Galéria jazzových trombónistov: Frank Rosolino

Galéria jazzových trombónistov: Frank Rosolino
jazz.sk

Frank Rosolino (*20.8.1926 - †26.11.1978), patrí medzi najvýznamnejších amerických jazzových trombónistov, najmä v žánri bebopu a hardbopu.

Narodil sa v USA, v Detroite (štát Michigan). S hudbou začal ako 9- ročný, keď sa začal učiť na gitare. Ako 14 ročný „presedlal“ na trombón a bol prijatý na strednú školu, kde hral v malých formáciách napr. s Milt Jacksonom. Školu nedokončil. V priebehu 2. svetovej vojny bol prijatý do armády a bol členom armádneho orchestra.

Po návrate z armády pokračoval v Detroite v hudobnej činnosti, ale najvýznamnejšie ho ovplyvnilo a poučilo „vzdelanie ulice“, t.j. počúvanie živých koncertov v miestnych kluboch Ballroom a Bluebird. Tu hrali mnohí už renomovaní jazzmeni napr. bratia Hank, Thad a Elvin Jonesovci, Tommy Flanagan, Kenny Burrell, Paul Chambers. Neskôr to boli návštevy v jazzových kluboch na 52. ulici v NY, kde chodil počúvať Charlieho Parkera. V týchto rokoch už Frank Rosolino bol členom a hrával v bigbandoch Boba Chestera, Glena Graya, Tonyho Pastora, ale najvýznamnejší boli Gene Krupa and Stan Kenton.

Po období účinkovania v orchestri Stan Kentona sa odsťahoval do Los Angeles, kde sa usadil a hral v orchestri Howard Rumsey's Lighthouse All-Stars (1954–1960). Popri svojom angažmáne v orchestri, bol Rosolino ale veľmi aktívny a činný aj ako štúdiový hráč a spolupracoval a nahrával s takými osobnosťami ako Frank Sinatra, Sarah Vaughan, Tony Bennett, Peggy Lee, Mel Tormé, Michel Legrand, Quincy Jones a ďalší. Tiež spolupracoval s filmovými spoločnosťami a nahrával filmovú hudbu k mnohým – aj veľmi významným filmom. Okrem toho, že FR bol skvelým sólistom na trombóne, bol aj výborný jazzový spevák a v mnohých jeho nahrávkach náruživo a strhujúco scatuje.

Žiaľ, život Franka Rosolina sa skončil predčasne (52) a neuveriteľne tragicky – v roku 1978, potom ako zastrelil svojich dvoch synov (!), sám spáchal samovraždu.

           

Frank Rosolino je pre mňa obzvlášť obľúbený trombónový favorit. S jeho nahrávkami som sa stretol už pred mnohými rokmi a okamžite ma nadchol jeho absolútne skvelý a brilantný štýl hry na trombóne a to nielen pre čistú a bravúrnu technickú hru, ale aj jeho krásny prednes a invenciu v celom enormnom rozsahu. Istota jeho sól najmä vo vysokých “stratosferických” polohách je fascinujúca a jeho LP, ktoré nahral s účelovo postaveným “all stars” trombónovým bigbandom a kde hrajú 12-ti trombónoví velikáni (on sám hrá 1.trombón vo výškových partoch) v skvelých aranžmánoch, tak to LP som skoro zodral…

Frank Rosolino – to sú dole všetky klobúky!

 

Vlado Vizár

Galéria

Frank Rosolino a Carl Fontana.jpg
Frank Rosolino a Clark Terry.jpg
Frank Rosolino a Lighthouse All-Stars.jpg
Frank Rosolino v Ľubľane.jpg

 

 

Ďalšie články

Podmanivé Piesne zo Štefánky
Aj človeka, ktorý pozorne sleduje domácu hudobnú scénu, prekvapia na sklonku roka albumy, ktoré...
Nový album Jany Gavačovej vzniká v Paríži
Po medzinárodnom štúdiovom debute „Biele Noci“ (Hevhetia 2018) a albume „Almázia“ (Hudobný fond...
Kamasi Washington konečne na Slovensku
Len pred niekoľkými týždňami sme upozorňovali na amerického saxofonistu Kamasiho Washingtona, ktorý...
Hlási sa Miloš Železňák
Na domácej hudobnej (nielen jazzovej) scéne pribudne každoročne celkom slušný počet nových...