Slovensko-nórske Spevy v európskom TOP 20

Slovensko-nórske Spevy v európskom TOP 20
Peter Motyčka

Album „Spev“ slovensko-nórskeho zoskupenia Building Bridges, ktorého ústrednou postavou je violončelista Jozef Lupták, sa v októbrovom rebríčku World Music Charts Europe (WMCE) prepracoval až na štvrtú priečku v TOP 20, čo je najvyššie postavenie nahrávky zo Slovenska v tomto kalendárnom roku. Album, ktorý vyšiel pod značkou festivalu Konvergencie a bol predstavený na tohtoročnej Pohode, je podmanivým prepojením rôznych žánrov, poetík a vplyvov zo severskej aj slovenskej ľudovej hudby, ale aj pôvodných skladieb členov zoskupenia.

 

Veľmi som sa potešil tejto správe, bolo to pre mňa naozaj nečakané, že takto ocenili náš album. Je to veľmi príjemné a máme z toho radosť,“ hovorí Jozef Lupták. Zároveň však dodáva, že ide o dlhodobý projekt, ktorý netvoria len samotní hudobníci, ale celý tím ľudí „skrytých“ za pódiom. „Je to celý produkčný tím – dá sa povedať, že takú komplexnú prácu som dávno nezažil, ak vôbec niekedy, a preto to má pre mňa špeciálnu hodnotu,“ dodáva Lupták. Na albume spolupracovali aj speváčky Åsne Valland Nordli z Nórska a Gabriela Kováčiková zo Slovenska, prominentný hráč na hardangerských husliach Nils Økland, akordeonista a bandoneonista Boris Lenko, klarinetista Branislav Dugovič a kontrabasista Róbert Ragan. Samotné nahrávanie albumu sa uskutočnilo 17.-20. marca 2024 v Empírovom divadle v Hlohovci.

 

 

Účasť na projekte, ktorý si môžete vypočuť napríklad tu, si pochvaľuje aj nórsky hudobník Nils Økland, ktorého projekty už štvrťstoročie vychádzajú pod krídlami rešpektovaných vydavateľstiev Rune Grammofon, Hubro alebo ECM (tam popri sólových albumoch spolupracoval najmä s Christianom Wallumrødom a Sigbjørnom Apelandom). „Bolo pre mňa veľmi prínosné dozvedieť sa viac aj o slovenskom folklóre a spoznať nádherné skladby hudobníkov, ktorí hrajú v našom projekte,“ dodáva v reakcii na úspech albumu Økland. Rovnako si pochvaľoval aj spoluprácu s producentom Danielom Salontayom a zvukovým inžinierom Audunom Strypem, ktorý v minulosti pracoval aj na nahrávkach pre vydavateľstvo ECM. Podľa Jozefa Luptáka „obrovský podiel na tom, že my sme mali slobodu tvoriť a starať sa naozaj len o hudbu a kreovať tento album spoločne, má realizačný tím, s ktorým sme vlastne spolu tvorili až takú komunitu.“ Do tohto tímu patria predovšetkým ľudia z festivalu Konvergencie, projektová manažérka Lea Majerčáková, autorka vizuálu CD / LP Zuzana Číčelová, dramaturg Andrej Šuba, či Mária Hejtmánková a Alexander Čerevka, ktorí sa starajú o promo celého projektu a nahrávky v spolupráci so Slnko Records.

 

 

Do rebríčka WMCE hlasuje každý mesiac 43 rozhlasových redaktorov z 25 európskych krajín a v tomto roku sa v TOP 20 umiestnili napríklad aj nahrávky skupiny Hrdza (album „Čo mi je, to mi je“ na 6. mieste v januári a na 13. mieste vo februári), SOLE so speváčkou Júliou Kozákovou (album „ELOS“ na 19. mieste v marci a na 12. mieste v apríli), či medzinárodného zoskupenia Alma Pannonia pod vedením saxofonistu/klarinetistu Erika Rothensteina (album „Transylvanian Dances“ na 17. mieste v máji). Ani cesta albumu „Spev“ na vrchol rebríčka nebola celkom jednoduchá – októbrovej 4. priečke predchádzalo 30. miesto v auguste a 54. priečka v septembri. Toto umiestnenie je vyrovnaním historických rekordov skupiny Hrdza, ktorá sa s albumami „Neskrotený“ a „22“ umiestnila takisto na štvrtom mieste rebríčka WMCE v apríli 2019 a októbri 2021. V minulosti v tomto rebríčku bodoval aj iný úspešný slovensko-nórsky projekt Angrusori, ktorý s albumom „Live at Tou“ získal aj Radio_Head Award v kategórii World Music a Folk za rok 2021.

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Foto: Jarma Uhlíková

Vstupenky na podujatie

Esprit 2024

Galéria

Slovensko-nórske Spevy v európskom TOP 20

 

 

Ďalšie články

Na Konvergenciách zaznel tiež komorný jazz
Uplynulý týždeň prebiehal v Bratislave jeden z dramaturgicky najpútavejších hudobných...
Steinar Raknes a Tore Brunborg na Konvergenciách
Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie v dramaturgii s obľubou spája rôzne...
Vstupenky na Jazzové ceny Esprit
Ceny Esprit za najlepší jazzový album majú svoj večer 30. apríla 2025 v Bratislavskom Divadle Aréna...
Hlasovanie ESPRIT je spustené!
Rok 2024 patril na Slovensku aj jazzovým umelcom, čoho dôkazom bolo množstvo koncertných i...
ESPRIT – rozhodnite o najlepšom domácom jazzovom albume
Rok 2024 patril na Slovensku aj jazzovým umelcom, čoho dôkazom bolo množstvo koncertných i...
Úsporný klavírny šaman Nik Bärtsch v domácej premiére
Pokiaľ nezvyknete navštevovať zahraničné podujatia, zrejme vám ušlo meno pozoruhodného...