Výtvarné umenie ako zdroj inšpirácie pre jazz: Saxofonista Ted Nash improvizuje na známe maľby
Saxofonista Ted Nash, vlastník viacerých ocenení Grammy a člen bigbandu Jazz at Lincoln Center Orchestra, nedávno vystúpil v múzeu v Santa Barbare v Kalifornii, kde spolu s miestnymi hudobníkmi improvizoval na základe prítomných malieb. Nie je to prvýkrát, čo sa Nash rozhodol hľadať inšpiráciu vo výtvarnom umení, podobný princíp už využil aj na svojom albume Portrait in Seven Shades.
Ted Nash si v roku 2017 odniesol zo Staples Center v Los Angeles dve sošky Grammy - za najlepší jazzový album veľkého zoskupenia so svojim albumom Presidential Suite: Eight Variations on Freedom a za najlepšiu inštrumentálnu kompozíciu "Spoken at Midnight", pričom obe získal so svojim Ted Nash Big Band.
Okrem vlastného orchestra je však Nash aj členom prestížneho big bandu Jazz at Lincoln Center Orchestra, s ktorým už v roku 2010 nahral album Portrait in Seven Shades. V tej dobe sa jednalo o prvý album orchestra, kde autorom hudby nebol jeho dlhoročný umelecký vedúci Wynton Marsalis. Čo je na tomto albume výnimočné, sú zdroje inšpirácie, ktoré Nash použil pri príprave hudobného materiálu - každá zo siedmych častí je vytvorená na základe konkrétneho maliara a vybranom súbore jeho diel. Medzi autormi sa nachádzajú maliari ako Chagall, Dali, Monet a Pollock.
Tento spôsob inšpirácie zopakoval Ted Nash pri svojom nedávnom vystúpení v Santa Barbara Museum of Art, kde svoj kreatívny proces zdieľal s viacerými miestnymi hudobníkmi počas týždenného workshopu. Jedna z jeho improvizácií (zachytená na titulnej fotke) vznikla na základe maľby Wilfreda Lama s názvom The Casting of the Spell, ktorá sa nachádza v spomínanom múzeu.
Zdroj: kcrw.com
Autor: Martin Uherek
Foto: Carolina Starin