Peter Lipa s novým albumom '68'

Peter Lipa s novým albumom '68'
jazz.sk

Peter Lipa, renomovaný slovenský umelec, vo svojich 68-rokoch vydáva svoje dlho očakávané CD a LP s názvom Peter Lipa ´68 . Po veľmi úspešnom platinovom CD "Lipa spieva Lasicu", prichádza s novým multižánrovým albumom, ktorý sa nesie v modernom duchu vďaka producentskému tímu Peter Lipa ml. a Ľubor „Umelec“ Priehradník. Základným stavebným prvkom celého albumu i naďalej zostáva jazz a blues.

 

"Pri tomto albume som sa rozhodol použiť počítače a nové technológie, keďže moji dvaja partneri sa v nich veľmi dobre vyznajú. Všetka hudba vznikala doma na klávesoch pri komjutri. S počítačmi sme pracovali už predtým na Lipa spieva Lasicu, ale tu sú tie veci dotiahnuté do dokonalosti. Kvalita zvuku, práca s mojim hlasom, aranžmá sú na úplne inej úrovni. Svet okolo nás sa mení a aj naša hudba vyzerá inak. Musíme byť „up to date" a vedieť čo sa dnes počúva, čo je populárne a zaujímavé. Muzikantský život ma naučil vnímať všetko čo sa okolo nás deje s takou širšou optikou. Uzatváranie sa do jednej ulity, škatuľkovanie to nemám ani ja rád a ničomu to neprospieva.“

Textársky sa na albume podieľali také významné mená ako Milan Lasica, s ktorým spolupráca je už sygnifikantná, Rudo Rusiňák autor piesne Maturantky, ale aj Peter
Kollár, Juraj Paliesek a zo zahraničných Christian Webber a Linda de Broil. „Moja tvorba jednoznačne začína pri zháňaní textov. Mám niekoľko dobrých adries na textárov, ale niekedy sú to aj texty, ktoré mám už dlhšie doma v šuflíku a čakajú kedy príde ich čas. Keď si prečítam text, musí ma osloviť jeho téma, jazyk, s ktorým sa v ňom narába.

Pieseň Stromy sa ľúbia po stojačky je z pera Ruda Rusiňáka. Je o stromoch, ktoré sa ľúbia po stojačky - celkom iracionálny scenár - stromy sa neľúbia... Všetko je to jasné, ale keď to dal dokopy, tak sa mi to veľmi zapáčilo.“

Peter Lipa sa vždy obklopoval špičkovými muzikantmi a tí nechýbajú ani na tomto albume. „I keď sme všetky hudobné nástroje, zvuky a melódie vytvárali sami za pomoci počítačov, prizvali sme si aj niekoľko skvelých inštrumentalistov, ktorí do jednotlivých piesní vniesli svoj talent a individualitu. Skvelého gitaristu a môjho priateľa Ruggera Robina, harmonikára Hendrika Merkensa , Michal Žáček na flautu a ďalších. V piesni Hopeful Spring and Weeping Summer, v ktorej sa spieva o roku ´68 mám dokonca jeden duet s rapperom Opakom. Naša hudba, teda rapp a jazz, vychádza z rovnakých koreňov, ktorými sú černošská hudba a vokál a R and B. Verím, že to poslucháči ocenia“

 

 

Ďalšie články

Nový album Jany Gavačovej vzniká v Paríži
Po medzinárodnom štúdiovom debute „Biele Noci“ (Hevhetia 2018) a albume „Almázia“ (Hudobný fond...
Kamasi Washington konečne na Slovensku
Len pred niekoľkými týždňami sme upozorňovali na amerického saxofonistu Kamasiho Washingtona, ktorý...
Hlási sa Miloš Železňák
Na domácej hudobnej (nielen jazzovej) scéne pribudne každoročne celkom slušný počet nových...
Za Martialom Solalom
Kým v novembri mnohých zaskočili odchody amerických velikánov Quincyho Jonesa a Roya Haynesa,...