Jazzman týždňa: Brian Newman
Jazz už nie je tým, čím býval, no pre trubkára a speváka Briana Newmana práve o to ide. Americké trubkárske legendy ako Louis Armstrong, Dizzy Gillespie či Lee Morgan sa nezmazateľne zapísali do dejín hudby a sú právom uznávaní a milovaní. Newman tvrdí, že učiť sa od nich je nepostrádateľné, no imitovať ich nezmyselné. „Odkazujeme na tradíciu, no posúvame hranice ďalej. Jazz by nemal byť exponátom v múzeu.“
Brian Newman sa narodil 10. júna 1981 v meste Cleveland, Ohio. Jedného dňa (mal vtedy 12 rokov) oznámil svojej mame, že sa chce stať jazzovým hudobníkom v meste New York. Inšpirovala ho návšteva známeho bubeníka Louie Bellsona (hrával s Duke Ellingtonom a Count Basiem) na jeho škole v rámci hudobnej výchovy. Trubkár hovorí: „Bellson chodil po triede a všetkých sa pýtal, čím chcú byť. Ja som povedal, že chcem byť ako on.“
Tento hudobník v tom mal jasno už ako dieťa, no nie každý s ním zdieľal jeho nadšenie. Na strednej škole ho učiteľ hudobnej nechal hrať štvrtú trúbku v druholigovej stredoškolskej jazzovej kapele a sucho mu oznámil, že na to nemá. „Vedel som, že sa mýli,“ hovorí Newman, „no zároveň som si uvedomil, že nikto mi nič nedá zadarmo a že musím pracovať tvrdo, aby som sa dostal tam, kam chcem.“
Newman začal rozvíjať svoje schopnosti na konzervatóriu v meste Cincinnati, no zakrátko túto inštitúciu opustil. V roku 2003 sa totiž rozhodol, že sa vydá priamo za svojim snom a presťahoval sa do New York City. „Prvé tri týždne som iba chodil po meste v obleku a hľadal si zamestnanie.“ Vystriedal hneď niekoľko reštaurácií, kde pracoval ako barman i čašník. Jednou z nich bol už neexistujúci podnik St. Jerome's, kde sa prvýkrát stretol so speváčkou Stefani Germanottou. Tá pracovala ako go-go tanečnica, DJ a párty promotér. Cez spoločnú lásku k jazzu sa stali priateľmi. Zo Stefani sa neskôr vykľula svetová hviezda menom Lady Gaga.
Potom, čo sa Newmanovi podarilo pravidelne platiť nájomné za byt, sa začal viac sústrediť na svoju hudobnú kariéru. Chodil na koncerty do slávnych klubov, robil záskoky v rôznych projektoch, hral na svadbách i pre hiphoperov v štúdiach. Zároveň sa začal zaujímať aj o divadelnú scénu, vďaka čomu stretol svoju budúcu manželku, herečku Angie Potani.
Po rokoch sústavnej práce sa Newmanovi a jeho kvartetu napokon podarilo uchytiť v hoteli Plaza, kde získali štatút domácej kapely. Priateľstvo so Stefani vydržalo dodnes a prospelo to aj Newmanovej kariére. Bol pozvaný do projektu „Cheek to Cheek,“ jazzového albumu Lady Gagy a Tonyho Bennetta, na ktorom hrá so svojim kvartetom. Vďaka tomu sa spoznal s Bennettovými synmi Daem a Dannym. Dae produkoval jeho debutový album a keď sa Danny stal riaditeľom vydavateľstva Verve, podpísal s Newmanom zmluvu. Výsledkom je jeho nové CD „Showboat,“ na ktorom účinkuje aj Lady Gaga. Kruh sa tak uzavrel.
Newman sa vďaka tvrdej a sústavnej práce stal tým, čo si vysníval, skutočným hudobníkom v New York City. Jeho reputácia neustále rastie a jeho hudba je vo Veľkom Jablku vyhľadávaná. Brian Newman je dôkaz toho, že tvrdá práca je zásadnou ingredienciou úspechu.
Zdroj: Brian Newman, Wikipedia
Foto: Billboard