Herbie Hancock kritizuje pokles podpory umenia
Legendárny jazzový hudobník predstúpil s inšpiratívnym príhovorom pred tisícový dav na celoštátnej konferencii v kalifornskom San Diegu. Na mušku si vzal súčasný stav podpory umenia v americkom školstve.
Klavirista a skladateľ Herbie Hancock sa stal hlavným rečníkom na šiestom ročníku Jazz Education Conference, ktorá sa konala v hoteli Manchester Grand Hyatt v San Diegu. Vyše tisícšesťsto poslucháčov si vypočulo z jeho úst slová kritiky na zhoršujúcu sa situáciu v podpore umenia. Pokles financovania umenia na amerických verejných školách nazval Hancock „národnou hanbou“. „Dokážete si vôbec predstaviť našu existenciu bez umenia? Výsledkom by bola pochmúrna a bezduchá krajina zápasiaca s dorozumievaním sa,“ prízvukuje Hancok.
„Kultúrna diplomacia využitia jazzu na vyriešenie problémov a stavania mostov medzi rozdieľnými ľuďmi nie je nová myšlienka. Ale jej čas práve nadišiel.“ Sedemdesiatštyri ročný Hancock súčasne vyzval hudobných pedagógov, aby zmodernizovali svoje metódy výuky a dosiahli tak lepšieho prepojenia s mladou generáciou: „Prišiel čas na prepracovanie zastaralých školských osnov, aby dokázali reflektovať moderný svet, v ktorom žijeme.“
„Mladí ľudia sú omnoho viac prístupní a ovplyvniteľní svojimi rovesníkmi,“ vysvetľuje Hancock ideu programu Inštitútu Theolonia Monka, kde jedenásť stredoškolských big bandov vystupuje spolu s jazzovými legendami pre žiakov iných škol. Okrem postu predsedu organizácie na Thelonious Monk Institute of Jazz je Herbie Hancock zakladateľom Medzinárodného výboru umelcov pre mier (International Committee of Artists for Peace), či čestným veľvyslancom „dobrej vôle“ pre UNESCO - Organizáciu Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru. Z postu tejto funkcie založil pred troma rokmi Medzinárodný deň jazzu, ktorý sa každoročne oslavuje 30.apríla vo 197 krajinách po celom svete. Slovensko sa ho tento rok už po druhýkrát zúčastní anketou o najlepší slovenský jazzový album roka Esprit 2014.
Zdroj: utsandiego.com
Peter Baláž