Hrajú spolu prvý krát a nahrávajú albumy: It Has To Be Jazz spája jazzmanov budúcnosti

Hrajú spolu prvý krát a nahrávajú albumy: It Has To Be Jazz spája jazzmanov budúcnosti

Predstavte si, že skupina mladých hudobníkov, ktorí sa nikdy predtým nestretli, spoločne vojdú do štúdia, aby si zajammovali a rovno to nahrajú. Odvážne? Juhoafrický projekt "It Has To Be Jazz" v Johannesburgu takéto muzikantské stretnutia umožňuje a to pomerne úspešne - počas posledných 3 mesiacov zorganizoval už 6 takýchto sessions a teda aj 6 nahratých albumov.

 

Stretávanie sa a spoločné hranie bolo jedným zo základných pilierov jazzu už od jeho počiatkov. Aj preto sa organizácia v Juhoafrickej republike rozhodla vytvoriť projekt, ktorého cieľom by bolo sprostredkovať takéto stretnutia a vytvárať tak príležitosti pre mladých hudobníkov nachádzať nových spoluhráčov a spoločne nahrávať. Rozličné nástroje, rozmanitosť štýlov, jedinečné skúsenosti a pohľady - to všetko prispieva ku vytvoreniu zaujímavého výsledku vo forme "surového", doteraz nehraného jazzu. 

 

Tento projekt vznikol len nedávno a jeho zakladateľ Tshepo Maseko ho vytvoril na základe konverzácie so svojim otcom o tom, či je jazzová mládež súčasnosti dosť silná na to, aby jazz udržala živý a posúvala ho ďalej. Začal s priateľmi a hudobníkmi, ktorých poznal a potom projekt postupne rozrástol a začal priťahovať aj nových mladých hudobníkov, ktorí sa chceli zviditeľniť na jazzovej scéne. Stretli sa v štúdiu v Pretorii a už o polhodinu jammovali a tento jam bol nahrávaný, podobne ako boli zaznamenávané aj ostatné aspekty tejto session.

 

Nejde totiž iba o zvukovú nahrávku, na základe každého takéhoto stretnutia vzniká aj kniha, v ktorej je zdokumentovaný proces nahrávania ako aj vyjadrenia hudobníkov, ich pozadie a spôsoby, akými ku nahrávaniu pristupovali. Albumy, ktoré doteraz vznikli, majú názvy "Spontaneous Combustion", "The Exchange", "The Horn of Africa", "Mother Tongue" a "Playground". 

 

Vytvoriť takéto albumy je podľa Maseka finančne náročné, vzhľadom na to, že 100% poplatkov zatiaľ nesie jeho organizácia. Zároveň sa tým pokúša zabezpečiť, aby všetky tantiémy smerovali priamo ku autorom a nie nahrávacím alebo distribučným spoločnostiam. Napriek tomu je však z projektu nadšený a  verí, že dokázal, že aj súčasná jazzová mládež má na to, aby jazz posúvala ďalej. Prvý album zo série, Spontaneous Combustion, je dostupný prostredníctvom viacerých kamenných obchodov v Juhoafrickej republike a čoskoro snáď bude dostupný aj na internete!

 

Zdroj: Channel 24

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band má za sebou nahrávanie v štúdiu. Dvojalbum prinesie autorskú hudbu lídra i jednotlivých členov orchestra
Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band patrí k jedným z mála big bandových projektov na Slovensku, ktoré už...
Črtá sa stretávka kapely snov: Plánuje kvarteto Joshuu Redmana nahrať nový album?
Saxofonista a skladateľ Joshua Redman obnovil svoje kvarteto z 90. rokov minulého storočia. V jeho...
Nový album Jany Gavačovej vzniká v Paríži
Po medzinárodnom štúdiovom debute „Biele Noci“ (Hevhetia 2018) a albume „Almázia“ (Hudobný fond...
Kamasi Washington konečne na Slovensku
Len pred niekoľkými týždňami sme upozorňovali na amerického saxofonistu Kamasiho Washingtona, ktorý...
Hlási sa Miloš Železňák
Na domácej hudobnej (nielen jazzovej) scéne pribudne každoročne celkom slušný počet nových...
Za Martialom Solalom
Kým v novembri mnohých zaskočili odchody amerických velikánov Quincyho Jonesa a Roya Haynesa,...