Valér Miko krstil: Project Gaia priniesol hudbu inšpirovanú emóciami z prírody
Klavirista a skladateľ Valér Miko priniesol do sveta svoju novinku s názvom „Project Gaia - In The Nature“. Krstilo sa v bratislavskom klube Re:fresh, ktorý do posledného miesta vyplnila hudba plná symboliky a príbehov.
Po sólovom projekte a albume v zložení tria pokračuje klavirista a skladateľ Valér Miko v prirodzenom rozširovaní zostavy kapely pre otvorenie ďalších možností vyjadrenia svojich hudobných nápadov. Tretí autorský album nesie názov "Project Gaia - In The Nature". Slovo Gaia znamená v gréckej mytológii personifikáciu Matky Zeme, alebo dokonca vedecký princíp, ktorý chápe Zem a jej biosféru za ucelený organizmus.
„Tento hudobný cyklus vznikal v priebehu uplynulého leta, najmä počas dní strávených v lesoch, na horách, ale aj pri Stredozemnom mori,“ hovorí o svojej nahrávke Valér. „Zázrak prírodných javov, pozorovanie živlov, alebo aj letmý pohľad na divokú zver vo mne vyvoláva vzrušujúce emócie a zároveň ma napĺňa vnútorným kľudom. Tieto poryvy - vlny som sa potom snažil vyjadriť v hudobnej intimite zvuku klavíra.“
Nahrávanie albumu prebiehalo prvé februárové dni roku 2017 v Bratislave, okrem výborného priestoru prispelo k atmosfére zvuku nahrávky aj veľké koncertné krídlo Petrof. O mixáž, mastering a vydanie CD sa postarali Robert Pospiš a Martin Sillay z vydavateľstva RealMusicHouse. Grafiku vytvoril Peter Považan, vybrané fotografie vyšli z rúk Rudolfa Baranoviča a Lucie Kupcovej.
Do bratislavského klubu Re:fresh si Valér Miko priniesol zostavu vynikajúcich hudobníkov – núka sa napísať slovo „mladých“, ale v tomto kontexte by to mohlo byť silne zavádzajúce. Basgitarista Michal Šelep, bubeník Michal Fedor, gitarista Pavol Bereza a huslista Ján Kružliak ml. sú mená vyťažených hudobníkov, ktoré majú už dnes vo svojom portfóliu spolupráce a nahrávania, aké im môžu závidieť aj niektorí hudobní kolegovia so šedinami.
Krstným otcom cédéčka sa stal hudobník a podporovateľ jazzu Boris Čellár. Do života uviedol album týmito slovami: „Valérova hudba a jeho kompozície idú veľmi priamo - ale nie odtiaľto - z hlavy, ale odtiaľto – zo srdca. Táto zostava sa našla a veľmi im to spolu funguje. Keď sme rozmýšlali, čím pokrstíme cédéčko, tak som Valérovi navrhol, že k obsahu, ktorý na albume je, by sa symbolicky hodila zemina. Ja teda prajem tomuto albumu, skladbám, ich podstate a tebe Valér, aby sa ten obsah dostal k ľuďom a aby to, čo si zamýšlal a čo si do toho vložil, padlo na úrodnú pôdu.“
Jedna podpultová informácia – zemina, ktorou sa krstilo, patrila Čínskej ruži, ktorá ževraj vždy na dlhšiu dobu vyschne a potom zas nečakane ožíva...koľko a akú symboliku v tom nájdete, je už na každom z vás - čo bezpochyby platí aj o hudbe Valérovho albumu...
Peter Baláž
Foto: Nikodem Kadleček