Kontrabasista Charlie Haden známy predovšetkým z pôsobenia v kvartete Ornette Colemana sa narodil sa 6. augusta 1937 v meste Shenandoah v štáte Iowa. Jeho detstvo bolo od začiatku veľmi úzko spojené s hudbou. Jeho rodina hrávala na rôznych stretnutiach a veľtrhoch na stredozápade Ameriky a na konci 30-tych rokov mali svoju vlastnú rozhlasovú šou. Charlie Haden debutoval v rodinnom programe keď mal len niečo okolo dvoch rokov. Jeho rodina sa zanedlho presťahovala do Springfieldu v štáte Missouri.
So svojou rodinnou skupinou sa Charlie Haden na podiu objavoval až do paťnástich rokov. Po chorobe, ktorá oslabila jeho hlasivky musel predčasne ukončiť svoju spevácku kariéru. V roku 1955 sa však objaví s kontrabasom v televíznej šou v Springfielde kde sa predstavil spevák Red Foley. Onedlho sa Haden presťahoval do Los Angeles a od roku 1956 sa začleňuje do jazzových kruhov po boku klaviristov Elmo Hope a Hampton Hawesa spolu so saxofonistom Art Pepperom.
Začiatkom roku 1957 sa zrodila dlhoročná spolupráca s klaviristom Paul Bleyom v Hillcrest Clube. V tom období počul aj prvýkrát saxofonistu Ornette Colemana keď krátku dobu hral v zoskupení Gerry Mulinganga. Po tom ako Coleman nemal angažmán sa spolu s Hadenom stretli, vytvorilo sa medzi nimi silné hudobné priateľstvo spolu s trumpetistom Don Cherrym, s ktorým sa stali členmi skupiny Bley’s Hilcrest v roku 1958. Nasledujúci rok sa Charlie Haden spolu s Colemanom presťahovali do New Yorku, kde spolu s trumpetistom a bubeníkom Billy Higginsom hrali v slávnom Five Spot Cafe a začali nahrávať niekoľko zaujímavých nahrávok ako napríklad The Shape of Jazz to Come (1959) alebo Change of the Century (1960). Okrem spolupráce s Ornette Colemanom bol Charlie Haden v 60-tych rokoch po boku klaviristu Denny Zeitlin, saxofonistu Archie Sheppa alebo trombónistu Roswell Rudda. V tomto období vytvoril Charlie Haden svoj big band Liberation Music Orchestra, s ktorým vydal rovnomenný album v roku 1969 cez vydavateľstvo Impulse!.
V roku 1976 sa Charlie Haden sa pripojil k ďalšiemu projektu Ornette Colemana Old and New Dreams po boku Dewey Redmana a Ed Blackwella. V tom období bol veľmi činný ako štúdiový hudobník, líder ale aj sideman, znovu obnovil svoj big band a vydal album The Ballad of the Fallen v roku 1983. Bol jedným z podporovateľov edukačného jazzového programu CalArts v 80-tych rokoch. Začiatkom 90-tych rokov bol členom Quarter West so saxofonistom Ernie Wattsom, klaviristom Alana Broadbentom a bubeníkom Larance Marablem. Príležitostne vystupoval aj so svojím obnoveným big-bandom.
Začiatkom milénia začal spolupracovať s mnohými hudobníkmi, v roku 2001 s Gonzalo Rubalcabom na albume Nocturne a Egberto Gismontim na albume In Montreal. Nasledujúci rok v spolupráci s Brad Mehldauom, Michael Breckerom a Brian Bladom vydal album American Dreams (2002) a napríklad v spolupráci s John Taylorom album Nightfall (2004). V roku 2008 sa vrátil Charlie Haden ku svojím koreňom, vydal album Family and Friends: Rambling Boy, v ten istý rok aj It That America, ktorý bol nominomaný na cenu Grammy.
Pre Charlie Hadena bol začiatok roka 2012 „pohľadom do minulosti“, vydal album v duu s klaviristom Hank Jonesom Come Sunday, s ktorým prvý krát vo dvojici nahrávali už v roku 1995. Album obsahoval zbierku duchovných a tradičných piesní, jeho vydanie však nieslo smutný príbeh, klavirista Hank Jones zomrel krátko po vydaní. Samotný Charlie Haden mal tiež značné zdravotné problémy, postpólio syndróm na ňom zanechal stopy, bol oslabený a musel zrušiť angažmány a nahrávanie. Onedlho, 11. júla 2014 vo veku 76 rokov Charlie Haden zomrel v Los Angeles. Vydavateľstvo Impulse! o dva mesiace nato vydalo historický duet Hadena s gitaristom Jim Hallom z roku 1990 z Montreal Jazz Festivalu.
Autor: Patrik Gömöri
Zdroj: www.allmusic.com
Foto: www.ipr.com