Kto si odnesie Cenu Gustáva Broma?

Kto si odnesie Cenu Gustáva Broma?
Peter Motyčka

Máme tu polovicu januára a v tomto termíne Český rozhlas Brno pravidelne oslovuje odborníkov, znalcov, fanúšikov a zanietencov spomedzi hudobníkov, publicistov, producentov, redaktorov či organizátorov festivalov ohľadne nominácií pri tradičnom výbere jazzovej osobnosti uplynulého roka. Práve osobnosť s najväčším počtom hlasov rozšíri rad držiteľov Ceny Gustáva Broma.

Oslovení pororcovia môžu do konca januára nominovať jednu až trojicu osobností, pričom pri sčítaní má každá z týchto nominácií váhu jedného hlasu. Nominovaní môžu byť interpreti, skladatelia, redaktori, dramaturgovia či publicisti, samozrejme v rámci jazzového žánru. Minuloročnou laureátkou Ceny Gustáva Broma sa stala speváčka Jana Koubková – inak len druhá ženská predstaviteľka od počiatkov vyhlasovania tejto ceny od roku 1998 (tou prvou bola v roku 2001 priekopníčka českého jazzového vokálu Vlasta Průchová). Druhý najvyšší počet hlasov získal minulý rok kontrabasista František Uhlíř a o tretiu priečku sa delili spevák Peter Lipa, kontrabasista Petr Kořínek a jazzový promotér a vydavateľ Petr Pylypov.

 

 

Gustáv Brom (vlastným menom Gustáv Frkal) sa narodil v roku 1921 vo Veľkých Levároch na Záhorí a ako kapelník či skladateľ sa zaradil medzi najvýraznejšie osobnosti československej jazzovej scény. Jeho orchester patril v 60. rokoch minulého storočia k najlepším svetovým jazzovým súborom a vystriedalo sa v ňom niekoľko generácií uznávaných domácich hudobníkov (v danom období napríklad kontrabasista Luděk Hulan, trubkár Jaromír Hnilička alebo speváčka Helena Blehárová). K hosťujúcim umelcom Orchestra Gustáva Broma však patrili aj svetové osobnosti ako Maynard Ferguson, Dizzy Gillespie či Bill Ramsey. Napriek tomu, že samotná cena je pomenovaná podľa umelca slovenského pôvodu, počas 26. ročníkov mala len trojicu slovenských laureátov: bandlídra Vladimíra Valoviča (2010), trubkára Juraja Bartoša (2017) a naposledy bandlídra a gitaristu Matúša Jakabčica (2019).

 

 

Možno by si mohol tento rok odniesť cenu opäť slovenský umelec... Do úvahy prichádza niekoľko možných laureátov: spevák Peter Lipa (nielen jako jubilant, ale napríklad aj za vynikajúci album „NOLA“, čiastočne nahrávyný v New Orleans), jazzový historik a publicista Igor Wasserberger (autor ojedinelej monografie Jazz in Europe – prvých dejín európskeho jazzu, ale aj starších publikáciách ako Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby, Fenomény súčasného jazzu, Jazzový slovník, Hrá džez či Jazzové profily), klavirista Ján Hajnal (jeden z posledných žijúcich priekopníkov moderného slovenského jazzu, líder Slovenského jazzového kvinteta), alebo klavirista Viktor Zappner (organizátor jazzového života v Tasmánii, kde dlhoročne viedol Jazzovú spoločnosť a bol dramaturgom Devonport Jazz Festival). Laureátov je skutočne viac ako dosť a musíme sa nechať prekvapiť.

 

 

Autor: Peter Motyčka

 

 

 

Ďalšie články

Cenu Gustava Broma získal tento rok slovenský jazzman: Výhercom je skladateľ a gitarista Matúš Jakabčic
Tohtoročným laureátom Ceny Gustava Broma za celoživotný prínos v oblasti jazzovej hudby je...
Emil Viklický získal cenu Gustava Broma
Český klavirista a skladateľ Emil Viklický sa stal tohtoročným laureátom Ceny Gustava Broma,...
Kamasi Washington konečne na Slovensku
Len pred niekoľkými týždňami sme upozorňovali na amerického saxofonistu Kamasiho Washingtona, ktorý...
Hlási sa Miloš Železňák
Na domácej hudobnej (nielen jazzovej) scéne pribudne každoročne celkom slušný počet nových...
Za Martialom Solalom
Kým v novembri mnohých zaskočili odchody amerických velikánov Quincyho Jonesa a Roya Haynesa,...
Modré nebo Funny Fellows
Hudobná formácia Funny Fellows sa v hudobnom priestore vyskytuje už od roku 1993. Svoj prvý koncert...