Zomrel Horace Parlan: Klavirista, ktorý svoj hendikep pretavil do umenia
Horace Parlan zomrel 23. februára v meste Naestved v Dánsku ako 86-ročný. Posledné roky svojho života trpel slepotou a cukrovkou. Čo je však omnoho dôležitejšie je, že to bol to jazzový klavirista, ktorý bol významným prínosom do hard-bopovej éry 50. a 60. rokov minulého storočia a spolupracovník takých umelcov ako Charles Mingus či Dexter Gordon. To všetko napriek tomu, že jeho pravá ruka bola celý jeho život ochrnutá.
Práva strana jeho tela ochrnula, keď začal trpieť detskou obrnou v piatom roku svojho života. Rodičia mladého Horaca prihlásili na hodiny klavíra, ktoré mali slúžiť ako forma terapie. Napriek neempatickosti svojho prvého učiteľa idea zafungovala a Parlan si hudbu nadobro zamiloval potom, ako videl hrať naživo slávneho Vladimíra Horowitza. Napokon sa mu aj podarilo získať kontrolu nad troma prstami pravej ruky. Navyše sa svoj hendikep naučil pri hre kompenzovať druhou rukou pomocou zložených akordov a rozkladov. Vtedy ešte zrejme netušil, že jeho unikátny rytmický štýl sa stane súčasťou významných nahrávok hard-bopovej jazzovej éry. Spomeňme napríklad Mingusove "Blues and Roots" a "Mingus Ah Um" z roku 1959. Fanúšikom jazzu zrejme netreba predstavovať skladbu "Goodbye Pork Pie Hat", pod ktorou je Parlan podpísaný.
Po Mingusovej zlatej ére sa stal vyhľadávaným inštrumentalistom a počas nasledujúcich piatich rokov nahral sedem albumov pre vydavateľstvo Blue Note. V roku 1972 sa, podobne ako spomíaný Gordon, odsťahoval do Dánska, kde aktívne pôsobil ako (nielen jazzový) hudobník a skladateľ. Práve tu prežil zvyšok svojho, pre svetový jazz významného, života.
Zdroj: The Washington Post