Ako počúvať free jazz: Návod na použitie v novej knihe
Niekoľko rokov dozadu sa v Holandsku konal jedenásťdňový festival voľne improvizovanej hudby. V rámci šiestich koncertov denne sa vystriedalo zhruba päťdesiat hudobníkov hrajúcich systémom "každý s každým". Vtip bol v tom, že sa celý čas hralo voľne a spontánne, kompozícia doslova nehrala rolu. Tohto zvláštneho podujatia sa vtedy zúčastnil aj americký hudobník, producent a spisovateľ John Corbett. Svoju skúsenosť opisuje v úvode svojej novej knihy, ktorá má názov "A Listener's Guide to Free Improvisation" alebo "Sprievodca voľnou improvizáciou pre poslucháča".
Na 172 stranách vreckovej knihy sa dočítate o tom, ako pristupovať k improvizovanej hudbe, ktorá vzniká bez akejkoľvek premeditácie, tu a teraz. Úskalia takejto hudby sú pre poslucháča zrejmé. Arytmickosť, nepravidelnosť, chaotickosť, nečitateľnosť. Tie však primárne vznikajú kvôli vedomej či nevedomej snahe hľadať v nej prvky konvenčnej "štvor-štvrťovej" hudby, na ktorú sme zvyknutí. Corbett radí vzdať sa tejto snahy a vyzýva poslucháča zamerať sa na interakcie medzi hudobníkmi, dynamickosť a prechody, melodické vstupy a výstupy, ale najmä pripraviť svoje uši a myseľ na nečakané relaxačné dobrodružstvo. Pre "pokročilých" líči Corbett techniky rozpoznávania osobitého hudobného slovníka jednotlivých umelcov, či uvádza príklady významných nahrávok a improvizátorov.
Podľa JazzTimes.com je kniha písaná priateľským a humorným tónom. Pôsobí dojmom praktickej príručky, neveľmi odlišnej od kníh pre hubárov alebo psíčkarov. Ponúka možnosť nájsť si cestu k hudbe, ktorá je často opovrhovaná pre svoju prílišnú nekonkrétnosť a chýbajúcu štruktúru a spoznať jej zvláštnu, jedinečnú a celkom odlišnú krásu.
Pre predstavu odporúčam album "Interstellar Space" od Johna Coltranea.
Zdroj: JazzTimes.com