(Bratislava, Paríž) Slovenská herečka a speváčka Jana Gavačová, aktuálne pôsobiaca pod záštitou Francúzskeho Inštitútu na Cité internationale des arts v Paríži, je slovenskému divákovi známa z televíznych seriálov, divadelných predstavení, či klubových a festivalových koncertných pódií. Speváčka v Paríži pracuje na pokračovaní projektov, ktoré začali ešte v Bratislave.
Jedným zo spomínaných projektov, je nový album "Instincts", na ktorom umelkyňa v rámci Mimoriadnej výzvy Fondu na podporu umenia a Hudobného fondu počas pandémie spolupracovala s renomovaným hudobníkom Antonom Popovičom. Album je venovaný ľudským pocitom.
“Album s témou ľudskej emocionality a udržania si zdravých inštinktov začal vznikať v čase izolácie danej pandémiou a teda v situácii, kedy sme mali menej stimulov z vonkajšieho prostredia. Bolo viac než pravdepodobné, že mnohí z nás obrátia pozornosť na svoje vnútro. To, čo býva často prekryté dianím okolo nás, vystúpilo do popredia. Mnohé vzťahy a kamarátstva sa vykryštalizovali, ľuďom ostalo príliš málo možností zakrývať si očí pred tým, kvôli čomu sú nešťastní. Navyše nebolo kam uniknúť zo stereotypu, či z nefunkčných až toxických vzťahov. Otázka vlastnej identity prišla v mnohých prípadoch so stratou práce a teda možnej sebarealizácie. Mám pocit, že ľudia, špeciálne z kultúrneho priemyslu, sa museli okrem neistej budúcnosti zamýšľať aj nad tým, čo z nich ostáva, keď kultúra, ako prostredie ich života a tvorby zrazu nebola. Aj toto sú témy, ktoré spracúva projekt môjho nového albumu Instincts”, hovorí speváčka. Tretí album, "Instincts", ktorý vzniká v spolupráci s renomovaným skladateľom, aranžérom a producentom Antonom Popovičom, je stále v tvorivom procese. Album upozorňuje na dôležitosť vlastných pocitov a emočného prežívania každého z nás.
Projekt je veľmi zaujímavý a životaschopný. Skladby sú hudobne aj tématicky príťažlivé, textovo autenticky spracované, bavilo ma pracovať na ich aranžmánoch”, hovorí skladateľ Anton Popovič. Hudobný materiál má prvky jazzu a presahov do iných žánrov. Hlavná myšlienka projektu má potenciál inšpirovať k posunu projektu do komplexnejšej umeleckej roviny, dodáva známy producent.
Okrem vlastnej tvorby speváčka pokračuje v prípravách projektu Jazz v príbehoch, ktorý prvýkrát uviedla pod názvom Džez v príbehoch/Noci s ikonami džezu pred desiatimi rokmi, v spolupráci s poprednými osobnosťami slovenského jazzu, nevynímajúc Petra Lipu, Hanku Gregušovú, Adrienu Bartošovú, Luciu Lužinskú, Borisa Čellára, Berca Balogha, Andreu Bučko, Samuela Hošeka, či nezabudnuteľných inštrumentalistov ako Gabriel Jonáš, Milo Suchomel, Nikolaj Nikitin, Marián Ševčík, Pavol Bereza, Róbert Ragan, Eddy Portella, Ondrej Štveráček, Jozef Döme, Gábor Winánd a ďalší. Projekt vzniká s podporou Soza.
Ďalším projektom, na ktorom speváčka pracuje počas svojej rezidencie v Paríži je projekt Nuits Blanches. Ide o naštudovanie sólového repertoáru v aranžmánoch pre klavír a spev. Dramaturgia projektu, ako napovedá názov, spája francúzsky šansón, no tiež jazz a speváčkinu vlastnú tvorbu . “Projekt Nuits Blanches je tiež výsledkom pandemickej izolácie. Som veľmi vďačná, že sa mojim projektom môžem venovať práve v Paríži, v meste, kde umenie doslova dýcha zo všetkých strán a zároveň vám necháva priestor na slobodu a tvorbu”, hovorí speváčka, ktorá je laureátkou rezidenčného programu Francúzskeho inštitútu na Cité internationale des arts v Paríži (Lauréat du programme de résidence de l‘ INSTITUT FRANÇAIS à la Cité internationale des arts, Paris). Projekt Nuits Blanches z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Speváčka uvedie svoje projekty pod záštitou Slovenského inštitútu v Paríži už 6. septembra na pôde Slovenskej ambasády v Paríži a následne 23.septembra v rámci podujatia Paris Prague Jazz Club na pôde Českého centra v Paríži, v duu s renomovaným francúzskym jazzovým gitaristom Sebastienom Lansonom.
Projekty z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. S finančnou podporou Hudobného fondu. S podporou Soza. Umelkyňa je laureátkou rezidenčného pobytu na Cité internationale des arts v Paríži pod záštitou Francúzskeho inštitútu. Lauréat du programme de résidence de l‘ INSTITUT
FRANÇAIS à la Cité internationale des arts, Paris.
Autor: Dávid Oláh podľa tlačovej správy
Foto: Tomáš Benedikovič