Už v marci album roka? U mňa zrejme áno: Andorra - Current!

Už v marci album roka? U mňa zrejme áno: Andorra - Current!
Miroslav Halak

Nenápadne a s vrúcnou nostalgiou sa mi po spustení albumu Current dánskeho kvinteta s názvom Andorra miestnosťou rozliala hudba tak citlivá ale zároveň informačne robustná, fragilná a súčasne emancipovane uvedomelá, súčasná ale s nádherným espritom minulosti, že som zostal odzbrojený, užasnutý a šťastný. Čaro hudby, ale vlastne aj umenia, je v tom, že často v nečakaných momentoch podá pomocnú ruku, rozjasní oblohu nášho duševného neba, vyčaruje úsmev na tvári a upozorní na dôležitosť okamihu a miesta, teda na nevyhnutnosť plného a uvedomelého prežitia situácie tu a teraz! Krásne!

 

Kto je teda tá kapela ukrytá pod poetickým názvom malého pyrenejského štátu? Ide o päticu hudobníkov, ktorých profesijné dráhy sa stretli na dánskej škole Funen Music Conservatory. Gitarista Simon Krebs, basgitarista Morten Jørgensen, klavirista Peter Kohlmetz Møller, bubeník Nikolaj Bundvig a trubkár Mads la Cour sú zostavou vyznačujúcou sa jedinečnou súhrou. Často konštatujem, ako sa melodické spektrum tej-ktorej kapely vhodne dopĺňa s rytmickou sekciou, alebo naopak, kedy groove drží kostru kompozičným leitmotívom a podobne. V tomto prípade sa niečím podobným nebudem unúvať. Bol by som veľmi rád, ak by hudobníci lavírujúci medzi rôznymi projektami s nutkavou potrebou prezentovať svoje schopnosti na niekoľkých platformách a v nepreberných zvukových a inštrumentálnych polohách, naraz dokázali spomaliť, obhliadnuť sa okolo a možno s prepotrebnou dávkou pokory, ktorá je tak nedostatkovým tovarom dnešných dní, upustiť od prehnaných nárokov a sústredili sa na to dôležité, na umenie. 

 

 

Jednou z kľúčových vlastností hudby kapely Andorra je ich nesebastredné vystupovanie. Pánov nepoznám osobne, ale umenie, ktoré produkujú, ku mne prehovorilo vážne neegoistickým hlasom. Z toho vyplýva aj charakter kompozícii, ktoré sú húževnato homogénne, ekvilibristicky presné, vzrušujúco dramatické a filigránsky detailné. Tu nedrží skelet zvukov súhra bicích s basou, aby sa na ňom mohli rozvíjať tkanivá melódií a orgány improvizácií, organizmus Andorry je vzácne jednoliaty, ich súhra je dychberúca. V halloch Fender piana rezonujú echá elektronicky modulovanej trúbky a skreslených gitarových povzdychov, aby sa tieto intímne nástrojové drámy vzápätí a bezvýhradne stretli v ústrednej výpovedi, v motíve s baladickou kvalitou hodnou Nobelovej ceny za literatúru.

 

 

Keď som takto užasnutý načúval jednej z najuveriteľnejších nahrávok mojej doterajšej recenzentskej kariéry, pochytila ma potreba spoznať túto nenápadnú partičku zo severnej Európy lepšie. Požiadal som preto vydavateľa April Records a ich marketingové zastúpenie Jazzfuel o možnosť zaslania aj ich prvého albumu, eponymnej Andorry z roku 2021. Pripúšťal som si skôr len jednu možnosť a síce, že kapela sa vyprofilovala až druhým albumom. Mýlil som sa. Páni z Andorry, teda z Dánska, išli na istotu už vo svojej prvotine. Prvotriedne harmónie, alúzie na basové syntezátory 70. rokov, zádumčivá trúbka Erika Truffaza, bezohľadne suverénna fúzia groovov so soulom a ethnom ako u Ibrahima Maaloufa a k tomu tá nákazlivá melanchólia severského jazzu. Tento koktejl Andorre vyšiel na sto percent a pri tom sa im podaril ten výnimočný výsledok, že napriek často skloňovanej melanchólii a citlivosti, nie je ich hudba smutná. Ideálnym príkladom je posledná skladba prvého albumu Trip One. Jedinečne katarzný účinok autentickej a zároveň sofistikovanej hudby, ktorý je trvácny, robí z Andorry pre mňa mimoriadny objav a projekt zrejme ťažko prekonateľný, ale nechajme sa prekvapiť. Síce nebodujem, ale ak by som mal hodnotiacu škálu, tak by som ju musel po tomto zážitku prehodnotiť.

 

 

Autor: Miroslav Haľák

Galéria

Už v marci album roka? U mňa zrejme áno: Andorra - Current!
Už v marci album roka? U mňa zrejme áno: Andorra - Current!
Už v marci album roka? U mňa zrejme áno: Andorra - Current!
Už v marci album roka? U mňa zrejme áno: Andorra - Current!

 

 

Ďalšie články

Kamasi Washington konečne na Slovensku
Len pred niekoľkými týždňami sme upozorňovali na amerického saxofonistu Kamasiho Washingtona, ktorý...
Hlási sa Miloš Železňák
Na domácej hudobnej (nielen jazzovej) scéne pribudne každoročne celkom slušný počet nových...
Za Martialom Solalom
Kým v novembri mnohých zaskočili odchody amerických velikánov Quincyho Jonesa a Roya Haynesa,...
Modré nebo Funny Fellows
Hudobná formácia Funny Fellows sa v hudobnom priestore vyskytuje už od roku 1993. Svoj prvý koncert...