Jazz v kríze?! Szymon Łukowski quartet - Short Sketches

Jazz v kríze?! Szymon Łukowski quartet - Short Sketches
Miroslav Halak

Názvom recenzie nechcem vstúpiť do diskusie o aktuálnosti jazzu z hľadiska vitality, perspektívy a konkurencieschopnosti žánru, ale ide mi výlučne o to poukázať na funkciu tejto hudby pozitívne pôsobiť v každom, aj ťažkom rozpoložení človeka. Osobne nepoznám stav, ktorému by som nevedel naordinovať špecifický druh jazzu. Jeho adaptabilnosť je pre mňa zázrakom a univerzálna aplikovateľnosť a korešpondencia s danou situáciou je ohromujúca. Tento surreálny čas, ktorý žijeme, a ktorý definitívne dostáva našu éru do tých historických súradníc, ktoré budú svojou turbulenciou, sociálnou intenzitou a globálnosťou zlomové, je jednoznačne príjemnejší pri dobrej hudbe. Nútené prerušenie spoločenského života, verejný život obmedzený na nevyhnutné minimum a k tomu prostredie permanentnej neistoty a hmlistého, ba priam až neprítomného konca pandémie a návratu k normálu, sú bezprecedentnou skúškou kultúrnosti našej civilizácie.

Presne 13. marca (v piatok), v deň keď som z práce nastúpil na režim tzv. „homeoffice“ a skôr plný ťaživých myšlienok, než radosti z toho, že budem môcť byť doma, som si v poštovej schránke našiel zásielku noviniek z Hevhetie. Musím konštatovať, že nijaká prvá pomoc nikdy nebola taká účinná, ako tie štyri CD, ktoré som si postupne rozbaľoval a púšťal, zaháňajúc tým depresiu z nástojčivosti krízy.

Zo zásielky obsahujúcej etnoprojekt Jablko od Eniesa & Pj´s Lab - Producent: Franta Černý, Omše Ľudovíta Skalníka a interpretácie „nohavicových“ partov u Mozarta Janou Kurucovou (všetko vrele odporúčam), sa však pristavím pri druhom štúdiovom albume (pod hlavičkou tohto mimoriadneho vydavateľstva z Košíc) poľského saxofonistu Szymona Łukowského. Započúvajúc sa do prvých tónov úvodnej skladby, bol som na istom a vedel som, že kvalitu predošlého počinu Hourglass z roku 2017 (viď recenzia na album na jazz.sk) si zachovajú aj aktuálne Short Sketches.

Stavenie na istotu moderne znejúcim kvartetom vo výbornom zvuku, ktorý musím obzvlášť vyzdvihnúť, bolo zrejmé a kompozičná zručnosť ma neprekvapila. Jediné čo som riešil, bola otázka, či mám ľutovať absenciu vibrafónu, ktorý práve na predošlom CD robil tú skvelú atmosféru, keď tu zrazu prišla piata minúta a štyridsiata druhá sekunda druhej skladby Three Thruths a ja som zostal nadobro umlčaný a očarený. Adam Lemańczyk totiž práve po vkusnom saxofónovom sóle vytiahol ten najskvostnejší elektronický register svojho syntezátora a celá tá zvuková kytica zrazu druhýkrát rozkvitla a ja som už za žiadnym vibrafónom nebanoval. Klavirista je pre mňa hviezdou tohto albumu, pretože to ako dokázal porciovať a servírovať atmosféry plynúce z akustického piána, šťavnatého moogu až po legendárny Rhodes ma úplne zasiahli.

Šťastný z počúvania a spoznávania krásnych zvukových prostredí som zabudol aj na nejaký vírus a karanténu. A hoci sa tiaž reality v týchto dňoch vytrvalo hlási o slovo, Łukowskému sa podarilo v mojej obývačke vybaviť mi azyl do bezstresovej zóny, ktorá síce nemá večné trvanie ale zato dlhodobé následky. Nimi je totiž uvedomenie si, že umenie akým je jazz je v kríze veľmi účinným anestetikom proti bolestiam nezvyčajnej každodennosti. Byť lekárom dám to na predpis.    

01. Stretto

02. Three Thruths

03. First of April

04. Steps

05. Sillage

06. Smarty

07. W smole i pierzu

 

Interpreti: Szymon Łukowski – saxofóny, basový klarinet; Adam Lemańczyk – klavír, klávesové nástroje; Wojtek Pulcyn – kontrabas; Sebastian Frankiewicz – bicie nástroje

 

Hevhetia – HV 0197-2-331

 

Miroslav Haľák

Galéria

Jazz v kríze?! Szymon Łukowski quartet - Short Sketches
Jazz v kríze?! Szymon Łukowski quartet - Short Sketches
Jazz v kríze?! Szymon Łukowski quartet - Short Sketches
Jazz v kríze?! Szymon Łukowski quartet - Short Sketches

 

 

Ďalšie články

Jazz na Konzervatóriu v Košiciach: Saxofonista Ján Kopčák odovzdáva skúsenosti a vedomosti študentom
Ako študent sa vzdelával na prestížnych hudobných školách v Európe. Svoje skúsenosti a vedemosti sa...
Recenzia CD: Wicked Heads - Superheroes
The Cure, troška Nicka Cavea, experimentálny zvuk gitár a zvonkohier, charizmatický ženský...
Recenzia CD: Miloš Železňák, Anna a Vtáčiky
Ako neobyčajne znie názov tohto projektu Miloša Železňáka tak je aj jeho obsah ojedinelým,...
Recenzia CD: Kari Sál - Betesda
Prestížne obsadený album Betesda speváčky Kari Sál, vlastným menom Karina Srocka, je...
Kamasi Washington konečne na Slovensku
Len pred niekoľkými týždňami sme upozorňovali na amerického saxofonistu Kamasiho Washingtona, ktorý...
Hlási sa Miloš Železňák
Na domácej hudobnej (nielen jazzovej) scéne pribudne každoročne celkom slušný počet nových...
Za Martialom Solalom
Kým v novembri mnohých zaskočili odchody amerických velikánov Quincyho Jonesa a Roya Haynesa,...
Modré nebo Funny Fellows
Hudobná formácia Funny Fellows sa v hudobnom priestore vyskytuje už od roku 1993. Svoj prvý koncert...