Česká speváčka a zbormajsterka Ida Kelarová a 60-členný detský zbor Čhavorenge sa po veľkom úspechu opäť vracajú na Slovensko. Spolu s komornou 12-člennou zostavou Českej filharmónie vystúpia v priestoroch Starej tržnice už v novembri tohto roku. Koncert sa uskutoční v rámci dvojdňového podujatia „Si súčasťou Európy? Akceptuješ občanov inej farby pleti?“.
Jeho cieľom je prostredníctvom workshopov, besied a diskusií otvoriť tému rasizmu, xenofóbie, extrémizmu, či začlenenia rómskej menšiny do európskej spoločnosti. Maratón podujatí pre školy aj širokú verejnosť uzavrie koncert v Starej Tržnici.
Čhavorenge funguje pod dirigentskou taktovkou Idy Kelarovej už od roku 2011. Pôvodne 100 členný spevácky zbor tvoria talentované rómske deti z miest a osád celej Slovenskej i Českej republiky. Výsledkom koncertov je dojemný večer a nezabudnuteľný zážitok, ktorý je "jednou z osvedčených ciest, vďaka ktorej majoritná spoločnosť často prehodnocuje svoje názory na Rómov". Práve nefalšovaná emocionalita robí rómsku kultúru a hudbu príťažlivou aj pre iné národnosti. „Snažíme sa prostredníctvom hudby ukázať, ako si dve na prvý pohľad odlišné etniká môžu byť blízke a aké krásne veci spoločne dokážu vytvoriť“, približuje myšlienku spolupráce s orchestrom a čaro jedinečných koncertov Ida Kelarová.
Pilierom repertoáru zboru sú skladby z pera skladateľa, gitaristu, speváka a pedagóga Desideria Duždy. Na Slovensku ich muzikantsky podporia Ondrej Krajňák (klavír), Marek Urbánek (bicie), Pišta Bartuš (basa) a komorná zostava Českého filharmonického orchestra. Spoluprácu zboru s veľkým profesionálnym telesom už Slováci mali možnosť zažiť pred dvoma rokmi. Stalo sa tak počas Adventného koncertu, ktorý Čhavorenge odohrali v kolaborácii so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu.
Ida Kelarová (rodená Bittová) je speváčka, zbormajsterka, muzikantka, hudobná aranžérka a producentka, považovaná za neprehliadnuteľnú osobnosť súčasnej európskej hudby. Pochádza z etnicky zmiešanej, muzikantskej rodiny, je sestrou nemenej známej speváčky a huslistky Ivy Bittovej a dcérou Kolomana Bitta, vynikajúceho rómskeho hudobníka slovenského pôvodu, ktorý sa stal jej celoživotnou inšpiráciou a najväčším učiteľom. Kelarová študovala hru na violončelo a klavír na Janáčkovom konzervatóriu v Brne, časť života však strávila vo Veľkej Británii, Dánsku a Nórsku. V roku 1995 sa však vrátila do Českej republiky. Vo svojej práci vychádza zo znalostí a skúseností, ktoré načerpala v západnej Európe, inšpiruje sa však aj východnými a predovšetkým rómskymi koreňmi. Azda jej najznámejšou činnosťou je jej 20-ročná práca s ľudským hlasom pod hlavičkou školy ISHV - International School for Human Voice. V roku 1999 založila občianske združenie MIRET na pomoc talentovaným rómskym deťom a mládeži.
Tlačová správa