Organizátori festivalu Jazz Meets World priniesli v priebehu októbra viaceré výnimočné hudobníčky, protagonistky žien v jazze. Jednou z nich je aj fascinujúca kontrabasistka a basgitaristka Linda Oh, ktorá sa minulú stredu so svojim kvartetom predstavila pražskému publiku. Koncert mal veľmi silný energický náboj skrz orginálne, presvedčivé a pútavé skladby a najmä výbornú zostavu hudobníkov.
Celým menom Linda May Han Oh, pôvodom z Malajzie, žijúca roky v Austrálií nakoniec zakotvila v New Yorku, kde sa okrem aktívneho hrania a komponovania venuje aj vzdelávaniu mladých hudobníkov. Predstavili sme si ju už v rubrike ,,Women in Jazz’’, no môcť počuť jej hudbu naživo bol silný zážitok.
Hneď zo začiatku prierazný, farebný a energický jazz rockový zvuk kapely upútal pozornosť divákov. V strhujúcej prvej skladbe ,,Blue over gold‘‘ sa okrem výnimočnej Lindy na kontrabas predstavili sólami aj virtuózny gitarista Matthew Stevens či alt saxofonista s krásnym tónom a prejavom Will Vinson.
Zohranosť celej kapely bola nepopierateľná, tak ako absolutná zručnosť a kreativita každého z členov tohto projektu. Intenzívne spolu v každej sekunde komunikovali a spoločne tvorili krásne dynamické plochy v častokrát náročnejších formách originálnych skladieb.
Mohli sme počuť napríklad skladbu ,,Yoda" z albumu ,,Sun pictures’’ (Greenleaf Music, 2013) ,,Lucid Lullaby" a ,,Speech impediment" z nahrávky ,,Walk against wind‘‘ (Biophilia Records, 2017), ale aj temnú rockovú verziu Parkerovej skladby ,,Au privave‘‘ a mnoho ďalších strhujúcich skladieb z repertoáru tejto fascinujúcej hudobníčky.
Dalo sa krásne vnímať cez koncert ako Linda, a aj každý člen kapely, je naozaj takzvaný ,,storyteller‘‘. Sólami rozprávali pútavé príbehy, ktoré vždy dôverne podporili celú ideu skladieb a dokázali maximálne rozpútať ohnivú energiu v kapele. Veľký dôraz dávali však aj na dynamiku. Miestami voľné ,,free jazz‘‘ pasáže, či jemné sólové introdukcie do skladieb, sa striedali s vygradovanými a nápadistými spoločnými sólami. alebo ponurejšou atmosférou temných zvukov, najmä gitarových efektov a silnej basgitary.
Svoju silnú výpovednú hodnotu hry odhalil aj saxofonista Vinson, ktorého flexibilný rozsah, práca s tónom a dynamikou nástroja, dávala skladbám tajomnosť aj napätie. Bubeník Eric Doob okrem intenzívnej a rytmicky precíznej hry dokázal predviesť krásu zvuku a farieb samotného nástroja aj v tichšej dynamike. Celkovo ma zaujalo najmä to, ako netradične boli poňaté sóla, skladby a ich formy. Poslucháčovi bolo ponúknuté nahliadnuť do hlbokého a pestrého sveta zvukov, aj v skladbách, kde sa Linda postavila k mikrofónu a popri hraní spievala. Čarovné melodické viachlasy, ktoré vznikli v spojení so zvukom gitary a alt saxofónu, boli zaujímavým oživením večera.
Publikum príznačne ocenilo vystúpenie zoskupenia Linda Oh Quartet dlhým potleskom, ktorý priviedol kapelu na pódium až s dvoma prídavkami. Dúfam, že si výnimočnú Lindu a jej projekty budeme môcť niekedy vypočuť aj na koncertoch na Slovensku.
Lenka Molčányiová