V Modrom zápisníku pribudli Spojené štáty a Mexiko

V Modrom zápisníku pribudli Spojené štáty a Mexiko
Peter Motyčka

Debutový album speváčky a skladateľky Ester Wiesnerovej „Blue Journal“, ktorý vyšiel v máji minulého roka, oslovil nielen poslucháčov, ale aj slovenských a zahraničných odborníkov. Prestížny britský časopis Jazzwise ocenil nahrávku štyrmi hviezdičkami a jeho recenzent Peter Quinn nazval Ester „novým zaujímavým hlasom európskeho jazzu a umelkyňou, ktorá vyniká unikátnou fantáziou a pôsobivými aranžérskymi schopnosťami.“

 

Blue Journal“ zaznamenáva svoj príbeh aj naďalej a to aj prostredníctvom koncertov v USA, Mexiku a v ďalších plánovaných európskych destináciách. Koncom februára absolvovala Ester turné na východnom pobreží Spojených štátov Amerických, kde hrala s lokálnymi hudobníkmi (Ian Buss – saxofóny, Charles Overton – harfa, Chris Worden – kontrabas a basgitara, Rintaro Mikami – perkusie). V publiku sa popri lokálnych fanúšikoch objavovali aj členovi slovenských komunít a bývalí spolužiaci z New England Conservatory a Berklee College of Music v Bostone, kde Ester študovala.

 

 

Wiesnerová má radosť hlavne z posledného večera v Bostone. „Na moje prekvapenie bol náš koncert v bostonskom klube City Winery vypredaný niekoľko dní vopred. Veľmi si vážim, že sa ľudia rozhodli ísť si nás vypočuť aj vo veľkom hudobnom meste, kde sa dali v ten istý večer vidieť desiatky iných kvalitných koncertov podobného žánru.“ Okrem Bostonu Ester predstavila hudbu Modrého zápisníka aj na dvojici newyorských koncertov (Brooklyn a Manhattan) a vo Washingtone, D.C.

 

 

Dva týždne po februárovom turné sa Ester vydala spolu s Blue Journal opäť na západ, tentoraz južnejšie, do Mexika. Tam ju sprevádzala zostava takmer identická s pôvodnou nahrávkou (jedine pôvodného harfistu vystriedala Austrálčanka Tara Minton. Ďalšími členmi boli saxofonista Sam Knight, kontrabasista a basgitarista Michal Šelep a japonský perkusionista Kan Yanabe. Slovensko reprezentovali Michal Šelep a Brit Sam Knight, žijúci v Bratislave.

 

 

Kapela odohrala nielen šesť koncertov v Mexico City, ale angažovala sa aj pedagogicky. Mladým hudobníkom sa venovali formou štyroch masterclass. Ester spomína na mexické publikum veľmi pozitívne: „Mexičania sú skutočne srdeční. Najviac reagovali na skladbu Burrito, ktorá sa odohráva medzi mexickou Tijuanou a americkým San Diegom. Bolo zjavné, že téma Trumpovho múru v nich stále hlboko rezonuje...“ Sériu koncertov v Mexiku podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 

 

V júli čakajú Ester Wiesnerovú a jej Blue Journal koncerty v strednej Európe, vrátane unikátneho maďarského festivalu Valley of the Arts pri jazere Balaton, v októbri zase predstaví svoj projekt na Britských ostrovoch a v Nemecku.

 

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Fotografie: Yac Sayabil

Galéria

V Modrom zápisníku pribudli Spojené štáty a Mexiko
V Modrom zápisníku pribudli Spojené štáty a Mexiko
V Modrom zápisníku pribudli Spojené štáty a Mexiko
V Modrom zápisníku pribudli Spojené štáty a Mexiko
V Modrom zápisníku pribudli Spojené štáty a Mexiko
V Modrom zápisníku pribudli Spojené štáty a Mexiko

 

 

Ďalšie články

Ester Wiesnerová: Štúdium na Berklee bolo fantastické
V rámci koncertu Erik Rothenstein Bandu and Ester Wiesnerovou v Kafé Scherz, som využil...
Reportáž: Výborný kvartet Ester Wiesnerovej v Klariskách
Ester Wiesner od návratu domov z bostonskej Berklee určite nezaháľa. Svoje koncerty odštartovala v...
Reportáž: Erik Rothenstein Band and Ester Wiesnerová
Minulý týždeň vystúpil Erik Rothenstein Band spolu s hosťujúcou speváčkou Ester Wiesnerovou v troch...
Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band a hostia: V Divadle Aréna sa uskutočnil výnimočný hudobný večer
Napriek plnému kalendáru koncertov One Day Jazz Festivalu sa vo štvrtok 21. júna uskutočnil ďalší...
Kamasi Washington konečne na Slovensku
Len pred niekoľkými týždňami sme upozorňovali na amerického saxofonistu Kamasiho Washingtona, ktorý...
Hlási sa Miloš Železňák
Na domácej hudobnej (nielen jazzovej) scéne pribudne každoročne celkom slušný počet nových...
Za Martialom Solalom
Kým v novembri mnohých zaskočili odchody amerických velikánov Quincyho Jonesa a Roya Haynesa,...
Modré nebo Funny Fellows
Hudobná formácia Funny Fellows sa v hudobnom priestore vyskytuje už od roku 1993. Svoj prvý koncert...