Desaťnásobný držiteľ Grammy, gitarista, spevák a skladateľ s nezameniteľným hudobným rukopisom. Legenda medzi jazzmanmi, superstar v tanečných sálach, George Benson.
George Benson sa narodil 22.marca 1943 v americkom meste Pittsburgh. Svoju hudobnú kariéru štartuje už v detstve. Ako sedemročný hráva na ukulele, spieva a tancuje za pár dolárov v nočnom klube. V desiatich rokoch už malý Little Georgie Benson nahráva v New Yorku singel „She makes me mad“, pod krídlami vtedy najväčšej nahrávacej spoločnosť na svete, RCA Victor. Mladá hviezda má svoju vlastnú radio show a rozbehnutú kariéru, ktorá však netrvá príliš dlho. Postará sa o to Bensonova matka: „Začala si robiť o mňa starosti, keď som stále behal po radiách, dával rozhovory a robil promo turné,“ spomína Benson, „pre svet naokolo to vyzeralo, ako keby som zarábal kopec peňazí. A matka sa začala báť, že ma niekto unesie, a neuverí jej, že v skutočnosti nemáme žiadne peniaze. Tak ma vzala z tohto prostredia preč. Vyzeralo to, že v jedenástich moja kariéra skončila.“
V pätnástich formuje mladý Benson so svojim bratrancom vokálnu kapelu The Altaires. Ostatní členovia ho presviedajú, aby hral na gitaru. „...Ale ja som vtedy žiadnu nemal! A tak sa stalo, že mi nevlastný otec vyrobil moju prvú elektrickú gitaru za 23$. A vtedy som sa v skutočnosti začal učiť hrať a spievať a tancovať. Všetko naraz,“ spomína Benson.
Na začiatku 60. rokov hráva v kapele organistu Jack McDuffa. Učí sa tu inštrumentálny straight ahead-jazz. Jedným z prvých gitarových vzorov sa mu stáva country-jazzový gitarista Hank Garland.
Ako dvadsaťjeden ročný vydáva svoj debutový album ako líder. Nesie názov The New Boss Guitar. Nasledujú platne It's Uptown (1966), a The George Benson Cookbook (1966).
Na konci 60. rokov sa Benson hudobne stretáva s Milesom Davisom, čo je zvečnené na albume Miles in the Sky (1968). Bensonovu gitaru môžme počuť v skladbe Paraphernalia.
Takmer hneď po vydaní beatlesovskej legendárnej klasiky Abbey Road, prichádza Benson s jazzovou interpretáciou skladieb na platni s názvom The Other Side of Abbey Road (1970). Na trúbke tu hrá Freddie Hubbard, na klávesoch Herbie Hancock a Bob James, na base Ron Carter.
V prvej polovici sedemdesiatych rokov pokračuje Benson v nahrávaní jazzových inštrumentálnych albumov. Nahrávky Bad Benson (1974), Good King Bad (1975), Benson and Farrell (1976) obsadzujú vysoké priečky rebríčkov a predajností.
Rok 1976 prináša zlom v hudobnej kariére Georga Bensona. Podpisuje zmluvu s Warner Bros Records, a pod taktovkou legendárneho producenta menom Tommy LiPuma nahráva spievaný album. Platňa s názvom Breezin' (1976) vystrelila Bensona na prvé miesta jazzových, R&B a popových hitparád, získala množstvo ocenení a nominácii Grammy. Ako prvá jazzová nahrávka sa stala platinovou, a to až tri krát. Zaujímavosťou je, že titulný hit s rovnomenným názvom je pôvodne nahraný na albume maďarského imigranta, gitaristu menom Gábor Szabó. Album High Contrast (1971), kde sa pôvodná verzia skladby Breezin' nachádza, produkoval paradoxne tiež Tommy LiPuma.
Nasleduje ďalší Grammy ocenený hit On Broadway zo živej nahrávky Weekend in L.A. (1977). Prelomová platňa Give Me the Night (1980) v spolupráci s producentom Quincy Jonesom robí z Bensona kráľa diskoték a ozajstnú superstar.
V polovici 90. rokov nasleduje Benson producenta LiPumu do spoločnosti GRP Records. Ich spolupráca sa ukazuje byť plodná, a obaja si ju chcú udržať. Darí sa im to skvelými albumami That's Right (1996), Standing Together (1998), a Absolute Benson (2000).
V roku 2005 podpisuje Benson zmluvu s Concord Records a cestuje na turné po celom svete so spevákom Al Jarreaum. Ich spoločný album Givin' It Up (2006) získava dve Grammy. Po albumoch Songs and Stories (2009), a Guitar Man (2011), skladá Benson svoju poctu legendárnemu Nat King Coleovi albumom s názvom Inspiration: A Tribute to Nat King Cole (2013)
Zdroj: georgebenson.com, allaboutjazz.com, bluesandsoul.com
Peter Baláž