Speváčka China Moses, dcéra známej americkej speváčky Dee Dee Bridgewater vystúpi 28. júla 2017 na jubilejnom desiatom ročníku Open Jazz Festu Zelená voda. Tým, ktorí zvažujú účasť na festivale, prinášame tlačovú správu, predstavujúcu najnovší album Chiny Moses, ktorý príde čoskoro predstaviť na Open Jazz Fest.
Hovorí sa, že noc v sebe skrýva veľa príbehov. V tom prípade je speváčka China Moses rozprávačkou noci - jej nový album Nightingtales (MPS Records, 2017) jej svieti na ceste nočnou krajinou. Svojim príjemným altom vyvoláva China v predstavách poslucháčov obrazy a príbehy. Jedenásť nových, silných piesní pojednáva o pobláznení láskou (Hungover), o jej trpkom konci (Whatever), či neresti (Nicotine) a vášni (Put It On The Light), prebúdzaní a odvahe (Running). China Moses ponúka pestrý kaleidoskop jazzu, soulu, R&B, bluesu a popu. Medzi speváčky s neprehliadnuteľným hlasom zaradil Chinu Moses už jej debutový album This One’s For Dinah. China Moses je dnes uznávanou jazzovou a soulovou divou a už nemá dôvod skrývať sa za svoj idol. Dôkazom je aj jej nový album s autorskými piesňami.
Sú Nightintales rozprávkami tisíc a jednej noci? Nie tak úplne. China Moses a britský R&B producent Anthony Marshallov si v štúdiu úplne vystačili s piatimi dňami (lepšie povedané piatimi nocami), vďaka ktorým dnes ponúkajú poslucháčovi tisíc radostí. Osobné zážitky Chiny sa prenášajú do skladieb Breaking Points, Ticking Boxes, Whatever a melancholickej Lobby Call. Na albume nechýbajú ani hravé piesne, napríklad Hang Over, ktorá rozpráva o omámení láskou. Hudba Chiny Moses je eklektická, vyviera z hĺbky duše a obsahuje spleť jazzu, groovujuceho R&B a zdravej dávky popu. Piesne plné lásky znejú zrelo, pričom vyžarujú vášeň, oddanosť a rozhodnosť.
„Veľká časť albumu vznikla impulzívne“, hovorí China. „ Preto znie tak osviežujúco. Chceli sme zložiť nadčasovú hudbu, niečo, čo sa bude dať počúvať aj po rokoch. Má znieť veľmi živo a zároveň kompaktne, presne tak, ako znejú klasické jazzové skladby. Pesničky na albume nie sú dlhšie ako tri-štyri minúty. Album má len päťdesiat minút, no obsahuje úplne všetko. Na koncertoch však predstavujeme jeho dlhšiu verziu.“
Chine robí spoločnosť kvalitná londýnska skupina - Luigi Grasso na altsaxofón a barytónsaxofón, klavirista Joe Armon , basista Luke Wynter a bubeník Marijus Aleksa. Soulová diva China Moses je pozoruhodná osobnosť s energickým hlasovým prejavom. Za roky koncertovania na mnohých jazzových festivaloch sa stala pre publikum známym pojmom. S novou nahrávkou a koncertnou šnúrou očakáva popri skalných fanúšikoch aj nových poslucháčov.
Kto sa vlastne skrýva za záhadným menom China Moses? Dcéra jazzovej speváčky, viacnásobnej držiteľky Grammy – Dee Dee Bridgewater. Otcom Chiny nie je nikto iný, než legendárny divadelný, filmový a televízny režisér Gilbert Moses. Takže jablko nepadlo ďaleko od stromu. V živote Chiny hrala hudba, spolu s herectvom a koncertovaním, vždy veľmi dôležitú úlohu. Prvé kroky vo svete hudby podnikla China ešte ako tínedžerka (video jej prvého singlu Time z roku 1996 stále stojí za pozornosť a možno ho vidieť na YouTube). V roku 1997 vydala svoj prvý album China a objavila sa na ňom aj hip hopová legenda GURU. Ďalšími dvoma albumami, rovnako ako hosťovaním na nahrávkach iných umelcov, sa zaradila medzi vyhľadávané speváčky na vznikajúcej francúzskej R&B scéne. Konkrétne v Paríži, ktorý si zvolila za svoj domov. Pracovala aj ako moderátorka MTV France. V medzinárodnom merítku sa China zviditeľnila v roku 2008 jazzovým albumom This One’s For Dinah. Album nahrala v spolupráci s klaviristom a aranžérom Raphaelom Lemonnierom a vzdala ním poctu svojmu hudobnému idolu - Dinah Washington. V roku 2012 nasledoval album Crazy Blues“, mix jazzu, bluesu a popových hitov. China sa albumom dostala do povedomia ako speváčka jazzových a bluesových štandardov. Albumom Nightintales China dokazuje, že má na viac. Poprvý raz sú stredobodom pozornosti jej vlastné skladby. China ukazuje svoju pravú tvár. V časoch radikálnych zmien stojí táto silná žena na vlastných nohách.