Jazzman týždňa: Barbara Dane

Jazzman týždňa: Barbara Dane

 

Barbara Dane je americká folková, bluesová a jazzová speváčka. Nie je to však typická speváčka a možno ani nie je veľmi známa. Svojou hudbou bojovala za občianske práva, hlásala rovnoprávnosť a toleranciu a protestovala proti vojne.

 

Barbara Jean Spillman, známa skôr ako Barbara Dane, sa narodila 12. mája 1927. Počas dvadsiatych rokov minulého storočia sa jej rodičia presťahovali z Arkansasu do Detroitu, kde aj vyrastala. Po strednej škole začala pravidelne ako speváčka vystupovať a pravidelne sa zúčastňovala demonštrácií za rasovú rovnoprávnosť a ekonomickú spravodlivosť. Mladá Barbara vystupovala s rôznymi kapelami z okolia a čoskoro na seba upútala pozornosť. Dostala ponuku koncertovať s kapelou gitaristu a swingového hudobníka Alvina Reya, avšak tú odmietla, aby sa mohla venovať vlastným aktivitám.

 

V roku 1949 sa Barbara Dane presťahovala do San Francisca a začala sa spevom živiť. Okrem koncertov, na ktorých v tej dobe spievala hlavne folkové a tématické piesne, sa často objavovala aj v rozhlase a televízii. V päťdesiatych rokoch často koncertovala v kluboch, kde spievala vlastné verzie bluesových a jazzových skladieb. Počas tohto obdobia spolupracovala s jazzmanmi new-orleanskeho jazzu ako George Lewis, Kid Ory, alebo Burt Bales a mnohí ju pravidelne pozývali na svoje koncerty ako hosťa. 

 

Na jazzovom festivale v Pasadene sa objavila spoločne s Louisom Armstrongom, ktorý po jej koncerte kontaktoval magazín Time s otázkou: „Poznáte tú babu? Je senzačná!“ Začiatkom roku 1959 spolu vystúpili v televíznej Timex All-Satr Jazz Show, ktorú moderoval Jackie Gleason. Rozhodne to nebolo jej ojedinelé televízne vystúpenie: spolu s Johnnym Carsonom sa objavila v Tonight Show a medzi iné televízne programy, kde vystupovala patria Bobby Troop’s Stars of Jazz, Alfred Hitchcock Presents, či Steve Allen Show. Koncom päťdesiatych rokov odohrala turné po výchdonom pobreží USA. Koncertoval s ňou Jack Teagarden, avšak na koncertných cestách spolupracovala s rôznymi hudobníkmi. V New Yorku hrala s Wilburom De Paris a jeho kapelou, v Chicagu vystupovala s Artom Hodesom, Memphisom SLimom, Otis Spannom a ďalšími. 

 

V roku 1961 otvorila Barbara Dane vlastný klub v San Franciscu. Nazvala ho Sugar Hill: Home of the Blues a podarilo sa jej situovať ho do turistickej oblasti, vďaka čomu mala širšie publikum. V klube pravidelne vystupovala, pričom najčastejšie ju sprevádzali Kenny „Good News“ Whitson na klavíri alebo kornete a kontrabasista Wellman Braud, ktorý predtým hrával s Dukeom Ellingtonom. Na koncertoch samozrejme nechýbali ani hostia. Do klubu si s ňou prišli zahrať Big Mama Thornton, Lightnin’ Hopkins, Brownie McGhee, Sonny Terry, jimmy Rushing a mnohí ďalší. 

 

Barbara Dane je však okrem speváčky aj politická aktivistka. Už od mlada sa zúčastňovala demonštrácií a bojovala za princípy, v ktoré verila. Zapájala sa do hnutí za mier a spravodlivosť, bojovala za občianske práva, vyjadrovala sa na tému vojny vo Vietname. Tieto aktivity spájala s hudbou a na mnohých akciách a demonštráciách spievala. V roku 1966 sa stala prvou americkou hudobníčkou, ktorá mala turné v porevolučnej Kube. 

 

Barbara Dane si v roku 1970 založila vlastnú nahrávaciu spoločnosť Paredon Records. Táto značka sa špecializuje na „protestnú hudbu“ - vydáva albumy, ktorých tvorcovia sa snažia vybojovať lepší život. Za dvanásť rokov existencie Paredon Records produkovala Dane 45 albumov, vrátane troch vlastných. Neskôr bola značka pričlenená k Smithsonian-Folkways. V aktivistickej práci pokračovala aj naďalej. Podporila a spievala na takýchto stretnutiach po celom svete. Okrem Ameriky a Kuby spievala aj v Európe a v roku 1975 odcestovala do Vietnamu. Jej rozhodnutie venovať sa politickým kauzám však malo za následok, že často nespievala pre bežné publikum. 

 

 

Jablko nepadá ďaleko od stromu – všetky deti Barbary Dane sa rovnako, ako ich matka, venujú hudbe. Dane bola vydatá za folkového speváka Rolfa Cahna a ich syn Jesse Cahn sa tiež stal folkovým hudobníkom. Potom sa vydala druhý krát, za Byrona Menendeza. Ich syn Pablo Menendez, sa venuje žánru jazz fusion a vedie vlastnú kubánsku kapelu. Ich dcéra Nina, je umeleckou riaditeľkou organizácie Bay Bay Area Flamenco Partnership. Barbara Dane sa v súčasnosti stále venuje hudbe a napriek vysokému veku ešte stále koncertuje.

 

Foto: last.fm. Zdroj: barbaradane.net, Wikipedia.

-nat-

 

 

Ďalšie články

Nový album Jany Gavačovej vzniká v Paríži
Po medzinárodnom štúdiovom debute „Biele Noci“ (Hevhetia 2018) a albume „Almázia“ (Hudobný fond...
Kamasi Washington konečne na Slovensku
Len pred niekoľkými týždňami sme upozorňovali na amerického saxofonistu Kamasiho Washingtona, ktorý...
Hlási sa Miloš Železňák
Na domácej hudobnej (nielen jazzovej) scéne pribudne každoročne celkom slušný počet nových...
Za Martialom Solalom
Kým v novembri mnohých zaskočili odchody amerických velikánov Quincyho Jonesa a Roya Haynesa,...