V poradí už 59. odovzdávanie cien Grammy je za nami. Ceremónia sa uskutočnila v nedeľu v kalifornskom Los Angeles a priniesla radosť najmä speváčke Adele, ktorá si domov odniesla najsledovanejšie ocenenia skladby a albumu roka. My sa však poďme pozrieť na kategórie, ktoré sa nesú v znamení jazzu a inštrumentálnej hudby.
Grammy za najlepší album v oblasti súčasnej inštrumentálnej hudby si odniesla hviezdna brooklynská formácia Snarky Puppy za svoje dielo "Culcha Vulcha". Táto kapela hrajúca "inštrumentálny pop s dávkou improvizácie" (slová lídra Michaela Leaguea) už má sošiek na konte viac a zdá sa, že dych rozhodne nestráca.
Recenzia albumu "Culcha Vulcha" tu.
Speváčku Lalah Hathaway poznáme aj vďaka jej spolupráci s veľkými menami svetového jazzu ako Marcus Miller, Esperanza Spalding, či spomínané Snarky Puppy. Dve Grammy si však tentokrát vyslúžila za R&B album "Lalah Hathaway Live" a skladbu "Angel". Jazzový spev našiel víťaza v albume "Take Me To The Alley" speváka Gregoryho Portera. Kto album pozná, vie, že ide paradoxne o Porterovu najmenej "jazzovo" znejúcu nahrávku.
Recenzia albumu "Take Me To The Alley" tu.
Cenu za najlepší jazzový inštrumentálny album si odniesol gitarista John Scofield za "Country For Old Men". Ide o improvizovaný album s výrazným vplyvom country a tradičnej hudby belošskej rurálnej Ameriky. Grammy za najlepší big-bandový album získal saxofonista a skladateľ Ted Nash, prvé miesto v kategórií latin jazz obsadil klavirista Chucho Valdés. Nesmieme zabudnúť ani na mladého génia Jacoba Colliera, ktorý si odniesol hneď dve ocenenia za aranžmány skladieb na svojom debutovom albume "In My Room".
Recenzia albumu "In My Room" tu.
Kompletný zoznam víťazov všetkých kategórií nájdete na oficiálnych stránkach Grammy Awards.