Zomrel anglický trúbkár Kenny Ball
Vo štvrtok, 7.marca, vo veku 82 rokov, zomrel v Essexe na zápal pľúc významný jazzový trúbkár a jeden z pilierov a zakladateľov epochálnej tzv. „anglickej“ revivalistickej školy tradičného jazzu, Kenny Ball.
Je to v krátkej dobe druhá veľká strata v radoch veľkých postáv anglického "revivalu" : 4.februára t.r. zomrel jeho rovesník, priateľ a "druh v zbrani", skvelý trúbkár a celoživotný člen (1954-2008) orchestra Chris Barbera Pat Halcox (* 18.3.1930 v Londýne - † 4.2.2013).
Trochu sa vrátim k svojmu článku „Niekoľko viet o tradičnom jazze“ (pre jazz.sk) :
„... Anglicko. Nesmiernu popularitu a odozvu tu získal najmä tradičný jazz. Inšpirované americkým jazzom vznikajú v Anglicku mnohé dixielandové orchestre, ktoré – najmä tie profesionálne – sa dostali na veľmi vysokú muzikantskú úroveň. Majú v krajine podporu, veľkú obľubu a záujem verejnosti, mladých intelektuálov aj odborníkov. Za otca anglického tradičného jazzového hnutia, ktoré prerástlo až do uznávanej „anglickej revivalistickej školy“, možno považovať klavíristu George Webba (*1917-†2010), ktorý bol nadšencom amerického neworleánskeho a chicagskeho obdobia. V orchestri „George Webb´s Dixielanders“ hrával aj slávny a výborný trúbkár Humphrey Lyttelton a trombonista Eddie Harwey. Po druhej svetovej vojne vznikajú v Anglicku viaceré výborné profesionálne orchestre tradičného jazzu, ktoré veľmi významne a rozhodujúco ovplyvnili a inšpirovali jazzové dianie aj na Slovensku. Možno tu spomenúť skvelé orchestre Montyho Sunshina, Kena Colyera, Alexa Wallesha, Boba Wallisa, Chrisa Barbera, Acker Bilka, Kennyho Balla, Terryho Lightfoota a.i. , ktoré sú dodnes v Anglicku veľkým pojmom a ich dlhoročná nadšená práca pre jazz oslovila nielen svoju, ale aj nasledujúce generácie.
Kenneth Daniel Ball (* 22.mája 1930 - † 7. marca 2013) sa narodil v Anglicku v Ilforte v Essexe. Na trúbke začal hrať ako 13-ročný popri svojom civilnom zamestnaní. V roku 1953 prešiel na plnú profesionálnu dráhu jazzového muzikanta, založil vlastnú kapelu „Kenny Ball – and his Jazzmen“, ktorá sa zakrátko stala poprednou jazzovou dixielandovou kapelou Veľkej Británie (orchester prakticky funguje dodnes!) Spolu so súbežne hrajúcimi profesionálnymi kapelami Montyho Sunshina, Kena Colyera, Alexa Wallesha, Boba Wallisa, Chrisa Barbera, Ackera Bilka, Terryho Lightfoota a.i., predstavujú už spomínanú „anglickú revivalistickú školu“, ktorá sa vyznačuje voľnou a swingujúcou formou pôvodného amerického tradičného jazzu. (priamym „dôsledkom“ tejto vlny bol napr. aj vznik „Revival Jazz Bandu Bratislava“ v r. 1962, ktorý funguje dodnes... ako „VV – Revival & Traditional Jazz Band“... a posolstvo nesú aj ďalšie slovenské dixielandové kapely).
Kenny Ball sa ako prvý európsky jazzman stal čestným občanom mesta New Orleans a jeho orchester sprevádzal Louisa Armstronga na koncertnom turné v Európe ´1968. Svetoznáme sa stali niektoré nahrávky Kennyho Balla (... „Samantha“, „So Do I“, „Midnight in Moscow“ - Podmoskovské večery, „I Still Love You All“ ... a ďalšie).
Na 21. február 2013 mal Kenny Ball naplánovaný v Manchester Bridgewater Hall veľký spoločný koncert so svojimi súputníkmi Ackerom Bilkom a Chrisom Barberom... žiaľ, už ho nebude môcť absolvovať.
Česť jazzovej pamiatke oboch týchto veľkých anglických trúbkárov!
Vlado Vizár