Jazzman týždňa: George Mraz
Hrával s najvyššou ligou amerického jazzu, jeho meno nájdeme na vyše tisícke albumov. Svojou jedinečnou hrou na kontrabas si otvoril dvere medzi jazzovú elitu v neľahkých dobách komunizmu. Legenda českého kontrabasu Jiří Mráz dnes oslavuje šesťdesiatdeväť rokov.
Zvuk sveta započul 9. septebra 1944 v juhočeskom Písku v dobe neslávneho Protektorátu Čechy – Morava. V detstve sa učil na husle, neskôr na klarinet a altsaxofón. V trinástich rokoch počuje v rádiu Louis Armstronga a objavuje jazz vo vysielaniach Hlasu Ameriky. Na gymnáziu v Tábore hráva v školskom bigbande, kde sa prvý krát dostáva ku kontrabasu. Mráz na to spomína: „Mali sme basistu, ktorý hrál skoro 99% nôt zle. Bol to zrejme génius, pretože normálny smrtelník zahrá dobrú notu aspoň náhodou“. Mladý Jiří berie do ruky kontrabas a je rozhodnuté. V roku 1966 absolvuje Štátne konzervatórium v Prahe u prof. Františka Hertla. Na československej hudobnej scéne sa objavuje ako člen tria gitaristu Rudolfa Daška a následne v SHQ Karla Velebného.
V roku 1966 sa Jiří Mráz účastní medzinárodnej súťaže mladých jazzmanov vo Viedni. V porote sedí jazzová elita: Art Farmer, Cannonball Adderley, Ron Carter a Joe Zawinul. Mráz síce nevyhráva, ale získava štipendium na Berklee School v Bostone. Počas angažmá v mníchovskom klube Domicile prichádzajú do Československa vojská Varšavskej zmluvy. Mráz využíva štipendium a emigruje do USA.
V Amerike si kvôli častým administratívnym problémom s českou diakritikou mení meno na George. Začína si rýchlo budovať meno medzi elitnými muzikantmi. Hráva v Harleme so sextetom Dizzy Gillespieho, odkiaľ sa dostáva do luxusného hotela Plazza v triu Oscara Pettersona. S ním cestuje na turné dva roky. Nasleduje spolupráca s plejádou najznámejších mien svetového jazzu: Ella Fitzgerald, John Abercombie, Stan Getz, Herbie Hancock, Joe Henderson, Hank Jones, Jim Hall, Joe Lovano, Michael Brecker, Roy Hargrove, Mc Coy Tyner, Jimmy Smith, Phil Woods, Grover Washington Jr., Archie Shepp, Kenny Burrell, Chet Baker, John Scofield...a zoznam nie je ani zďaleka pri konci.
Po dvadsiatichtroch rokoch sa George Mraz vracia pozrieť do rodného Česka. Nahráva albumy Morava (2001) a Moravian Gems (2007), kde sa vracia k odkazom slovanského folklóru. V roku 2009 získava z rúk Václava Klausa Zlatú plaketu prezidenta republiky. V súčasnosti hráva v kapele klavíristu Kennyho Barrona.
Pre zaujímavosť: George Mráz je už vyše tridsať rokov vášnivým rybárom – muškárom. Ak uvidíte niekoho stáť po pás v rieke s bezchybne swingujúcou udicou, podíďte bližšie, či to nie je maestro...
Zdroj: radio.cz, georgemraz.com, Harmonie 2010/01
Foto: Mary Jane Farnsworth
Peter Baláž