koncert iránskeho klarinetistu Soheila Peyghambriho, ktorý minulý rok vydal na značke Hevhetia svoj album Dysphoria. „Po dokončení série obrazov Different trains, ktorá v motíve opakujúcich sa vagónov ilustrovala minimalistické hudobné dielo Steve Reicha, vo mne zostal silný pocit čohosi nevypovedaného“, hovorí Dušan Scholtz. „Opakujúci sa motív vagónov, vytvorený z účtovnej pečiatky, akoby čakal na konkrétny 'scénický' príbeh. A tak som ho zasadil do príbehu Ľudovíta Felda, košického výtvarníka, na ktorého život mala veľký dopad Druhá svetová vojna. V roku 1944 bol deportovaný (a s ním vyše desaťtisíc Židov z Košíc a okolia..) vo vlaku, ktorý prezentujem, do koncentračného tábora v Osvienčime, v ktorom vďaka svojmu kresliarskemu talentu (stal sa smutným kronikárom Mengeleho...) Ľudovít Feld prežil. Je jedným zo symbolov Košickej moderny a jej presahov, od ktorých sa ako sústredený šermiar, pred výpadom odrážam. V stopách kráčam a poctami mierim a táto je jedna z nich.“
Epilógom k Hevh-Het Festu 2022 budú nasledujúci deň (21. 9.) komentované prehliadky zvukových inštalácií v priestoroch Galérie Jána Koniarka v Trnave. Inštalácie skladateľa Petra Machajdíka a kurátora Vladimíra Beskida budú súčasťou medzinárodného podujatia Sound city Days.
Podrobnejšie informácie o podujatí nájdete napríklad tu.
Autor: Peter Motyčka