Jazzman týždňa: Larry Coryell
Vďaka svojmu inovačnému mysleniu mu prischol prívlastok „Godfather of fusion“. Vyzbrojený brilantnou technikou sa cítil dobre v takmer v každom štýle. Od elektrického skresleného zvuku až po intímne, upokojujúce a komplikované hudobné plochy na akustickej gitare. Gitarista Larry Coryell.
Narodil sa 2. apríla 1943 v meste Galveston v štáte Texas. Študoval na Richland High School v štáte Washington, kde aj začal hrávať v miestnych kapelách. Následne ho jeho kroky doviedli do Seattlu, kde nastúpil na University of Washington. Účinkoval tu v početných kapelách prevažne hrajúcich popovú hudbu. V septembri roku 1965 sa Larry Coryell rozhodol vycestovať do New Yorku, kde nastúpil na štúdium na Mannes School of Music. Zakrátko sa stal súčasťou kvinteta bubeníka Chic Hamiltona, kde nahradil jazzového gitaristu maďarského pôvodu Gábora Szaba. V roku 1967 a 1968 nahrával s vibrafonistom Gary Burtonom. Koncom 60-tych rokov nahrával tiež s The Free-Spririts, jeho prvou kapelou, ktorej asociácie siahali cez rock, jazz , folk až po hudbu východných kultúr. Predtým, než vydal svoj prvý sólový album Lady Corryel (1968, Vanguard) sa stihol oženiť s herečkou a spisovateľkou Julie Nathanson. Niekoľko jej fotografií sa objavilo na obaloch nasledujúcich albumov Larry Corryela. Okrem toho bola jeho manželka neustálou morálnou podporou, inšpiráciou a v neposlednom rade mu aj pomáhala s manažovaním jeho hudobných projektov. Svoj záujem o jazzovú hudbu pretavila do knihy, obsahujúcej rozhovory s rôznymi významnými hudobníkmi, medzi inými napríklad aj s John Abercrombiem alebo basgitarovým mágom Jaco Pastoriom.
Začiatkom 70tych rokov viedol zoskupenie s názvom Foreplay spolu s priateľom z detstva, hráčom na klávesy Mike Mandelom. V roku 1973 vytvoril Larry Coryell jazz-fusion kapelu The Eleventh House, ktorá patrila medzi veľmi významné zoskupenia, napriek tomu, že sa už v roku 1976 sa rozpadla. Spolu s kapelami ako Mahavishnu Orchestra, Weather Report alebo Return to Forever patrila kapela Larry Coryella k pionierom jazz-fusion. Po boku tohto významného gitaristu sa v kapele objavili hudobníci ako Randy Brecker na trúbku, Danny Trifan na basgitare a Alphonse Mouzon na bicie nástroje. Po rozpade kapely sa začal objavoval v štúdiu a na pódiách s akustickou gitarou. Nahral albumy v duu s belgickým gitaristom Phillip Catherinom, ich počin Twin House (1977) bol kritikmi veľmi dobre prijatý.
V roku 1979 založil Larry Coryell The Guitar Trio s fusion gitaristom John McLaughlinom a flamenco gitaristom Paco de Lucíom. Počas ich turné po Európe nahrali live koncert v Royal Albert Hall v Lodnýne. Zakrátko Coryell kvôli závislosti od drog trio opúšťa a na jeho miesto prichádza Al Di Meola. V roku 1986 sa taktiež rozviedol s manželkou, nahral album Together s gitaristkou Emily Remler, ktorá po krátkom období umrela na predávkovanie drogami.
V jeho nasledujúcom období ako líder nahral množstvo albumov, Twelve Frets to One Octave (1991), Fallen Angel (1993), I’ll Be over you (1995), Sketches of Coryell (1996), Space Revisited (1997) s hosťami ako Bireli Lagrene, Richard Bona a Billy Cobham. Po prelome milénií ostal naďalej veľmi aktívny. V roku 2004 napríklad vydal album Tricycles v excelentnom triu s bubeníkom Paul Werticom a basgitaristom Mark Eganom. Album Electric (2005), zas postavil Larry Coryella do pozície umelca hrajúceho jazzové štandardy a rockové témy s Victor Baileyom na basgitare a Lenny Whitom na bicích nástrojoch. V januári roku 2017 oznámil návrat skupiny The Eleventh House, podarilo sa mu dať dohromady pôvodnú zostavu vrátane Randy Breckera kvôli nahrávaniu albumu Seven Secrect. Ten spolu s turné po USA mal vyjsť v júni tohto roku. Larry Coryell však zomrel 19. februára 2017 na infarkt v hotelovej izbe v New Yorku, vo veku 73 rokov.
Zdroj: www.allmusic.com
Foto: www.buscadero.com
Autor: Patrik Gömöri