Ďalší koncert zo série Yes 2 Jazz: Predstaví sa Alberto Herrera a Gabriel Jonáš Trio

Ďalší koncert zo série Yes 2 Jazz: Predstaví sa Alberto Herrera a Gabriel Jonáš Trio

Blíži sa ďalší koncert zo série Yes 2 Jazz, ktorá púchovským fanúšikom pravidelne predstavuje známych slovenských a českých jazzových hudobníkov. Tento krát prichádzajú organizátori s novinkou, ako sólista sa predstaví kubánsky flautista Alberto Herrera, ktorý na Slovensku pôsobí niekoľko rokov. 

 

V rámci Yes 2 Jazz sa v Púchovskom Queens Pube počas posledných rokov predstavilo viacero kapiel, medzi nimi Silvia Josifoska Quintet, Martin Uherek Quartet aj Jana Gavačová. Cieľom organizátorov je podeliť sa s poslucháčmi o hudbu, ktorá sa v Púchove a okolí vyskytuje pomerne zriedkavo. Najbližší koncert sa uskutoční v sobotu 19.11.2016 a predstaví sa na ňom Gabriel Jonáš Trio so sólistom Albertom Herrerom.

 

Hudobné aktivity tria Gabriela Jonáša (Gabriel Jonáš - klavír, Juraj Kalász - kontrabas, Marián Ševčík - bicie, na tomto koncerte post bubeníka obsadí Peter Solárik) sa sústreďujú na sprevádzanie vokalistov a inštrumentalistov. Toto nenápadné zoskupenie troch výrazných jazzových osobností vzniklo z pragmatických dôvodov ako rytmika nedeľných jamov v Pube u Zeleného stromu. V priebehu piatich rokov sa toto trio vypracovalo na špičkovú úroveň v zohratosti a empatii. Okrem projektu Jam-Session, ktorý bol 10 rokov finančne podporovaný z grantu ministerstva kultúry SR, spolupracovalo trio na projektoch Chansons & Songs a VocalEase Bratislava.

 

Master mind za všetkými týmito grantovými aktivitami je kontrabasista Juraj Kalász, ktorý tiež systematizuje notový materiál a moderuje komunikáciu so sólistami. "Pod Gabovým vedením som sa postupne naučil nedôverovať fake-bookom a rôznym komerčne dostupným notovým zápisom. Na základe nahrávok sme spolu vybudovali náš playlist v notačnom programe, ktorý je kedykoľvek pripravený na použitie. Je v ňom nad 400 skladieb," hovorí Juraj.

 

Spolupráca s kubánskym flautistom Albertom Herrerom začala práve na nedeľných jamoch. Herrera je absolventom Conservatorio Esteban Salas v Havane a je známou hudobnou osobnosťou pôsobiacou v bratislavskej i viedenskej latino komunite. Kontakty na hudobníkov ako je napríklad Paquito d'Rivera mu pomohli etablovať sa aj v latino hudbe ovplyvnenej jazzom.

 

Zdroj: tlačová správa

Autor: Martin Uherek

Vstupenky na podujatie

Esprit 2024

 

 

Ďalšie články

Reportáž: Rado Tariška a jeho dramaturgicky pestrý Radio Band
Vo štvrtok 18. 5. 2017 sa v Divadle Aréna opäť uskutočnil zaujímavý jazzový koncert. Fenomenálny...
Tomáš Maretta: Kvalitná hudba nie je zadarmo, Slováci to musia pochopiť.
Stretol som sa s Tomášom Marettom - jedným z organizátorov koncertu Rona Cartera a Richarda...
Recenzia CD: Bashavel Hoorhay
Kapela Bashavel sa zrodila na jar v roku 2006 ako spoločný projekt špičkových slovenských...
Report: Candy Dulfer roztancovala bratislavský Majestic Club
12. apríla sa v bratislavskom klube MMC uskutočnil koncert interpretky, ktorá dlhé desaťročia...
Ostane prešovský jazz (len) hudbou minulosti?
Bratislavské jazzové dni – Jazz FOR Sale Košice – Jazz Prešov – Trenčiansky jazzový festival –...
Kreatívna cesta hudobníka môže byť aj tvojou cestou
O rôznorodých, zväčša medzinárodných aktivitách prešovského gitaristu Davida Kollara sme už...
Winther / Andersson / Watts - priamo nahor strmými schodmi
Jeff „Tain“ Watts, medzičasom už legenda jazzových bicích, sa v overenom triu pustil do ďalšej...
Vstupenky na Jazzové ceny Esprit
Ceny Esprit za najlepší jazzový album majú svoj večer 30. apríla 2025 v Bratislavskom Divadle Aréna...