Christian McBride vydá päťčasťovú suitu pre bigband, zbor a hovorené slovo. Témou je hnutie za občianske práva
Christiana McBrida poznáme ako virtuózneho kontrabasistu, ktorý v roku 2009 vystúpil na Bratislavských jazzových dňoch. Okrem toho sme o ňom písali ako o DJ-ovi, dramaturgovi Newport Jazz Festivalu, kapelníkovi bigbandu... Tentokrát Christian McBride vytvoril a nahral historicky a kultúrne výnimočné dielo - päťčasťovú hudobnú suitu pre osemnásťčlenný bigband, zbor a rozprávačov, ktorá preberá myšlienky a motiváciu amerického hnutia za občianske práva a spája ich do silného umeleckého kontextu.
V spolupráci s vydavateľstvom Mack Avenue Records čoskoro Christian McBride vydá svoju nahrávku albumu s názvom The Movement Revisited. Toto pôvodne 4 časťové dielo sa v súčasnosti pýši aj piatou časťou s titulom "Apotheosis" - tá je venovaná Barackovi Obamovi, ako prvému afroamerickému prezidentovi Spojených štátov amerických. Prítomná tematika má svoj pôvod v americkom boji za občianske práva, ktorý sa odohral v 60. rokoch a jeho hlavným aktérom bol Martin Luther King Jr. Hoci McBride sa narodil až o desaťročie neskôr, u svojej starej mamy našiel vzácnu zbierku, prostredníctvom ktorej sa emotívne stotožnil s históriou svojej rasy a kultúry.
“Keď som bol malý chlapec, zvykol som tráviť celé hodiny prezeraním si starých vydaní magazínov Ebony a Jet, ktoré si moja stará mama odkladala,” spomína McBride. "Čítanie vtedajších černošských autorov o udalostiach a ľuďoch, ktorí tvorili moju históriu - našu históriu - to bolo pre mňa niečo fascinjúce. A bol to najväčší dar, ktorý mi mohla moja stará mama dať."
Tento dar hral veľkú ulohu vo vytvorení suity "The Movement Revisited: A Musical Portrait of Four Icons", ktorá v súčasnosti predstavuje už 20 rokov sa neustále vyvíjajúci McBridov projekt. Toto dielo kombinuje prvky jazzu, gospelu, bigbandu, swingu, symfonickej hudby, divadla a hovoreného slova a predstavuje kritický, no zároveň optimistický pohľad na to, odkiaľ naša spoločnosť prišla a kam, dúfajme, smeruje.
Prvá myšlienka na dielo o hnutí za občianskej práva siaha až do roku 1998, kedy McBridea oslovila Portland (Maine) Arts Society s požiadavkou o napísanie hudobného diela. Ich jedinou požiadavkou bolo, že musí obsahovať spevácky zbor. Pôvodnú verziu kontrabasista napísal iba pre jazzový kvartet a gospelový zbor, no v roku 2008 ho oslovila Losangelská filharmónia, či by mohol vytvoriť oveľa väčšiu verziu svojho súčasného diela pre nadchádzajúcu sezónu.
V tomto čase sa "The Movement Revisited" rozrástol na rozsiahlu štvorčasťovú suitu pre veľký jazzový orchester, malú jazzovú kapelu, gospelový zbor a štyroch rozprávačov, ktorí vyjadrujú bolesť a pátos, eufóriu, radosť a napokon nádej o boj prostredníctvom slov a spisov štyroch ikonických postáv nielen hnutia za občianske práva, ale celej americkej histórie: Martin Luther King Jr., Rosa Parks, Malcolm X a Mohamed Ali.
Potom, ako bol v roku 2008 zvolený za prezidenta Spojených štátov Barack Obama a Detriotský jazzový festival požiadal McBridea o opätovné uvedenie svojho diela, kontrabasista rozšíril suitu o ďalšiu, piatu časť, ktorá je venovaná práve Obamovi ako prvému afroamerickému prezidentovi. Tak sa rozrastením o časť “Apotheosis, November 4th, 2008,” suita konečne finalizovala.
"The Movement Revisited" vyjde vo vydavateľstve Mack Avenue Records 7. februára 2020. Viac informácií nájdete na stránke Mack Avenue.
Zdroj: Jazz In Europe
Autor: Martin Uherek