Jazzová dvanástka s Danou Tupinamba
Dnes so slovenskou gitaristkou, skladateľkou a pesničkárkou žijúcou vo Viedni Danou Tupinamba.
Tónika
1. Čo je jazz?
Jazz je taký meditatívny stav mysle a duše. Jazz je harmónia života a sloboda vyjadrenia sa.
2. Ste otvorená experimentom spájania jazzu s inými hudobnými žánrami?
Áno, veď už samotný jazz vo svojej podstate je jednou veľkou zmesou experimentov, či už v harmónii alebo v rytme. Hudobné žánre sa navzájom často ovplyvňujú a stretávajú sa v spoločnom vesmíre - v hudbe.
3. Hovorí sa, že nájsť ten správny nástroj je pre hudobníka prelomová záležitosť. Našli ste ten svoj? Uprednostňujete starší - už hraný, alebo skôr nový nástroj?
Gitaru som si vybrala ako desaťročná, priťahovala ma svojou určitou tajomnosťou. Gitara mi prirástla k srdcu, hlavne svojím zvukom a spôsobom hry. Mám pri nej taký prirodzený pocit vyjadrenia sa cez hudbu. Gitara ako nájstroj ma veľmi velké možnosti a mnoho spôsobou hrania. Každý gitarista si postupom času nájde ten vlastný spôsob hry, čo mu je asi najviac prirodzené. U mňa to je práve kombinácia gitary so spevom a hra prstami. Cítim sa pri tomto štýle úplne slobodne. Nechávam sa viesť intuíciou. Zvuk gitary ma veľmi inšpiruje a tiež mi dodáva taký vnútorný pokoj.
4. Čo vám beží hlavou počas vášho sóla na pódiu?
Počas hrania sa častokrát ponáram úplne do hudby, sú momenty, keď sa cítim ako poslucháč a cítim ten magický moment, kedy moje bytie splýva s hudbou. Je to ako pri meditácii. Tento pocit mi tiež pomáha prekonať trému, ktorá sa vyskytne takmer pred každým koncertom. Ak sa človek ponorí do hudby, može pocítiť intenzívne vnútorné šťastie.
Subdominanta
5. Ako by ste charakterizovali sám seba v troch vetách?
Snažím sa ľuďom prinášať radosť a pohodu, či už v každodennom živote alebo prostredníctvom hudby. Mám veľmi rada dúrové tóniny, ale úplne najlepšie sa mi tvorí v tých mólových...
6. Podporuje Vás Váš partner/manžel v jazzovom umení? Chodieva na koncerty?
Áno, muzicírujeme spolu niekedy aj doma.
Tónika
7. Zvládnutie nástroja a obrátený životný biorytmus vyžaduje do istej miery aj dobrú fyzickú kondíciu. Venujete sa zvlášť aj tejto stránke?
Roky sa venujem jóge, ktorá mi dodáva veľa sily a pohody. Určitý čas som sa venovala aj bojovému umeniu - capoeire.
8. Čo podľa vás chýba slovenskému jazzu?
Fuh, to je otázka, na ktorú sa mi tažko odpovedá...
Dominanta
9. Poznám vtip: Viete aký je rozdiel medzi XXL pizzou a jazzovým hudobníkom?
Pizza dokáže nasýtiť štvorčlennú rodinu.
Aká je v tomto smere praktická stránka jazzmanovho života?
Jazz sa dá veľmi dobre aplikovať v každodennom živote. Veľmi rada napríklad impovizujem pri varení, vytváram si vlastné recepty. Alebo pri vyučovaní žiakov si vytvorím určitý prístup, ktorý danému žiakovi najviac vyhovuje. Improvizáciou má človek tiež na výber viacero možností,akou cestou sa vydať. Jazz pre mňa tiež znamená byť otvorený novým veciam a novým pohľadom. To je na jazze to magické a fascinujúce. Preto si myslím, že v jazze sa prelínajú v podstate všetky hudobné štýly a spájajú sa do jedného hudobného vesmíru.
Subdominanta
10. Vediete alebo chcete viesť svoje deti vedome k hudbe?
Synček rád počúva hudbu. Spievame spolu, počúvame hudbu, hráme aj na nástrojoch.
Tónika
11. Využívate internet na propágaciu svojich hudobných aktivít?
Myslím si, že v súčasnosti je internet v podstate jediná možnosť propagácie vlastnej hudby a tvorby pre nezávislých umelcov. Vytvorila som si niekoľko profilov a častokrát som aj sama na týchto profiloch spoznala mnoho zaujímavých hudobníkov, ktorých by som inak nemala možnosť spoznať a tiež som si mohla vypocuť hudbu, ku ktorej by som sa inak ani nedostala.
12. Ako by ste vysvetlili laikovi, čo je krásne na hudobnom žánri zvanom jazz?
Na jazze sú krásne tie rôznorodé a zvukomalebné harmónie, ktoré sa uberajú rôznymi smermi a zároveň aj ten svojský groove, v ktorom je cítiť ten opravdový, úprimný život a jeho čaro.
Ďakujeme za rozhovor.
Tím Jazz.sk
Odkazy: