Tradičné pohreby v New Orleans sa počas sociálneho odstupu nekonajú. Trio v miestnom parku nahralo pohrebnú pieseň pre všetkých

Tradičné pohreby v New Orleans sa počas sociálneho odstupu nekonajú. Trio v miestnom parku nahralo pohrebnú pieseň pre všetkých

V porovnaní s inými štátmi zažila Louisiana pomerne rýchly nárast prípadov koronavírusu už v marci a ako reakciu na túto situáciu rozhodla 16.3. mestská rada New Orleans o nových pravidlách sociálneho odstupu. Zákaz zhromažďovania sa týkal aj pohrebov a tak sa typické veľké neworleánske rozlúčky so zosnulými  stali intímnymi a tichými spomienkami s maximálne 10 prítomnými. Winston Turner, kapelník známeho zoskupenia Brass-a-Holics, sa spolu so svojimi priateľmi rozhodol v mestskom parku nahrať rozlúčkovú pieseň pre všetkých, ktorí si v posledných týždňoch nemohli so svojimi blízkymi dať typické neworleánske "zbohom".

 

Potom ako pandémia udrela na mesto New Orleans, zaviedli tu politici usmernenia o sociálnom odstupe a zákaze zhromažďovania sa. Od 16. marca sa tak ľudia museli vzdať svojich typických zvykov, mnohé z nich priamo spojené s hudbou. Zrušenie tradičných muzikantských prehliadok a pochodujúcich kapiel v uliciach, ktoré sú pre New Orleans charakteristické už z dôb vzniku jazzu pred 100 rokmi, tak mesto zanechalo tiché. Rovnaký osud zastihol aj svadby a pohreby, ktoré boli za bežných okolností plné hudby.

 

Potom ako za posledné týždne zomrelo niekoľko významných neworleánskych hudobných osobností, napríklad klavirista Ellis Marsalis, otec Wyntona a Branforda, rozhodol sa Winston "Trombone" Turner, kapelník Brass-a-Holics), vzdať týmto hudobníkom hold. Spolu s ním sa v miestnom City parku rozhodli zahrať aj trubkár Tannon "Fish" Williams  a spevák Emeka Dibia. Nahrali skladbu I'll Fly Away od Alberta E. Brumleyho, teda pieseň, ktorá sa objavuje na takmer každom tradičnom neworleánskom pohrebe a ktorá umožňuje kongregácii osláviť prechod duše z jedného života do druhého. V takmer 400-tisícovom meste New Orleans sa koronatírusom doteraz nakazilo 6524 a zomrelo 439 ľudí.

 

 

Zdroj: npr.org

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

6 zaujímavých faktov o jazze, ktoré ste (možno) nevedeli
Jazz je dnes nesmierne širokým pojmom, pod ktorým si môžeme predstaviť rozmanitú hudbu. Nebolo tomu...
VRAVELO SA V COTTON CLUBE – Volanie Džungle
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
Dr. House bude už po druhý krát liečiť s blues.
Britský herec a spisovateľ Hugh Laurie vo svete známy ako sarkazmom sršiaci Dr. House, si zdá sa,...
Nový album: Hugh Laurie hrá, aj keď prší!
     Raz je herec, raz spisovateľ a už po druhýkrát hudobník.  Volá sa...
Nový album Jany Gavačovej vzniká v Paríži
Po medzinárodnom štúdiovom debute „Biele Noci“ (Hevhetia 2018) a albume „Almázia“ (Hudobný fond...
Kamasi Washington konečne na Slovensku
Len pred niekoľkými týždňami sme upozorňovali na amerického saxofonistu Kamasiho Washingtona, ktorý...
Hlási sa Miloš Železňák
Na domácej hudobnej (nielen jazzovej) scéne pribudne každoročne celkom slušný počet nových...
Za Martialom Solalom
Kým v novembri mnohých zaskočili odchody amerických velikánov Quincyho Jonesa a Roya Haynesa,...