„World music je aj ethno jazz“ je názov špeciálneho programu v rámci 9. ročníka čoraz lepšieho podujatia World Music Festival Bratislava. Jazzoví fanúšikovia si môžu 16. augusta vychutnať v klube Kácečko vystúpenie tria vynikajúceho vietnamsko-francúzskeho gitaristu Nguyêna Lê a dvojicu domácich projektov: ethnojazzovú Topoľanu flautistky a skladateľky Márie Rehákovej s londýnskymi hudobníkmi a nový jazzový projekt Stromoradie skladateľa a huslistu Stana Palúcha, v ktorom účinkuje speváčka Simona Hulejová, cimbalista Marcel Comendant a kontrabasista Peter Korman.
„Narodil som sa vo Francúzsku vietnamským rodičom,“ hovorí o svojich koreňoch skladateľ a gitarista Nguyên Lê. „Ako umelec som začal budovať vlastnú identitu s kultúrou svojich rodičov a kultúrou krajiny, v ktorej som žil.“ Dnes patrí k najvšestrannejším a najvýraznejším gitaristom súčasnosti s presahom za hranice jazzu, vrátane ázijskej hudby a klasického rocku. Jeho technika hrania, štýl i kompozície sú jedinečné a rozpoznateľné od prvého tónu. Začínal ako bubeník a počas akademických štúdií sa venoval výtvarnému umeniu a filozofii. Vlastný štýl nepreberá zo žiadnej konkrétnej školy, ale rozvíjal ho podľa svojich vlastných pravidiel. Pôsobil v afro-karibskej kapele Ultramarine, je podpísaný pod albumami „Zanzibar“, „Tales from Vietnam“ ale aj pod prelomovým neoflamencovým projektom „Jazzpaña”. Nguyên Lê nahráva exkluzívne pre mníchovské vydavateľstvo ACT Music, pre ktorá nahral viac ako 15 albumov v spolupráci s prestížnymi jazzmanmi (Randy Brecker, Carla Bley, Michel Portal, Renaud Garcia-Fons, Per Mathisen, Marc Johnson, Peter Erskine, Trilok Gurtu, Paolo Fresu, Dhafer Youssef a mnohí iní). Množstvo ocenení získal za svoj projekt so skladbymi Jimiho Hendrixa ako aj projekt “Celerating the Dark Side of the Moon”, s originálnym spracovaním skladieb Pink Floyd.
V Bratislave predstaví Nguyên Lê projekt „Silk and Sand“, v ktorom sa vrátil k formátu tria s medzinárodnými hviezdami. Výrazný hudobný základ triu dodávajú kanadský kontrabasista Chris Jennings, jeho dlhoročný spolupracovník a marocký perkusionista Rhani Krija, jeho hudobne spriaznená duša. Rhani Krjia je popri severoafrických rytmoch doma aj v andalúzskej, arabskej či latinskoamerickej hudbe a jeho danosti už roky využívajú umelci ako Sting, Dominic Miller, Herbie Hancock, Al Di Meola, Annie Lenox, Prince alebo Placido Domingo. Albumom „Silk and Sand“ (ACT Music 2017) sa Nguyên Lê vracia ku koreňom a k jemnejšiemu a rafinovanejšiemu zvuku. „Som zosobnená fúzia kultúr,“ hovorí Lê, ktorý sa oddávna považuje za staviteľa mostov medzi žánrami, štýlmi a kontinentmi. Aký je jeho vzťah k world music prezradil v rozhovore počas nedávneho koncertu v Liptovskom Mikuláši: „Jazzoví hudobníci si dokážu porozumieť s rôznymi zástupcami kultúr, aj tradičných. Aj world music je postavená na improvizácii, hrajú ju ľudia, ktorí majú otvorené srdcia a mysle a práve preto táto kombinácia s jazzom veľmi dobre funguje. Tá cesta je len o tom, ako dokážete niektoré hudobné prvky prijať.“
Zaujímavý je aj jeho pohľad na hudbu, ako reakciu na súčasný svet: „Chcem ostať sám sebou a prehovárať k všetkým, ktorí sa nachádzajú v tom dobrom svete, aby sa zachoval. Vo svojej hudbe nevyjadrujem politické názory, ale spôsob, akým robím svoju hudbu, je svedectvom politických vyhlásení. Skutočnosť, že pri tvorbe hudby vždy miešam kultúry a hudobníkov z celého sveta, ukazuje, ako by dnešná spoločnosť mohla fungovať.“ Nguyên Lê Trio sa predstavia na záver trojkoncertu 16. augusta v klube Kácečko v Bratislave. V úvode vystúpi flautistka a skladateľka Mária Reháková s ethnojazzovým projektom Topoľana, ktorý odohrá spolu s londýnskymi hudobníkmi. Po nej bude nasledovať nový jazzový projekt skladateľa a huslistu Stana Palúcha s názvom Stromoradie, v ktorom účinkuje skvelá speváčka Simona Hulejová, cimbalista Marcel Comendant a kontrabasista Peter Korman. Jazzový večer je súčasťou bohatého štvordňového World Music Festivalu Bratislava, ktorý sa bude konať od 15. do 18. augusta. Podrobný program nájdete na www.worldmusicfestival.sk a vstupenky si môžete zakúpiť na mieste alebo v sieti predpredaj.sk.
Hlavnými partnermi festivalu sú Fond na podporu umenia, ktorý podporil festival z verejných zdrojov, projekt Kreatívnej Európy Sounds Europe, Nadácia mesta Bratislavy, Mestská časť Bratislava-Staré mesto a Stredoeurópska Nadácia. Spoluorganizátormi sú Katedra muzikológie FiF UK, bratislavská Mestská knižnica, BKIS, Teatro Colorato, klub Kácečko a Pink Whale.
Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy
Foto: Simon Bourrat ACT