UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“

UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Peter Motyčka

Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka tam prebieha najlepší stredoeurópsky jazzový festival (JazzFestBrno), ktorý popri skvostnej dramaturgii usporadúva napríklad výživné Central European Jazz Showcases, v rámci Jazzovej katedry JAMU sa môžu študenti konfrontovať s osobnosťami ako Juraj Bartoš, David Dorůžka či Matúš Jakabčic, miestne Ponava.Radio tam prostredníctvom Martina Kyšperského, Víta Kalvodu, Michala Wróblewského či Martina Konvičku prináša pozoruhodné relácie, tamojšia klubová scéna funguje vlastným životom. A k tomu nenapodobiteľná funkcionalistická architektúra...

 

V polovici apríla som sa do Brna vybral najmä kvôli „dáždniku“, čo neznie v týchto aprílových dňoch až tak bizarne. UFMC – Umbrella for Music Curators (Dáždnik pre hudobných kurátorov) je najnovšou európskou platformou pre nezávislú hudbu a s Brnom je prepojená takpovediac pupočnou šnúrou, keďže hlavným organizátorom projektu je práve Ponava.Radio a predovšetkým jeho spiritus movens Vít Kalvoda. Táto digitálna platforma zahájila svoje vysielanie práve v piatok 12. apríla (ako inak) z brnianskeho Domu umění v rámci experimentálneho festivalu FAUN. Hlavnou ponukou UFCM sú unikátne hudobné podcasty, v ktorých jednotliví hudobní kurátori prezentujú svoje zbierky nezávislej hudby a vďaka vlastnej expertíze jej dodávajú kontext. „Hudba kontext nutně potřebuje,“ konštatuje alternatívny hudobník a zvukový supervízor projektu Tomáš Vtípil. „V dnešní době jsou lidé hudbou doslova přesyceni, hrne se na ně všude – v obchodních centrech, autě, z videí na sociálních sítích… Hudba často slouží jako kulisa, kterou posluchač vůbec nevnímá. UFMC si klade náročný cíl přivést posluchače zpět k uvědomělému poslechu hudby, a to právě prostřednictvím lidí, kteří jí rozumí a kteří dokážou posluchačům předat hlubší souvislosti. Funguje to jako na výstavě výtvarného umění, kde kurátor vtiskne uměleckým dílům s pomocí promyšlené instalace svůj vlastní otisk.“

 

 

Ako jeden z tímu kurátorov UFMC som sa vybral do Brna jednak kvôli technickým záležitostiam (tie sa riešili na poobedňajších piatkových workshopoch), ako aj na slávnostné zahájenie vysielania, ktoré bolo súčasťou festivalu FAUN. Priznávam, že podujatia experimentálnej či elektronickej hudby nepatria k mojej „dennej šálke kávy“: príležitostné excesy tohto typu však dokážem prijať a spomínam si, že pomerne dosť „odviazaných“ vystúpení tohto typu som absolvoval napríklad počas desiatich návštev jazzového festivalu v rakúskom Saalfeldene. Z päťdňového festivalu FAUN (10. - 14. apríla) som počas dvoch večerov stihol niekoľko vystúpení, z ktorých mi v pamäti ostali spomalené pohyby butó tanečnice Eleny Boschi, počas ktorých mi napriek tichu v sále znela v podvedomí neutíchajúca „drone music“, excentrické japonské duo Kakuhan s elektrifikovaným violončelom a elektronikou a najmä priamočiaro životodarné folklórne vplyvy, ktoré ovládli priestor počas vystúpenia slovenskej perkusionistky (v danom prípade fujaristky a hráčky na koncovke) Michaely Antalovej a nórskeho kontrabasistu Adriana Fiskuma Myhra. Hoci som poznal ich spoločný album „Zvony“ (Hevhetia 2021), predsa ma len prekvapili medzikultúrne konotácie, do ktorých príležitostne premiešavali názvuky ľudovej speváckej skupiny zo Šumiaca či field recordings spevov vtákov. Komorné vystúpenie umocňoval pôsobivý svetelný design rešpektovaného vizuálneho majstra Torda Knudsena, ktorého vizuálne inštalácie kedysi osvetľovali napríklad koncerty Nilsa Pettera Molværa.

 

 

 

Samotný projekt UFMC prepája v rámci európskeho kultúrneho priestoru nezávislých hudobných vydavateľov a tvorcov nezávislej hudby, expertov na novú a nezávislú hudbu a samozrejme poslucháčov, bez ktorých by to celé nemalo zmysel. „Pro každou z těchto skupin je UFMC přínosem. Tvůrce a vydavatele odměňujeme za jejich hudbu na základě uzavřené smlouvy a na rozdíl od globálních platforem pro poslech hudby především férově – 80 % z poplatků od posluchačů jde přímo k muzikantům a labelům,“ vysvetľuje líder projektu Vít Kalvoda. Za mesačný paušál vo výške 3 EUR získa poslucháč kvalitný hudobný obsah v bezstratovej kvalite. „Projekt startuje v týmu čtyř různých subjektů s odlišnými hudebními profily,“ dodáva Ladislav Železný, metakurátor UFMC. „Pod jednou střechou vytváříme pestrou mozaiku žánrů, přístupů a hudebního myšlení. Můžeme se ponořit do soundcapes evropského prostředí, nebo nahlédnout ušima do podhoubí asijské jazzové scény.“ Jedným z najväčších problémov UFMC bola právna otázka celoeurópskeho šírenia hudby. Vďaka advokátovi Viktorovi Košutovi, ktorý sa dlhoročne špecializuje na autorské právo, sa podarilo nájsť férové (a najmä legálne) riešenie pre autorov a vlastníkov práv. „Vypořádání práv pro on-demand streaming představuje pro většinu smrtelníků nepřekonatelný problém. Jsem rád, že se nám podařilo najít řešení tohoto rébusu, které nyní najde celoevropské uplatnění.“

 

 

K zakladajúcim zahraničným partnerom UFCM sa pričlenilo aj holandské Kráľovské konzervatórium v Haagu, poľský medzinárodný festival Voicingers, ako aj slovenské hudobné vydavateľstvo Hevhetia Records. „Digitálna platforma, ktorej snahou by bola férová distribúcia finančných tokov v hudobnom odvetví, znie mojim ušiam síce ako malý, ale predsa len plamienok nádeje, že celé prostredie sa ešte neprepadlo do fatálnej letargie totálnej závislosti na verejnom financovaní,“ nechal sa počuť riaditeľ Hevhetie Ján Sudzina. „Držím UFMC palce, aby sa mu podarilo ukázať cestu, alebo aspoň vyvolať impulz pre zamyslenie a diskusiu aktérov našej branže.“ UFMC vzniklo predovšetkým vďaka podpore Kancelárie Kreatívna Európa. „Uspět ve výzvě evropského programu Projekty evropské spolupráce není jednoduché,“ uvádza Magdalena Müllerová, vedúca Kancelárie Kreativní Evropa Kultura. „Konkurence je vysoká a podporu získají jen ti nejlepší z celé Evropy. Proto je třeba pochválit všechny české kulturní organizace, které se o podporu pokoušejí, včetně Ponava.Radio.“ A jedným z dôkazov, že moderované (či kurátorované) podujatia nás skutočne dokážu preniesť do iných dimenzií, bolo posluchové sedenie (tzv. listening session), ktoré v rámci brnianskeho festivalu FAUN viedol v sobotu 13. apríla v priestoroch kultového Divadla Husa na Provázku Pavel Klusák, jeden z najpovolanejších českých hudobných publicistov a redaktorov. Jeho „poslechová seance“ mala názov „To be held for a long time“ (znalci spozornejú pri tejto inštrukcii, ktorú La Monte Young zanechal interpretom svojej kultovej skladby Compositions 1960) a niesla sa v duchu jednoliatej „drone music“ autorov ako La Monte Young, Phill Niblock, Eliane Radigue či Kali Malone. A bol to skutočne podnetný „deep listening“, ako pomenovala svoju hudbu americká skladateľka Pauline Oliveros. Snáď nám UFCM prinesie podobne silné zážitky!

 

 

Programy UFMC si môžete naladiť na www.ufmc.eu a onedlho aj prostredníctvom mobilnej aplikácie.

 

Autor: Peter Motyčka

Galéria

UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“

 

 

Ďalšie články

Lukáš Oravec: Aranžmány, ktoré hráme, sú pre mňa asi najťažšie, aké som kedy v big bande hral
Pred pár dňami som sa stretol s trubkárom Lukášom Oravcom a pri tejto príležitosti som sa s ním...
Report: Dan Bárta a Gustav Brom Big Band/Roberta Gambarini - JazzFestBrno
Ďalším z mnohých zaujímavých koncertov v rámci tohtoročného brnianskeho JazzFestu bolo vystúpenie...
Ibrahim Maalouf a jeho trúbka na brnianskej Fléde
Priznám sa, k hudbe Ibrahima Maaloufa som sa dostal čírou náhodou pri blúdení YouTubom. Keď...
Report: Herbie Hancock v Brne ukázal, že je stále vo forme
Na dnešnej globálnej jazzovej scéne je toho veľa. Veľa skvelých hudobníkov, ktorí nahrávajú skvelé...
Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Cenu verejnosti ESPRIT si preberie Ondrej Juraši
Desať dní mohli domáci fanúšikovia rozhodovať o tom, ktorý z nominovaných dvadsiatich šiestich...
Týždeň slovenského jazzu: klaviristi
Dnes necháme hovoriť (alebo lepšie povedané znieť) klavírnych majstrov. Jazzová klavírna úroda bola...
Týždeň slovenského jazzu: všehochuť
Niekedy to proste vypáli tak, že do jedného vreca musíte zozbierať všetko, čo nezapadlo inde: bez...