Z nemocnice na pódiá: Zotavený Mike Stern predstaví Slovákom nový album už v nedeľu

Z nemocnice na pódiá: Zotavený Mike Stern predstaví Slovákom nový album už v nedeľu
Patrik Gömöri

Jeden z najrešpektovanejších jazzových gitaristov svojej generácie Mike Stern sa vracia na pódiá v plnej sile. Po tom, čo minulého leta utŕžil pri páde v New York City zlomeniny oboch rúk sa gitarový virtuóz stihol nielen zotaviť, ale aj nahrať nový album Trip (2017), či ohlásiť turné v sprievode jazzovej bubeníckej hviezdy menom Dave Weckl. Počas bratislavského koncertu v Atelieri Babylon sa 19. novembra predstavia aj saxofonista Bob Malach a basgitarista Tom Kennedy. Podujatie zastreší cyklus koncertov City Sounds of Bratislava.

Niekoľko mesiacov oddychu i množstvo operácií musel v priebehu minulého roka absolvovať americký gitarista Mike Stern, ktorému nehoda kvôli zlomeninám a poškodeniu nervových zakončení znemožnila ohýbať prsty na rukách. Aj napriek 11 skrutkám v ramene sa však hudobník, ktorý sa na scéne pohybuje viac než 4 desaťročia, zdá byť v dobrej forme a vyráža na turné. Šnúra je podľa jeho slov satisfakciou nielen pre hudobníkov, ale aj pre fanúšikov, ktorý ho počas ťažkého obdobia podporovali na sociálnych sieťach. Stern v rámci koncertov zavíta aj na Slovensko, kde predstaví svoj najnovší album Trip (2017). Ten, po trojročnej pauze od jeho posledného sólového predchodcu Eclectic (2014), oslovil kritiku „húževnatou prácou spájajúcou predstavivosť, disciplínu, technickú ľahkosť i čisté potešenie.“

Mike Stern, rodným menom Michael Sedgwick, na ňom rovnako ako na predošlých počinoch spolupracoval s množstvom elitných muzikantov. Počas kariéry sa zoznam jeho spolupracovníkov rozrástol aj o mená ako Victor Wooten, Stan Getz, Billy Cobham, Miles Davis či Jaco Pastorius. Samotného Sterna preslávil jeho jedinečný spôsob hry, v ktorom spája ohnivú rock-fusion energiu so sofistikovanými jazzovými harmóniami a neodmysliteľnou bluesovou technikou. Na pódiá však dokáže preniesť aj ducha svojich najväčších hudobných vzorov ako Albert King, Jimi Hendrix či Wes Montgomery. Na konte má aktuálne 17 vlastných nahrávok, pričom 6 z nich bolo nominovaných na najvyššie hudobné ocenenie Grammy.                  

Na Slovensku spojí svoje sily s bubeníkom Daveom Wecklom. Ten si svoje meno na hudobnej scéne buduje už 25 rokov. Jeho schopnosť vytvárať originálne kompozície, rovnako ako neuveriteľnú dynamiku hry s majstrovsky diverznou bubeníckou technikou mu vyniesla niekoľko vyznamenaní a ocenení. „Jeden z 25 najlepších bubeníkov všetkých čias“ odštartoval svoju kariéru v polovici 80. rokov v rámci koncertného návratu na pódiá slávneho amerického speváckeho dua Simon and Garfunkel. Účasť na turné mu následne zabezpečila štúdiové nahrávanie s umelcami ako Diana Ross, Robert Plant (Led Zeppelin), či George Benson. Vďaka sedemročnej spolupráci s Chickom Coreom sa tiež podieľal na nahrávke Chick Corea Akoustic Band, ktorá bola ocenená Grammy za „najlepší jazzový inštrumentálny výkon“.                  

Slovenských fanúšikov poteší aj prítomnosť excelentného saxofonistu Boba Malacha. Takmer 63-ročný rodák z Philadelphie, známy tiež ako „jeden z najdynamickejších saxofonistov na jazzovej scéne“ spája vo svojej technike funky s vysoko sofistikovanou hrou s harmóniami. Už vo svojich raných začiatkoch dokázal zapôsobiť na prestížne vydavateľstvo Motown a participoval tak na nahrávkach skupín The Spinners, či The Jackson Five. Malachov saxofón však môžete počuť aj na debutovom albume Madonny, doske Hotter Than July Stevieho Wondera, či Miles Davis/Quincy Jones kolekcii z Montreux. V novom miléniu sa objavil na turné americkej speváčky Barbry Streisand, tiež však ako sólista svetoznámych orchestrov Metropole Orchestra a Frankfurt Radio Orchestra.

Štvoricu hudobníkov uzatvára talentovaný basgitarista Tom Kennedy. Lásku ku kontrabasu objavil vo veku 9 rokov, o pár rokov na to už vystupoval s medzinárodne uznávanými muzikantmi, akými bol americký jazzový trubkár Freddie Hubbard, či saxofonista James Moody. V 17 rokoch si osvojil hru na basgitare, vďaka ktorej si vytvoril svoj nezameniteľný štýl, známy ako „hlboký soul-groove, plynulo prechádzajúci do akrobatického sólovania“. Kennedy však nezostal verný len jazzovým koreňom. Rovnako dobre sa uplatnil aj ako spoluhráč mainstreamových hviezd, či významných predstaviteľov žánru súčasnej hudby ako Steve Gadd, Frank Gambale či Steve Lukather. V roku 1998 bol uvedený do Siene slávy magazínu Modern Drummer, ako neoddeliteľná súčasť Dave Weckl Band.

Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Richard Bona: Beriem si od hudby voľno
Richard Bona (nar. 1967 v Kamerune) – basgitarista, gitarista, spevák a perkusionista. Prvý hudobný...
Recenzia CD: Album Slovákov, ktorý prerástol Slovensko
Hoci ich prvé plnohodnotné autorské CD uzrelo svetlo sveta len nedávno, slovenská skupina Finally...
Di Meola a Rubalcaba naplnili obrátenú pyramídu
Al Di Meola & Gonzalo Rubalcaba, 15.11.2013 Slovenský rozhlas, Bratislava   Nezabudnuteľnú...
Brian Blade: Aj pri odlišných názoroch nás spája ľudskosť
Náš rozhovor s bubeníkom Brianom Bladeom je vyústením dlhoročného záujmu o jeho osobu a ...
Kováč & Uherek & Vy
V dnešnej, kultúrne podvýživenej dobe, sa čoraz viac umelcov prikláňa k interaktívnejšej spolupráci...
Deväťdesiatdeväť úderov Roya Haynesa
Začiatkom novembra otriasla hudobným (nielen jazzovým) svetom správa o odchode Quincyho Jonesa a...
City Sounds: pozoruhodne zostavené jesenné menu
O hudobne výživnej ponuke novembrového City Sounds Festivalu sme už prednedávnom písali a už v...
Pozitívna správa o dystopickej budúcnosti – album „Mammatus“ Sisy Fehér
Multižánrová slovenská speváčka a hudobníčka Sisa Fehér sa posledné desaťročie pohybovala medzi...