Prvý večerný jazzový ateliér predčil očakávania
Večerný jazzový ateliér je šanca pre budúcich jazzových muzikantov zahrať si v skupine a cítiť skupinový feeling, ktorý dáva hudbe ďalší rozmer. Keď sa účastníci zbavia počiatočnej nervozity a trémy, je pravdepodobné, že vytvoria niečo prekvapujúco dobré. A nakoniec - šanca zahrať si s Matúšom Jakabčicom zopár jazzových skladieb tu nebýva každý deň, je to sviatok, ktorý treba osláviť.
Takto opísal nové podujatie jeden z účastníkov prvého pilotného dielu pravidelných Večerných jazzových ateliérov. Otvárací workshop sa konal v utorok 17. septembra v kultúrnom priestore KontAKT v centre Bratislavy, pod vedením lektora, gitaristu Matúša Jakabčica. A práve hojná účasť hudobníkov, ktorí by radi podrobnejšie preskúmali jazzový žáner, svedčí o tom, že aktivita pravidelných podujatí s edukačným podtónom je namieste. Cieľom ateliérov je vytvoriť skupiny začínajúcich jazzmenov vedené profesionálnymi hudobníkmi. Tí majú za úlohu zoznámiť záujemcov s repertoárom, ukázať možnosti a pravidlá hry v skupine, či vysvetliť štruktúru skladieb, improvizáciu, hudobnú teóriu. Všetko sa však deje vo večerných hodinách v uvoľnenom prostredí kultúrneho priestoru KontAKT, ktoré je pocitovo vzdialené učebniam a školským laviciam.
Hoci slovenská jazzová scéna v posledných rokoch zaznamenáva rastúcu aktivitu (súťaž mladých talentov Jazz START UP, ocenenie najlepšieho jazz albumu ESPRIT, Letná jazzová dielňa a mnohé ďalšie...), systematická práca s mladými hudobníkmi je u nás relatívne podceňovaná. Práve Večerné ateliéry chcú prispieť k zlepšeniu tejto situácie. Za projektom ateliérov stojí gitarista Tomáš Šprlák, OZ Keltieg a hudobník Boris Čellár.
"Vzdelávanie v oblasti jazzu je na Slovensku aj napriek niekoľkým snahám stále na začiatku. Aktuálne ma oslovila myšlienka priniesť na Slovensko v zahraničí už overený model pravidelných večerných stretnutí, kde by mladí hudobníci naskúšali jazzový repertoár pod dohľadom profesionálov a ľahkou formou by sa tak bližšie zoznámili s jazzom. Už len u mojich žiakov, ktorých súkromne učím vidím, aký majú problém nájsť si spoluhráčov do jazzovej skupiny. Ateliéry, ktoré majú dlhodobú tendenciu, by mali byť kontaktným miestom pre nastupujúcu generáciu jazzmenov", ozrejmuje projekt gitarista Boris Čellár, ktorý stojí za mnohými ďalšími aktivitami na našej jazzovej scéne.
Večerné jazzové ateliéry boli teda zahájené a sú otvorené pre široké publikum: záujemcov o jazzovú hudbu, žiakov umeleckých škôl, amatérskych hudobníkov, ale tiež pre stredne pokročilých hudobníkov. Na jednotlivé večery vedené Matúšom Jakabčicom, Jurajom Griglákom, Borisom Čellárom, či Gabom Jonášom sa môžete prihlásiť TU. Ďalšie pokračovanie Ateliérov je totiž už v utorok 24. spetembra.
A na záver niekoľko ďalších dojmov z prvého ateliéru:
"Ateliér sa začal v štýle blues, bolo to príjemné prekvapenie, že spolu s hrou sme mali priestor naučiť sa niečo o pôvode štýlu, o základných pravidlách bluesovej skladby. Aj napriek tomu, že nás bolo veľmi veľa, každý dostal priestor vyskúšať si cvičenia a ukázať svoje schopnosti. Organizator ateliéru mal prehliad o ľuďoch a nástrojoch a mal priebeh ateliéru pod kontrolou. Všetci sme mali dostatok informácií, čo hodnotím veľmi pozitívne, nakoľko sme sa vyhli nedorozumeniam a chaosu."
"S prvým Večerným jazz ateliérom som spokojný. Lektor p.Matúš Jakabčic stručne a zaujímavým spôsobom začal prednes o vzniku a začiatkoch bluesu a jazzu. Plynulým spôsobom prešiel do praktického prednesu a improvizácie, do ktorého sa nenúteným spôsobom zapojili postupne všetci účastníci jazzového ateliéru. Blues, ako aj jazzové štandardy si zahral a zaspieval každy účastník jazz ateliéru, pod odborným dohľadom. Úžasný zážitok a jedinečná možnosť dozvedieť sa praktické skúsenosti z oblasti jazzu od špičkových hudobníkov."
Organizátori ateliérov by radi poďakovali spoločnosti BaSys SK za poskytnutie profesionálneho ozvučenia BOSE.
Foto: Zora Paulíniová