Kto sú dnešní novátori jazzu? Vypočujte si ich!
V redkacii jazz.sk sme pre vás pripravili výber niekoľkých zaujímavých albumov z minulého roka. Ide o najnovšie nahrávky vedúcich osobností súčasnej jazzovej generácie, o ktorých ste sa na slovenských portáloch mohli doposiaľ dočítať len veľmi málo. Zároveň týmto otvárame nový mesačný cyklus článkov o generácii vychádzajúcich hviezd jazzového neba.
Kendrick Scott Oracle – Conviction
Prvým zo série albumov je “Presvedčenie” (angl. Conviction) Kendricka Scotta. Podľa jeho vlastných slov išlo pri tvorbe albumu o odvrátenie sa od konvenčných predstáv o tom, ako by mala hudba vyzerať, a čisté vyjadrenie samého seba. Vznikol tak pomerne netradičný album, na ktorom sa okrem jazzových hudobníkov podieľal napríklad aj folkový spevák a gitarista Alan Hampton. Ďalej to boli Kendrick Scott (bicie), Joe Sanders (kontrabas), Taylor Eigsti (klavír, rhodes), Mike Moreno (gitara), John Ellis (saxofón, basklarinet).
Gerald Clayton – Life Forum
Life Forum je Geraldovým tretím sólovým albumom. Syn Johna Claytona (kontrabasistu a kapelníka Clayton-Hamilton Jazz Orchestra) má korene svojej klavírnej virtuozity zapustené hlboko v jazzovej tradícii, no album zostavený prevažne z vlastných skladieb poňal veľmi moderne. Okrem iných mu k tomu dopomohli napríklad speváčka Gretchen Parlato, či vychádzajúca hviezda jazzovej trúbky Ambrose Akinmusire.
Derrick Hodge – Live Today
Derrick je stálicou úderného Experimentu Roberta Glaspera. Po nahrávaniach pre iných umelcov a produkovaní rôznych nahrávok (napr. „Conviction“ Kendricka Scotta) sa konečne dostal k vydaniu svojho debutu. Rovnako ako Scott sa snažil o spontánne vyjadrenie samého seba. Na album preniesol svoj špecifický „Derrickovský zvuk“ vychádzajúci z R‘n’B, hip-hopu, a jazzového kontrabasu. Aj tu sa objavil folkový hudobník Alan Hampton, okrem neho na nahrávke môžeme počuť Derrickových kolegov Roberta Glaspera (klavír, rhodes), Casey Benjamina (vocoder), Chrisa Davea a Marca Colenburga (bicice, perkusie), rapera Commona, alebo The American String Quartet.
Gilad Hekselman – This Just In
Izraelský rodák žijúci v New Yorku u nás nie je zatiaľ veľmi známy, no istotne bude – čerstvý tridsiatnik je stelesnením moderného gitarového zvuku. Zvyčajne vystupuje v triu alebo kvartete, a nebolo tomu inak ani na jeho už štvrtom albume. Doprevádza ho rytmická sekcia Joe Martin (kontrabas) a Marcus Gilmore (bicie), v troch skladbách sa objavuje saxofonista Mark Turner. Hekselman predstavuje na albume svoje prepracované aranžmány, v ktorých zreteľne počuť jeho inšpiráciu velikánmi ako Jim Hall alebo Kurt Rosenwinkel.
Tomáš Lukáč