Big Band Konzervatória Žilina

Big Band Konzervatória Žilina
Hudobníci: 
Marek Pastirik

Big band žilinského konzervatória vznikol na v roku 1993. Na jeseň v školskom roku 1992/1993 umelecká rada konzervatória schválila založenie big bandu na Žilinskom konzervatóriu na podnet pedagóga ZUŠ L.Árvaya Miroslava Belorida. Prvé verejné vystúpenie sa uskutočnilo už po dvoch mesiacoch existencie orchestra (19. 5. 1993). Nasledoval rad koncertov v Žiline, Martine, Kremnici (Kremnické gagy) a vrcholom sezóny bola účasť na Slovenskom jazzovom festivale v Žiline, kde získal Cenu poroty. O rok neskôr na tom istom festivale orchester vystúpil s trombonistom Mirom Letkom, pôsobiacim v Kanade, ktorý počas svojej bohatej kariéry účinkoval na najvýznamnejších hudobných scénach a okrem iného bol istý čas aj členom slávneho Maynard Ferguson Big Bandu. V roku 1995 získal tento žilinský big band 1. Cenu na Prehliadke nových tvárí Slovenského jazzu v Bratislave, na základe čoho bol pozvaný zahájiť svojim koncertom Bratislavské jazzové dni 1997, kde vystúpil so skladateľom a trombonistom Pavlom Zajačkom a so spevákom Petrom Lipom. Spolupráca s týmito umelcami sa v priebehu rokov ešte niekoľko krát úspešne zopakovala.

Od svojho vzniku big band žilinského konzervatória pravidelne spolupracuje s Medzinárodným festivalom tvorivosti a fantázie „JAŠIDIELNA“. S veľkým úspechom u mládeže všetkých vekových kategórií sa stretol cyklus nazvaný Koncerty pre mladých, v rámci ktorého sa odohralo viac ako 100 koncertov v rôznych slovenských mestách. Okrem štandardných jazzových koncertov hral orchester aj na množstve iných podujatí ako napr. na rôznych reprezentačných plesoch, súťažiach v spoločenských tancov a podobne. V auguste 1998 zaznamenal súbor významný zahraničný úspech na turné v Taliansku, kde vystúpil na ôsmich koncertoch v Kalábrii.

Vianočným koncertom v roku 1994 začalo konzervatórium spoluprácu big bandu so Štátnym Komorným Orchestrom Žilina, či už v rámci koncertov mladých umelcov tzv. „CYKLUS M“, Nedeľných matiné pre deti a rodičov, alebo pravidelných abonentných koncertov. Spoluprácou s ŠKO Žilina dostáva big band na jeho pôde v Dome umenia Fatra možnosť pravidelne vystupovať a prezentovať nie len našu školu, ale aj renomovaných umelcov ako hostí orchestra. V roku 1996 to bola spevácka Helena Blehárová, o rok neskôr Pavel Zajaček. Počas účinkovania v ŠKO Žilina navštívil orchester v roku 1996 vynikajúci dirigent a jazzový klavirista John Whitney, ktorý s ním pracoval a veľmi pochvalne sa vyjadril o jeho úrovni. Tu sa začala plodná spolupráca big bandu a Johna Whitneyho, ktorá vyvrcholila sériou spoločných koncertov v roku 1998.

S veľkým úspechom u publika sa stretol vianočný projekt „Daj boh šťastia tejto zemi“ v spolupráci so Symfonickým orchestrom Konzervatória v Žiline a dirigentom Karolom Kevickým, ktorý sa uskutočnil v Dome umenia Fatra v decembri 1999. Z ďalších významných projektov, ktorý orchester realizoval, stoja za zmienku: Koncert k 50. Výročiu založenia Konzervatória v Žiline s kubánskym trubkárom Lazaro Cruzom, vystúpenie na galakoncerte slovenských umelcov v Bruseli v januári 2006 a koncert k 15. výročiu založenia orchestra vo februári 2008, na ktorom vystúpil ako sólista legendárny člen Gustav Brom Big Bandu Jaromír Hnilička.

Za dlhé roky svojej existencie orchester vychoval celý rad vynikajúcich hráčov – bývalých študentov Žilinského Konzervatória, ktorí dnes hrajú na tej najvyššej profesionálnej úrovni. Spomenieme aspoň niektorých: Klaudius Kováč, Richard Rikkon, Peter Solárik, Miloslav Suchomel, Marián Ševcík, Radovan Tariška a mnoho ďalších.

Po predčasnom úmrtí prvého dirigenta súboru Miroslava Belorida, ktorý priviedol big band na vynikajúcu medzinárodnú úroveň, prevzali jeho vedenie trombonista Branislav Belorid a v súčasnosti funguje big band pod vedením saxofonistu Mareka Pastiríka.

Kontakt
Kontaktná osoba: 
Mgr. art Milan Oravec, ArtD. - riaditeľ konzervatória
Telefón: 
041/56 200 90, 56 217 91

 

 

Koncerty skupiny

Po Ut St Št Pi So Ne
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Ďalšie články

Podmanivé Piesne zo Štefánky
Aj človeka, ktorý pozorne sleduje domácu hudobnú scénu, prekvapia na sklonku roka albumy, ktoré...
Nový album Jany Gavačovej vzniká v Paríži
Po medzinárodnom štúdiovom debute „Biele Noci“ (Hevhetia 2018) a albume „Almázia“ (Hudobný fond...
Kamasi Washington konečne na Slovensku
Len pred niekoľkými týždňami sme upozorňovali na amerického saxofonistu Kamasiho Washingtona, ktorý...
Hlási sa Miloš Železňák
Na domácej hudobnej (nielen jazzovej) scéne pribudne každoročne celkom slušný počet nových...
Za Martialom Solalom
Kým v novembri mnohých zaskočili odchody amerických velikánov Quincyho Jonesa a Roya Haynesa,...