„Inter arma silent Musae“, parafrázovali už starí Rimania, keď počas vojnových stavov išli bokom nielen inokedy platiace zákony a ustanovenia, ale tiež počas rinčania zbraní mlčali múzy. Umelci a hudobníci po celom svete nechcú mlčať a rozličným spôsobom sa snažia reagovať na neutíchajúce vlny násilia na Ukrajine.
Aspoň symbolickým odsúdením tohto nezmyselného vojnového konfliktu bude koncertné podujatie s príznačným názvom „Sound of Peace“, manifest hudobníkov na ceste proti násiliu v mene humanizmu a tolerancie. Benefičný hudobný večer sa uskutoční vo štvrtok 24.marca v priestoroch divadla Astorka Korzo '90 v Bratislave. Podujatie zastreší promotérska skupina okolo agentúry Music Gallery, ktorá stojí za organizáciou One Day Jazz Festival, v spolupráci s bubeníkom Martinom Valihorom. „Hudobná obec cíti, že je potrebné venovať sa tejto téme a že je tiež dôležité patrične zareagovať. My nepoužívame zbrane, našim nástrojom je hudba, ktorou chceme bojovať za to aby naša spoločnosť mohla fungovať humánnym spôsobom. Cielene a systémovo sa chceme pridať k pomoci ľuďom v životnej núdzi, ktorí boli zasiahnutí vojnovým konfliktom na Ukrajine. Snažíme sa tiež v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí zosieťovať všetky zahraničné slovenské inštitúty, aby sa naše myšlienky v mene humanizmu a tolerancie šírili čo najviac po svete.“
Podujatie organizátori plánujú streamovať naživo na webstránke a na sociálnych sieťach One Day Jazz festivalu, ako aj stránkach mediálnych partnerov a tiež do 8 krajín Európy a do USA. Podujatie bude možné podporiť kúpou vstupenky cez Ticketportal a Predpredaj.sk v štyroch kategóriách. Bronzová, strieborná, zlatá a platinová. Účasť na podujatí prisľúbili slovenskí hudobníci a hostia ako Ján Berky Mrenica jr., Robert Balzar, Matúš Jakabčic, Luboš Šrámek, Štefan „Pišta“ Bartuš, Richard Csino, Michal Bugala, Nikolaj Nikitin, Štefan Bugala, Marián Ševčík a mnohí ďalší.
Po krátkych vstupoch slovenskej jazzovej špičky sa s projektom Matthew Stevens / Walter Smith III IN COMMON predstavia renomovaní zahraniční hostia, ktorí pricestujú priamo z Ameriky. Výnimočný kanadský gitarista Matthew Stevens začal hneď po absolutóriu Berklee College of Music spolupracovať s osobnosťami ako Christian Scott, Terri Lyne Carrington či Esperanza Spalding. Spolu s americkým saxofonistom Walterom Smithom III., ktorý vedie Katedru dychových nástrojov na Berklee College of Music, sú členmi Ambrose Akinmusire Quintet či zoskupenia Voyager amerického bubeníka Erica Harlanda. V Bratislave predstavia projekt, ktorý sa vo svojej podstate opiera o estetiku voľnej improvizácie a vzdáva úctu i česť velikánom jazzu, ktorí nás opustili počas uplynulých dvoch pandemických rokov: McCoy Tyner, Wallace Roney, Chick Corea, Jimmy Heath a Ellis Marsalis. Kapelu doplnia basgitarista Harish Raghavan a bubeník Jonathan Barber.
Nasledujúci deň, piatok 25.3., organizátori plánujú pre študentov hudby, odbornú verejnosť, ako aj ostatných záujemcov výnimočný MASTER WORKCLASS v spoločnosti týchto amerických hostí v priestoroch .klubu pod lampou. Po workshope bude nasledovať Jam session. Peniaze zo vstupného poputujú na transparentný účet a budú ďalej distribuované organizáciám a nadáciám, ktoré pomáhajú vojnou postihnutej Ukrajine. Finančná zbierka bude pokračovať nasledujúce dva týždne po koncerte. Organizátori ďakujú za poskytnutie priestorov a pomoci divadlu Astorka Korzo '90, v ktorého priestoroch podujatie prebehne, taktiež všetkým svojim stálym partnerom, podporovateľom a Fondu na podporu umenia.
Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy