Soundtrack ku provokatívnemu francúzskemu filmu Les liaisons dangereuses, ktorý nahral klavirista a skladateľ Thelonious Monk, vyjde ako dvojalbum už v najbližších mesiacoch. Jedná sa o výnimočný nález - hoci táto hudba bola nahratá už v roku 1959, nikdy sa neobjavila mimo samotného filmu, ktorý je v súčasnosti nemožné zohnať. Tento klenot môžeme očakávať na pultoch už od 22. apríla 2017.
“Hoci sa jedná o soundtrack, je koncipovaný ako štúdiový album,” vyjadril sa Zev Feldman, ktorý koprodukoval toto nové vydanie spolu so svojimi dvomi francúzskymi partnermi, François Le Xuan a Frederic Thomas. “Vďaka výnimočnej kvalite tohto materiálu ho určitým spôsobom považujem predovšetkým za štúdiový album. Predstavuje Monka v špičkovej forme jeho veľmi dôležitého obdobia.”
Album "Thelonious Monk: Les liaisons dangereuses" bude vydaný ako séria 2 deluxe platní už 22. apríla, verzia 2 CD vyjde 19. mája. Tento set predstavuje spojený produkt dvoch nezávislých vydavateľstiev: Sam Records (založené Thomasom) a Saga Jazz (prevádzkované Le Xuanom). Hudobný materiál bol nahratý v Nola Penthouse Sound Studios na západnej 57. ulici v New Yorku 27. júla 1959. Okrem Theloniousa Monka sa v kapele predstavil basista Sam Jones, bubeník Art Taylor a dvaja tenorsaxofonisti - Charlie Rouse a Barney Wilen.
Les liaisons dangereuses (“Dangerous Liaisons”) bol prvým filmovým spracovaním novely Pierre Choderlos de Laclos’ z 18. storočia. Francúzsky režisér a producent Roger Vadim, známy svojim provokatívnym dielom "A Boh Stvoril Ženu" sa tento príbeh rozhodol spracovať vo forme buržoázneho kúsku plného nevery a zvádzania. Dej umiestnil do moderného Francúzska a obohatil ho o štýlový jazzový soundtrack.
Hoci vo filme sa neobjavili žiadne nové Monkove kompozície a jednotlivé vstupy boli zložené najmä z Theloniových starších diel, celý album v dramatickom kontexte predstavuje úplne nový nález a pohľad na tvorbu tohto zvláštneho, no geniálneho skladateľa a klaviristu. Skalní fanúšikovia aj zvedavci tak majú možnosť si Monka vypočuť v úplne novom a jedinečnom svetle, či už prostredníctvom sledovania samotného filmu alebo zakúpenia si jeho sountracku.
Zdroj: wbgo.org
Autor: Martin Uherek