Lee Morgan bol jedným z najtalentovanejších trubkárov druhej polovice 50-tych rokov - jeho drsný zvuk, energia a blues v jeho hre ho urobili ikonou hardbopu. Ako 19 ročný nahrával s John Coltranom, ako 20 ročný začal hrať v kapele Art Blakey Jazz Messengers a v 33 rokoch jeho život ukončil výstrel z pištole v klube Slug's Saloon.
- pokračovanie článku -
V tomto momente sa verzie príbehu rozchádzajú. Bubeník Billy Hart v jednom rozhovore spomína, že hoci nebol na mieste, od ostatných muzikantov počul, že Lee mal problém s dealerom kokaínu a zavolal Helen, aby prišla a priniesla mu pištoľ, ktorú jej dávnejšie kúpil, že si to s ním vyrieši.
Verzia Helen bola jednoduchšia, povedala len: "Neviem, čo ma to tú sobotu napadlo. Povedala som si, že idem pozrieť ako Lee hrá v klube Slug's." Nech už to bolo akokoľvek, Helen v sobotu 19. februára 1972 vkráčala do Slug's Saloon a v kabelke mala zbraň.
Existuje viacero momentov, ktoré spôsobili, že tento večer skončil tragicky. Jedným z nich bolo, že Lee Morgan sľúbil Helen, že sa rozíde s mladou ženou, do ktorej bol zaľúbený, no napriek tomu boli spolu a ona ho vo svojom športovom aute viezla do klubu. Ževraj cestou havarovali a mali obrovské štastie, že nezomreli. Lee už vtedy mohol byť mŕtvy, no prežil, bez zranenia. V tomto šťastí sa ale skrývalo aj neštastie - z tohto dôvodu mladá žena prišla s Morganom večer do klubu.
Ďalším momentom bolo, keď Helen vkráčala do Slug's Saloon a videla Morgana rozprávať sa s tou mladou ženou - vtedy vybuchla. "Vravel si, že už s ňou nebudeš!" Dala mu facku a Lee ju vyhodil z klubu - nemala na sebe kabát, len kabelku v ruke. Z nej vypadla pištoľ.
Zdvihla ju a znovu vkráčala do dverí. Vyhadzovač, ktorý stál pri vstupe jej povedal: "Pani Morganová, mrzí ma to, ale Lee mi povedal, že vás nemám pustiť dnu." No zbadal zbraň v jej rukách a ona mu povedala: "Nie, ja dnu idem!" Pustil ju. Keď vošla, Lee sa rozbehol oproti nej, s hnevom v očiach. V tej chvíli Helen stlačila spúšť.
V klube vypukla panika, ľudia utekali von, niekto zavolal sanitku aj políciu. Celé to mohlo byť inak, keby sa neobjavil posledný paradox - klub, v ktorom Lee Morgan so svojim kvintetom hral, bol Slug's Saloon, nachádzajúci sa na East 3rd Street v spodnej východnej časti Manhattanu - táto oblasť bola známa svojou kriminalitou a bola považovaná za nebezpečnú. Nemocnica bola veľmi ďaleko a sanitka zrejme váhala, či sa má vydať do tak nebezpečnej oblasti, alebo jednoducho nechceli prísť, kto vie. Keď konečne prišla, spolu s políciou, bolo už neskoro. Lee Morgan umrel na stratu veľkého množstva krvi.
Celý jazzový svet sa v momente zmenil. História jazzu je plná predčasných úmrtí výnimočných trubkárov - Clifford Brown umrel pri autonehode keď mal 25 rokov, Fats Navarro 26-ročný na následky drogovej závislosti a tuberkulózy.
Kapela, ktorá v ten večer hrala s Morganom sa skladala z bubeníka Freddie Waits, klaviristu Harold Mabern, saxofonistu Billy Harper a basistu Jymie Merritt. Hovorí sa, že Jymie-ho táto strata poznačila výnimočne - opustil New York a nikdy sa do neho už nevrátil.
Tak teda umrel výnimočný, talentovaný trubkár Lee Morgan, vo veku 33 rokov, zastrelený vlastnou ženou na koncerte, tesne pod pódiom.
Autor: Martin Uherek