Jazzman týždňa: Bobby Hutcherson

Jazzman týždňa: Bobby Hutcherson
Peter Baláž

Posunul hranice hry svojho nástroja zvukovo, technicky, melodicky, i emocionálne. Vibrafonista Bobby Hutcherson.

Bobby Hutcherson sa narodil 27.januára 1941 v Los Angeles. V detstve sa učí hrať na klavír pod dohľadom svojej tety. S jazzom je v kontakte odmalička vďaka svojemu rodinnému zázemiu. Jeho brat sa na strednej škole kamaráti s Dexterom Gordonom, sestra má neskôr za priateľa Erica Dolphyho. Rozhodujúci zlom nastáva, keď mladý Bobby započuje skladbu Bemsha Swing z platne Miles Davis and the Modern Jazz Giants, kde hrá na vibrafón Milt Jackson. Mladý Hutcherson tvrdo pracuje, aby si mohol kúpiť svoj vysnívaný vibrafón. Prvé pokusy s nástrojom začínajú u Dave Pika, ale z väčšinu času sa učí ako samouk. Za začiatok hudobnej kariéry možno považovať hrávanie na miestnych tancovačkách s kamarátom kontrabasistom Herbie Lewisom.

Po strednej škole hráva Hutcherson s miestnymi jazzmanmi ako Les McCann, Charles Lloyd, Paul Bley, Scott LaFaro, a Curtis Amy. Práve s Amym a Frank Butlerom nahráva ako sideman svoj prvý album, ktorý nesie názov Groovin’ Blue. Neskôr odchádza do San Francisca, kde sa pridáva k trombónistovi Al Greyovi a saxofonistovi Billy Mitchellovi, a nahrajú spolu niekoľko platní.

V roku 1961 cestuje Hutcherson so sextetom Grey-Mitchell do newyorského Birdlandu. Vo „Veľkom jablku“ ostáva, a kým sa napojí na jazzovú scénu, pracuje čiastočne ako taxikár. Hladiny povedomia kritikov rozvíri albumom pre Blue Note s názvom One Step Beyond (1963). Hrá na ňom kvintet saxofonistu Jackie McLeana v zložení Grachan Moncur III – trombón, Tony Williams – bicie nástroje, a Eddie Khan – kontrabas. Vydavateľstvo Blue Note ponúka Hutchersonovi nahrávaciu zmluvu, a tak nič nestojí v ceste debutovému albumu s názvom The Kicker (1963). Z Hutchersona sa stáva vyhľadávaný hráč, a tak nečudo, že ho nájdeme na nahrávkach mnohých významných jazzmanov ako Grant Green, Dexter Gordon, Joe Henderson, alebo McCoy Tyner.

V roku 1967 prichádza Hutcherson o licenciu taxikára, a o povolenie hrávať v nočných kluboch New Yorku, to jest tzv. „cabaret card“. Príčinou je zatknutie za drogy a výtržnosti v Central Parku spolu s Joe Hendersonom. Hutcherson sa vracia na západné pobrežie, formuje kvintet so saxofonistom Haroldom Landom, a naďalej nahráva pre Blue Note. Vďaka úspechu skladby s názvom „Ummh“ z albumu San Francisco (1971) si Hutcherson kupuje pozemok v kalifornskej Montare, kde žije doteraz.

 

 

Na začiatku osemdesiatych rokov sa znovu stretáva Land a Hurcherson v kapele Timeless All Star spolu so skvelými hudobníkmi Curtis Fuller, Cedar Walton, Buster Williams, a Billy Higgins. Dôkazom sú úspešné albumy It’s Timeless: Recorded Live at Keystone Korner (1982) a Timeless Heart (1983).

V roku 2004 sa stáva na štyri roky členom projektu SF JAZZ Collective. Osem hudobníkov kapely vystupuje každý rok s novým programom venovaným kompozíciam slávneho jazzového skladateľa éry po roku 1960. Každý z členov prispeje do programu aj vlastnou kompozíciou. V roku 2007 dáva Hutcherson dokopy kvartet s klaviristom Renee Rosnesom, kontrabasistom Dwayne Burnom, a bubeníkom Al Fosterom. O rok neskôr je na turné s pozmenenou kapelou: Joe Gilman – klavír, Glen Rochman – kontrabas a Eddie Marshall – bicie nástroje.   

Bobby Hutchersona možno zazrieť aj na filmovom plátne. Zahral si v slávnej dráme „Kone sa tiež strieľajú“, a legendárnom jazzovom snímku „Round Midnight“.

V roku 2010 získal Hutcherson význačné ocenenie Jazz Master Fellowship Award od inštitúcie National Endowment for the Arts.

 

Zdroj: bobbyhutcherson.com

Foto: Francis Wolff

Peter Baláž

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Benny Goodman
  Benny Goodman bol americký jazzový a swingový hudobník, klarinetista a kapelník. Často...
Jazzman týždňa: Miles Davis
  Miles Davis patrí k najvýznamnejším hudobníkom v dejinách inštrumentálneho jazzu. Bol to...
Jazzman týždňa: Duke Ellington
Americký skladateľ, dirigent a klavírista Duke Ellington patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti jazzu...
Jazzman týždňa: Richard Bona
„Predstavte si umelca s virtuozitou Jaco Pastoriusa, s plynulosťou spevu George Bensona,...
Nový album Jany Gavačovej vzniká v Paríži
Po medzinárodnom štúdiovom debute „Biele Noci“ (Hevhetia 2018) a albume „Almázia“ (Hudobný fond...
Kamasi Washington konečne na Slovensku
Len pred niekoľkými týždňami sme upozorňovali na amerického saxofonistu Kamasiho Washingtona, ktorý...
Hlási sa Miloš Železňák
Na domácej hudobnej (nielen jazzovej) scéne pribudne každoročne celkom slušný počet nových...
Za Martialom Solalom
Kým v novembri mnohých zaskočili odchody amerických velikánov Quincyho Jonesa a Roya Haynesa,...