6 zaujímavých faktov o jazze, ktoré ste (možno) nevedeli
Jazz je dnes nesmierne širokým pojmom, pod ktorým si môžeme predstaviť rozmanitú hudbu. Nebolo tomu tak vždy. Boli časy kedy sa jazz ani nenazýval jazzom. V tomto článku je v krátkosti zhrnutých zopár faktov o vývoji, koreňoch a dôležitých osobnostiach jazzovej hudby.
1. Na počesť legendárneho saxofonistu Johna Coltrana bol pomenovaný kostol v San Franciscu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa predpokladá, že sa tak stalo kvôli Coltranovmu albmu A Love Supreme, ktorý Coltrane nahral po tom, ako sa vyliečil z drogovej závislosti. Toto CD je Coltranovou vďakou a modlidbou k najvyššiemu.
2. Jazz je hudobným žánrom, ktorý v sebe obsahuje najviac prvkov z iných hudobných štýlov. Je taktiež najdynamickejším na svete, keďže čerpá inšpiráciu z najrôznejších kultúr. Či už sú to africké rytmy, Soul, latin, R and B, alebo súčasná popová hudba.
3. S jazzovou hudbou sa prirodzene spája aj jazzový klub. Pôvodne sa však kluby takto nešpecifikovali, ale boli to jednoducho nočné kluby, kde sa ľudia chodili zabávať a tancovať na živú, dobovú populárnu hudbu. Vďaka tomu postupne vznikali aj nové žánre v tanci. Ako napríklad The Shimmy, Charleston, alebo Black Bottom.
4. Hoci je saxofón jedným z kľúčových a najvyužívanejších nástrojov v jazzovej histórii, v skutočnosti tomu tak dlho nebolo. Až v roku 1920 tento nástroj predstavila verejnosti legendárna kapela Six Brown Brothers. Odvtedy si saxofón zabezpečil v jazzovej hudbe svoje stále miesto.
5. Jazz je v súčasnosti celosvetovým hudobným fenoménom, ktorý preniká do všetkých kútov sveta. Väčšinou sa jazzová hudba spája s bohatou, elitnou spoločenskou vrstvou. Jej korene sa však vyvinuli v prostredí zotročených a utláčaných černochov žijúcich v Amerike.
6. Duke Ellington a Fletcher Henderson patrili k dvom najvplyvnejším umelcom v jazzovej hudbe. Podarilo sa im založiť prvé jazzové orchestre, ktoré boli zložené z čiernych - afroamerických hudobníkov, s ktorými vystupovali v prominentných nočných kluboch v Chicagu a v New Yorku. Tieto dve telesá zamestnávali nesmierne produktívnych umelcov, ako boli napríklad Louis Armstrong a Coleman Hawkins. Títo páni veľkým dielom napomohli k progresívnemu vývoju jazzu ako umeleckého smeru, a taktiež k zlepšeniu jeho propagácie a popularite v celých Spojených štátoch.
Autor: Dávid Oláh
Zdroj: http://ontheblacklist.net
Zdroj: http://www.mensxp.com