Jazzman týždňa: Elvin Jones
Na začiatku 60. rokov bol členom kvarteta Johna Coltrana. Bolo to obdobie kedy vydali slávne nahrávky, medzi ktoré patrí napríklad A Love Supreme. V roku 1995 bol uvedený do siene slávy Modern Drummer Hall of Fame. Bubeník Elvin Jones.
Narodil sa 9. septembra v roku 1927 v Meste Pontiac v štáte Michigan. Jeho rodičia Henry a Olivia Jones sa do Michiganu presťahovali z Vicksburgu v Mississippi. Jeho bratia sa rovnako ako on začali zaujímať o jazz. Hank Jones bol jazzový klavirista a Thad Jones bol hráčom na trúbku. Elvin Jones už ako dvojročný začal prejavovať záujem o bicie nástroje. Ako dieťa sledoval rôzne pochodové kapely a bol obzvlášť fascinovaný bubeníkmi. Po nástupe na strednú školu sa stal členom školskej pochodovej kapely, kde naplno rozvíjal svoj bubenícky talent. V roku 1946 nastúpil Elvin Jones na vojenskú službu americkej armády. O tri roky nato sa vrátil domov ale úplne bez benazí. Od svojej sestry si požičal tridsaťpäť dolárov, za ktoré si kúpil svoju prvú biciu sadu. Svoju profesionálnu kariéru rozbieha v roku 1949 počas krátkodobo trvajúceho angažmánu v Detroidskom Grand river street club. Onedlho nato sa však začal objavovať po boku významných hudobníkov ako Miles Davis, Wardell Gray. Po neúspešnom konkurze do kapely Benny Goodmana nachádza svoje ďalšie pôsobisko v New Yorku, kde sa pripojí ku kapele kontrabasistu Charles Mingusa. V roku 1955 vychádza album Miles Davisa Blue Moods, vychádzajúci pod Mingusovým vydavateľstvom Debut Records. Na albume sa okrem Davisa a Mingusa objavia aj Elvin Jones na bicie nástroje, Britt Woodman na trombón a Teddy Charles na vibrafón.
Začiatok 60-tych rokov priniesol Elvin Jonesovi ďalší hudobný posun. Pripojil sa ku kvartetu saxofonistu John Coltrana, po boku kontrabasistu Jimmy Garrisona a klaviristu McCoy Tynera. Veľmi známymi sa stali hudobné odpovedačky v duetách medzi Coltranom a Jonesom. O tomto zoskupenií je všeobecne známe, že redefinovali swing, podobne ako napr. Louis Amstrong alebo Charlie Parker a iní v predchádzajúcich obdobiach vývoja jazzu. Spolupráca Jonesa s Coltranom sa skončila v roku 1966. Bolo to krátko po tom, ako sa prestal Jones stotožňovať s hudobným smerovaním John Coltrana.
Elvin Jones zostal naďalej aktívny, začal pracovať ako líder niekoľkých zoskupení , tie mali zásadný vplyv na jeho ďalšie napredovanie. Zaujímavým projektom bolo trio saxofonistu a multiinštrumentalistu Joe Farrella a kontrabasistu Jimmy Garrisona spolu s Elvin Jonesom. Cez vydavateľstvo Blue Note vydali album Puttin´ It Together (1968). Pod svojím menom vydal cez Blue Note Elvin Jones niekoľko albumov, Poly Currents (1969), Coalition (1970), Merry-Go-Round (1971),Genesis (1971) a napríklad Mr. Jones (1973).
Elvin Jones sa ako bubeník vďaka svojmu timingu, polyrytmom, dynamike a tóne prepracoval na vrchol. V Life Magazine si vyslúžil označenie „the world´s greatest rhythmic drummer“ a jeho štýl ovplyvnil niekoľko ďalších bubeníkov, ako napríklad Christian Vander, Mitch Mitchell, Ginger Baker alebo Janet Weiss. V roku 1971 sa objavil vo westernovom filme Zachariah, kde odohral bubenícke sólo krátko potom, ako vyhral prestrelku v salóne.
Elvin Jones koncertoval a nahrával aj so svojou vlastným zoskupením Elvin Jones Jazz Machine, ktorej obsadenie sa počas rokov miestami menilo. Začiatkom 90tych rokov sa v tomto zoskupení objavil saxofonista Ravi Coltrane, syn slávneho John Coltrana po boku ďalšieho saxofonistu Sonny Fortuna. Elvin Jones sa dosť často objavoval a zúčastňoval sa rôznych benefičných akcii v nemocničných klinikách, koncertov vo väzeniach a podobne.
V roku 2001 získal čestný doktorát z hudobnej fakulty bostonskej Berklee College of Music. 18. Mája v roku 2004 Elvin Jons zomrel na zlyhanie srdca v meste Englewood v New Jersey. Ako líder vydal vyše 40 albumov, posledný nahral v roku 1999. Bol to live záznam The Truth: Heard Live at the Half Note, ktorý však vyšiel až v roku 2004. Počas svojej bohatej hudobnej kariéry sa ako bubeník objavil na vyše 120 albumoch s rôznymi interpretmi. Medzi najvýznamnejšie mená patria Miles Davis, Quincy Jones, Paul Chambers, Sonny Rollins, Gil Evans, John Coltrane, McCoy Tyner, Ornette Coleman a ďalší.
Foto: www.elvinjones.net
Autor: Patrik Gömöri
Zdroj: www.allmusic.com